Ana Sayfa Haberler Rheinmetall, Ukrayna’ya Otonom Görev Yapabilen Keşif Sistemleri Sağlıyor

Rheinmetall, Ukrayna’ya Otonom Görev Yapabilen Keşif Sistemleri Sağlıyor

Rheinmetall, Ukrayna’ya, Estonya merkezli DefSecIntel firmasının SurveilSPIRE keşif sistemlerini teslim etmeye başladı. Rheinmetall tarafından 28 Şubat’ta yapılan açıklamada, teslimatın, Alman hükümetinin direktifleri doğrultusunda gerçekleştirildiği vurgulandı.

SurveilSPIRE; bir römork üzerine entegre edilmiş kuleden, bu kule üzerindeki gündüz ve gece kameralarından ve mini dronlardan oluşuyor. Enerjisini güneş panellerinden alan sistem, geniş alanların gözetlenmesine imkân tanıyor. Tespit edilen hedefler, otonom uçuş gerçekleştiren mini dronlarla daha yakından incelenebiliyor. Sistem, bilgileri, 4G bağlantısı ya da Starlink uyduları üzerinden bir mobil bir komuta-kontrol merkezine iletebiliyor.

Rheinmetall, Ukrayna’ya, SurveilSPIRE sistemlerinin yanı sıra  sistemlerin naklinde kullanılacak araçları da sağlıyor. Firma tarafında yapılan açıklamada, teslim edilecek sistem sayısı ile ilgili bilgilere yer verilmedi. Bununla birlikte, sipariş bedelinin, onlarca milyon avro mertebesinde olduğu belirtildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.