Ana Sayfa Haberler Roketsan, Atış Test ve Değerlendirme Merkezi ile Uzmanlık ve Kabiliyet Döngüsünü Tamamlıyor

Roketsan, Atış Test ve Değerlendirme Merkezi ile Uzmanlık ve Kabiliyet Döngüsünü Tamamlıyor

Her biri sınıfının en iyileri arasında gösterilen çok sayıda füze, roket ve mühimmatı geliştiren Roketsan, Atış Test ve Değerlendirme Merkezi (ATDM) ile bunların test ve değerlendirmesine yönelik uzmanlığını pekiştiriyor. İlk fazı 2015 yılında tamamlanan ATDM’nin ikinci fazının ise bu yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

 

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, füze, roket ve mühimmat geliştirme projelerini desteklemenin yanı sıra uçuş, test ve değerlendirme faaliyetlerine yönelik kabiliyet ve kapasiteyi artırmak amacıyla başlatılan ATDM projesi, NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) üzerinden Roketsan ile imzalanan sözleşme ile yürütülüyor. Proje kapsamında kazanılacak başlıca atış test yetenekleri şöyle sıralanıyor:

  • Her türlü silah, topçu ve tank mühimmatı ile roket ve füzenin; deneme, kafile kabul, eğitim ve kalifikasyon atışları gerçekleştirilebilir.
  • Yörünge boyunca; roket, füze, mühimmat ve hedefin pozisyonu izlenebilir ve takip edilebilir.
  • Düşme noktasını doğru bir şekilde ölçebilmek için; fırlatma, ara faz ve düşme noktalarındaki sensörlerden gerçek zamanlı uçuş verileri alınabilir.
  • Roket, füze ve mühimmatın gerçek uçuş rotası, tüm sensörlerden gelen verilerin, veri füzyonu algoritmaları ile Komuta Kontrol Merkezi’nde işlenmesinden sonra hesaplanabilir ve kullanılabilir.
  • Fırlatma, ara faz ve düşme evrelerinde elde edilen uçuş verisi, veri işleme ve analiz yazılımları ile uçuş sonrasında raporlanabilir.
  • Roket, füze ve mühimmat atışları öncesinde; zemin, alçak ve yüksek irtifa meteorolojik ölçümleri yapılabilir.
  • Fırlatma, ara faz ve düşme noktalarında bulunan test cihazları ve sistemleri arasında, gerçek zamanlı veri alış verişi sağlanabilir.
  • Roket, füze ve mühimmatların ateşlenmesinden hemen sonra, yüksek hızlı kamera ve Uçuş Takip Sistemi kullanılarak 3 boyutlu yörünge analizi yapılabilir.
  • Test edilecek roket, füze ya da mühimmat, şartlandırma kabinlerinde iklimlendirilerek ateşlenebilir.
  • Uçuş esnasında bir hata veya kontrol dışı durum oluşması durumunda, uçuş sonlandırma yer istasyonları kullanılarak mühimmat imha edilebilir.

ATDM projesi kapsamında devreye alınan test teçhizatı ve ekipmanı, halen Türkiye’de yürütülen tüm roket, füze ve topçu mühimmatının geliştirme çalışmalarında aktif olarak kullanılıyor.

 

ATDM’nin Roketsan faaliyetlerine katkıları şöyle ifade edildi: “ATDM projesini gerçekleştirirken füze, roket ve mühimmat geliştirme çalışmalarında edindiğimiz bilgi birikimini de kullandık ve ortaya çok başarılı bir sonuç çıktı. ATDM’de yürüttüğümüz faaliyetler; füze, roket ve mühimmat geliştirme çalışmalarında da bize önemli katkılar sağlıyor. Böylece çözümlerimizi daha da ileri noktalara taşıyabiliyoruz.”

 1,507 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.