Ana Sayfa Haberler Roketsan Balistik Koruma Çözümleri, Sahada Kendini İspatladı

Roketsan Balistik Koruma Çözümleri, Sahada Kendini İspatladı

Balistik koruma alanındaki çözümlerini çeşitlendiren Roketsan, bunların bazılarının sahada görevlerini başarıyla yerine getirmesiyle, çözümleri sahada kendini ispatlamış firmalar arasına dâhil oldu. ALTAY ana muharebe tankı için zırh sistemini tasarlayan, üreten ve kalifikasyonunu başarıyla tamamlayan Roketsan, balistik koruma çözüm kümesini, son dönemde eklediği yeni ürünlerle geliştiriyor. Roketsan’ın yeni ürünleri arasında, reaktif zırh (ERA) sistemi uygulamaları da yer alıyor.

Roketsan’ın ERA sistemi çözümü, tandem harp başlıklı tanksavar mühimmatına karşı koruma sağlayabiliyor. Roketsan tarafından geliştirilen duyarsız patlayıcının kullanıldığı ERA çözümü, çevresel hasarı en aza indirgediği gibi modüler tasarımı ile sökme ve yenileme işlemlerinde kolaylık sağlıyor, çeşitli zırhlı araçlara uyarlanabiliyor ve kullanımı süresince bakım gerektirmiyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan M60T tanklarının zırh paketlerinin yenilenmesi çalışmalarını Aselsan ile birlikte sürdüren Roketsan, M60A3 tanklarının modernizasyonu çalışmaları kapsamında, zırh sistemi tasarım ve doğrulama faaliyetlerini tamamladı. Roketsan, Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin tank modernizasyon çalışmalarına ilişkin faaliyetlerini de sürdürüyor.

Roketsan, hem yurt içi kullanıcıların envanterindeki çeşitli araçlarda hem de yurt dışında bir kullanıcının envanterindeki BMC KİRPİ araçlarında kullanılacak, hafif yapıdaki Esnek Katmanlı Zırh Sistemi geliştirme çalışmalarını tamamladı. Roket tahrikli bomba (RPG) türü tehditlere karşı da koruma sağlayan bu sistemin KİRPİ aracına montaj faaliyeti gerçekleştirildi; lojistik destek faaliyetleri devam ediyor.

Balistik koruma çözümlerine helikopterleri de dâhil eden Roketsan, helikopterler için taban, yan ve koltuk zırhları geliştiriyor. İlk zırh uygulamasını Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan S-70 BLACK HAWK helikopterlerine yapan Roketsan, bu helikopterlerin farklı versiyonları için zırh paketleri tasarım çalışmalarını da sürdürüyor.

Roketsan’ın sabit tesislerde kullanım için geliştirdiği balistik koruma çözümleri, aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • RZB-20 Zırh Bloku, askerî üs bölgelerinin güncel tehditlere karşı korunması amacıyla yüksek mukavemetli kompozit koruma panellerinden oluşuyor.
  • RZP-10 Parçacık Kalkanı, konteynerli yaşam alanlarında, havan tehdidine karşı koruma sağlamak için kullanılıyor.
  • RZK-7 Zırh Kafesi, askerî bölgelerin RPG tehditlerine karşı korunmasını sağlıyor.

Roketsan, balistik koruma sistemlerinin, askerî ve güvenlik personelinin canlarını emanet ettikleri kritik sistemler olduğuna dikkat çekerek, bu ürün ailesine yaklaşımını şöyle anlatıyor: “Balistik koruma sistemlerinin, tehditler kadar hızlı gelişmeleri gerekiyor. Roketsan, müşterilerine sağladığı çözümlerle gelişmeleri ne kadar yakından takip ettiğini ve hızlı çözümler üretebildiğini gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Bu alanda en önemli avantajlarımızdan bir tanesi de aynı zamanda balistik koruma sistemlerini alt etmeye çalışan roket ve füze sistemleri üzerinde çalışıyor olmamız. Bu özelliği Roketsan’ı çok farklı bir konuma getiriyor ve biz de bu farklı konumun getirdiği tüm avantajları müşterilerimizin yararı için kullanıyoruz. Kendilerini sahada ispat etmeye başlayan çözümlerimiz ise vadettiklerimizi gerçekleştirdiğimizi gösteriyor.”

 5,848 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.