Ana Sayfa Manşet Roketsan, Akıllı Mühimmat Çözümlerini ALPAGUT ile Genişletiyor

Roketsan, Akıllı Mühimmat Çözümlerini ALPAGUT ile Genişletiyor

Roketsan, STM ile ortak geliştirdiği Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT’un lansmanını, SAHA EXPO’da gerçekleştirildi. Lansman törenine; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz katıldı.

Havadan bırakılabilen ve deniz ve karadan ateşlenebilen ALPAGUT, havada belli bir süre dolanarak hedef tespiti, takibi ve hedef kıymetlendirme faaliyetlerini icra edebilecek. Yerden gönderilen kullanıcı onayı ile belirlenmiş hedefe, otonom olarak dalış yaparak hedefi imha edebilecek.

Gece-gündüz operasyon yapabilecek olan ALPAGUT, hareketli veya sabit kara ve deniz hedeflerine, radar ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı kullanılabilecek. ALPAGUT, tek başına ya da sürü halinde kullanılabilecek.

ALPAGUT, sahip olduğu iki modlu arayıcı başlık ile hedefi fark edilmeden tespit ve teşhis edebilecek, konum karıştırıcı sistemlerden etkilenmeyecek ve hassas güdüm-kontrol tahrik sistemi ile hedefe nokta atışı yönlenebilecek. Sistem, at-unut özelliğine de sahip olacak.

Roketsan, Hem Ürünlerini Tanıttı Hem de İş Birliklerini Geliştirdi

Roketsan’ın da birçok ürünüyle SAHA EXPO’da yerini aldığını vurgulayan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, “Hem yerli ve yabancı katılımcılara ürünlerimizi tanıtma hem de SAHA’nın geniş ekosistemi ile bir araya gelme fırsatı bulduğumuz bu fuar, bizim için önemli gelişmelere ve yeni iş birliklerine ev sahipliği yapıyor.” sözleriyle SAHA EXPO’nun önemi ifade etti.

Roketsan, fuar boyunca bir dizi sözleşme ve iş birliği anlaşması imzaladı:

  • Baykar ile MAM-L IIR Mühimmat Teslimat Sözleşmesi
  • Baykar ile SUNGUR Mühimmat Teslimat Sözleşmesi
  • Baykar ile ÇAKIR Mühimmat Teslimat Sözleşmesi
  • İŞBİR ile Jeneratör Tedarikine İlişkin Sözleşme
  • STM ile ALPAGUT İş Birliği Protokolü
  • Milsoft ile Mutabakat Muhtırası
  • Optonom ile İş Birliği Anlaşması

İkinci ayrıca, SAHA EXPO kapsamında düzenlenen iki panelde konuşmacı olarak yer aldı. 26 Ekim’de “Savunma Sanayiinde Bölgesel İşbirliği İmkanları”; 27 Ekim’de ise “Oyun Değiştiren Teknolojilerden Oyun Kurucu Teknolojilere” panellerinde görüşlerini aktardı.

Tablo. ALPAGUT’un Teknik Özellikleri

Operasyon Menzili60+ km
Havada Kalış Süresi60+ dakika
Harp Başlığı11 kg – Parçacık etkili, zırh delici ve termobarik seçenekli
TapaÇarpma ve yaklaşma algılayıcı tapa
Etkinlik Yarıçapı45 m
Seyir / Dalış Hızı35 m/s – 100 m/s
Dolanma İrtifası300 – 1.500 m (1.000-5.000 ft)
Servis İrtifası3.500 m (10.000 ft)
İtkiElektrik motoru – pervane
Ağırlık45 kg
Boy2,3 m
Kanat Açıklığı2,5 m
Gövdesinin Eni240 mm
Operasyon Sıcaklığı-35 / +55℃’de görev yapabilme

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.