Ana Sayfa Haberler Roketsan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, Gövde Gösterisi Yaptı

Roketsan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, Gövde Gösterisi Yaptı

Roketsan Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi (RDX/HMX Üretim Tesisi) Açılış Töreni, 30 Ağustos’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Roketsan Lalahan Yerleşkesi’nde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve sektörden ve kamudan birçok önemli isim de katıldı.

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, törende yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: “Bugün açılışını yapacağımız Uzay Teknolojileri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezimiz ve RDX/HMX Üretim Tesisimiz, bu anlayışımızın birer göstergesidir.

Uzay Teknolojileri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezimizin temeli, Roketsan bünyesinde 2015 yılında kurduğumuz İleri Teknolojiler ve Sistemler Genel Müdür Yardımcılığımıza dayanmaktadır. Bugün, merkezimiz bünyesinde yürüyen projelerin toplam büyüklüğü, 9 milyar lirayı aşmaktadır. Bu bütçenin önemli bir kısmı, dünya ile yarışan teknolojilere ve nitelikli insan kaynağına yapılan yatırımlardan oluşmaktadır.

Yakın zamanda, milli olarak geliştirilen Sıvı Yakıtlı Roket Motoru teknolojisinin ilk uzay denemelerine başlayacağımızı ve uzayda kendi bilimsel deneylerimizi yapma ve kendi uydularımızı fırlatma kabiliyetine kavuşacağımızı zatıaliniz huzurunda arz ederim.

Prof. Dr. Faruk Yiğit

Aynı zamanda, HİSAR ve SİPER hava savunma sistemlerimize ilave olarak; balistik füzelere üst katmanda angajman yaparak bertaraf edecek füze savunma sistemlerinin geliştirilmesi için tasarım ve teknoloji geliştirme çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Ayrıca, oyun değiştirecek teknolojilerle ilgili çalışmalarımız devam edecek; minyatür silahlar, hipersonik sistemler, nörobilim ve yönlendirilmiş parçacık silahları konusunda çalışmalarımız, önümüzdeki dönemde yeni meyvelerini verecek.

Roketsan; kuruluş misyonu olan Türkiye savunmasına hizmet anlayışıyla dışarıya bağımlı olmayan, özgün ve yenilikçi milli savunma sistemlerini, her türlü tehdide rağmen ülkemize kazandırmayı temel gaye olarak benimsemiştir. Bir yandan OMTAS ve UMTAS gibi tanksavarları tasarlayıp düşman zırhlarını delen Roketsan, diğer yandan da ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın balistik korumasını üstlenerek zırh delici mühimmata karşı daha mukavim balistik korumayı üretmiştir.

Zatıailinizin huzurunda belirtmek isterim ki harp başlığı patlayıcı üretimlerinin ana bileşeni olan RDX/HMX malzemelerinin yerli ve milli imkanlarla üretimi için de gerekli çalışmaları, özkaynaklarımızla gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz RDX/HMX üretim tesisimizi, proses ve ekipman tasarımlarına uygun olarak kısa bir sürede inşa ettik. Bu tesis, uzaktan kontrol anlayışıyla RDX ve HMX üretimlerini tam otomasyonla en güvenli şekilde gerçekleştirecek ve kendi atığını ayrıştırıp sınıflandırabilecek şekilde tasarlandı.

RDX ve HMX üretimlerimiz sayesinde, ülkemizin savunması için ihtiyaç duyulan Roketsan üretimi roket ve füze sistemlerinin harp başlıklarında ve reaktif zırh sistemlerinde kullanılan patlayıcıların üretimlerindeki yurt dışı bağımlılığını kıracağımızı arz ederim.”

Prof. Dr. Yiğit’in ardından Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir ve Millî Savunma Bakanı Akar da birer konuşma yaptılar. Daha sonra kürsüye, konuşmalarını yapmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan geldi.

“Cumhuriyetimizin banisi, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve kahraman silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “30 Ağustos, ‘Ya İstiklal Ya İzmihlal’ tercihiyle başbaşa bırakılan bir milletin, bağımsızlık ve şerefi için neleri göze alabileceğinin en açık ispatıdır.”

Daha sonra ATMACA Satıhtan Satha Güdümlü Mermi ve Lazer Güdümlü 230 milimetrelik Topçu Füzesi’nin atış görüntüleri ekrana yansıdı. Roketsan ekibini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun ardından açılışını gerçekleştirmek üzere RDX/HMX Üretim Tesisi’ne bağlandı. Tören, Uzay Teknolojileri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nin açılışı için kurdele kesimi ile son buldu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.