Ana Sayfa Haberler Roketsan’dan IDEF Sürprizleri

Roketsan’dan IDEF Sürprizleri

  • ATMACA’nın Karadan Atılan Sürümü
  • Yeni güdümlü kiti LAÇİN
  • LEVENT yakın hava savunma sistemi ve daha fazlası

Roketsan, IDEF’21’in hemen öncesinde, 16 Ağustos’ta düzenlediği bir basın toplantısı ile fuarda sergileyeceği ürünler hakkında bilgilendirmede bulundu. Toplantıya, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de katıldı.

Roketsan’ın sergileyeceği ürünlerden biri, ATMACA Satıhtan Satıha Güdümlü Mermi’nin kara sürümü olacak. Kara platformlarından atılabilecek olan bu seyir füzesi, ATMACA’nın deniz sürümünden farklı olarak kızılötesi arayıcı başlığa sahip olacak ve kara hedeflerine saldırabilecek.

Bir diğer ürün, LEVENT yakın hava savunma füze sistemi. Su üstü platformlarda kullanılmak üzere tasarlanan bu ürün, Roketsan’ın SUNGUR portatif hava savunma füze sistemi temel alınarak geliştiriliyor. LEVENT’in 2 farklı sürümü olacak. Bunlardan ilki, üzerine entegre edildiği geminin radar ve elektro-optik sistemlerini kullanarak hedeflerine angaje olacak. İkinci sürümünde ise LEVENT kendi radar ve elektro-optik sistemlerine kavuşacak. Roketsan ayrıca, SUNGUR sistemini daha da geliştirerek menzilini uzatmayı ve sistemin füzelerinin üzerine RF arayıcı başlık eklemeyi planlıyor.

AKYA ağır torpidosu ise Roketsan’ın, genel katılıma açık bir fuarda ilk kez sergileyeceği ürünlerden olacak. İlk atışını başarı ile geride bırakan ve testleri devam eden bu ürünün ilk teslimatının da bu yıl içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına (Dz.K.K.lığı) yapılması hedefleniyor.

ORKA hafif torpidosu da fuarda ilk kez sergilenecek. Bu torpido ise Dz.K.K.lığı envanterindeki, SEAHAWK helikopterleri gibi deniz hava platformlarından atılabilecek ve denizaltılara karşı kullanılabilecek.

Roketsan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için TEBER güdüm kiti üzerinden geliştirilen LAÇİN güdüm kitini de fuarda ilk kez katılımcıların beğenisine sunacak. Man-in-the-Loop prensibi ile geliştirilen LAÇİN kiti takılan bombalar, uçaktan atıldıktan sonra hedefine ulaşana kadar pilot tarafından yönlendirilebilecek. Bu sayede sığınak ve mağara gibi hedefler, son anda yapılacak yönlendirmeler ile daha hassas şekilde vurulabilecek.

 695 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.