Ana Sayfa Arşiv ROBOİK Yarışmasında Toplam 133 Bin Liralık Ödül Sahiplerini Buldu

ROBOİK Yarışmasında Toplam 133 Bin Liralık Ödül Sahiplerini Buldu

Savunma Sanayii Başkanlığının 2017 yılından itibaren düzenlemeye başladığı ROBOİK yarışmalarının bu yılki ilk ayağında konu, deniz teknolojileri idi.

Yarışma, İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması ve İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması olarak iki kategoride yapıldı.

Ödül töreni ise Savunma Sanayii Başkanlığı Nuri Demirağ konferans salonundaydı.

Verilen ödüller gerek toplamda gerekse teker teker ele alındığında çok fazla değildi belki ama genç ve dinamik beyinleri desteklemek açısından motive ediciydi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de törende yaptığı konuşma sırasında bu hususa şu sözlerle değindi:

“Burada ortaya çıkan bir fikir, bir tasarım, bir proje daha sonra takip edilip hayata geçiriliyorsa, ürünleştiriliyorsa ve daha sonra mükemmelleştirmekle ilgili bir takibi yapabiliyorsak, aslında bence ödülün büyüğü o.”

Prof. Demir, son Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, gençlerin bu tür etkinliklerle teşvik edilmesinin gündeme geldiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu tür etkinlikleri desteklediğini ifade etti.

Prof. Demir şöyle dedi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuda çok net. Görüşlerini ve direktiflerini aldığımızda da şunu gördük ki, şu anda yapmakta olduğumuz ve düşündüğümüz çabaların hepsinin kendisi tarafından da bire bir düşünüldüğünü ve destekleneceğini gördük.”

Yarışmada İnsansız Şu Altı Araçları Prototip kategorisinde birinci olan Bahçeşehir Üniversitesi Baurov Takımına ödüllerini, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir verdi.

Bu kategoride ikinciliği kazanan İstanbul Gedik Üniversitesi Robotics takımı ödülünü Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel’den; 3’üncü olan İstanbul Teknik Üniversitesi Pruva takımı ise ödülünü Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Tuğamiral Cengiz Fitöz’den aldı.

Mansiyonları Yıldız Teknik Üniversitesi Casmarine takımı ile Başkent Üniversitesi Parsy-Rov takımı; Teşvik Ödülünü ise Kocaeli Pirelli Anadolu lisesi Rosopal Takımı kazandı.

Ödüllerini TAİS Genel Müdürü Doğan Beşcan; STM Genel Müdürü Murat İkinci ve TRTEST Genel Müdürü Bilal Aktaş’tan aldılar.

İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım kategorisinde birinciliği G.Ü.L.L.E. (Gelişmiş Üst Limit Litoral Erişimcisi) adlı tasarımlarıyla Arda Yaycı, Elif Erdoğdu, Kürşad Özdemir ve Şengül Has’tan oluşan ekip kazandı.

Ödüllerini Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç verdi.

Bu kategoride M.A.K.O. adlı tasarımıyla 2’nci olan Göktürk Topuz, ödülünü Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit’ten; HİDA adlı tasarımıyla 3’üncü olan İsmail Güven, ödülünü ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Gençcan’dan aldı.

Mansiyon ödülleri ise Teberdar Gürbey’e ve Umut Erkin Güngör’e gitti.

Ödüllerini Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgül Taşpınar ve jüri üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan verdi.

Törenin sonunda toplu fotoğraf çektirildi.

 1,453 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.