Ana Sayfa Haberler ROKETSAN, Çağdaş Mühendislik Yöntemlerinden Örnekler Sundu

ROKETSAN, Çağdaş Mühendislik Yöntemlerinden Örnekler Sundu

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan KSS 2018 özel haberi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ROKETSAN, seminerde, bilgisayar destekli mühendislik araçlarının kullanımını, silah sistemi platformu tasarımı üzerinden anlattı. ROKETSAN Yapısal Analiz ve Test Lideri Ali Yetgin, “Bir Silah Sistemi Platformunun Yol Koşullarında Dinamik Davranışının Modellenmesi ve Test ile Doğrulanması” başlıklı sunumunda, bilgisayar destekli mühendislik yazılımlarının ROKETSAN’da kullanımı ile ilgili örnekler verdi.

 

Yetgin, silah sistemi platformu tasarımı ile ilgili şu konuların öne çıktığını belirtti:

  • Platformun, yol koşullarında, belirli bir esneklik göstermesi gerekiyor. Atış koşullarında ise bu esnekliğin göstermeyen, daha katı bir yapıya ihtiyaç duyuluyor.
  • Atış sırasında oluşan yüklerin araca yansıtılmaması için, ek şasi tasarımı yapılıyor. Kundak ve hidrolik ayaklarla beraber bu ek şasi, üst yapıyı oluşturuyor.
  • Bilgisayar destekli mühendislik araçları ve sonlu elemanlar modeli gibi yöntemler, silah sistem platformunun, belirlenen teknik gereksinimler doğrultusunda analiz edilerek tasarlanması sürecini destekliyor. Bu sürecin amacı ise testlerden tasarıma dönüşü gerektirecek sorunların ortaya çıkmasını engellemek.
  • Daha uzun vadeli hedef ise projelerin sayısı arttıkça, yapılan analiz ve simülasyon çalışmalarının sonuçları ile gerçek testlerde yapılan ölçümlerin birbirine daha da yakınlaşmasını sağlamak. Böylece, analiz ve simülasyon çalışmalarında kullanılan yöntem ve veriler, tarihçe kazanıyor ve gelecekte, daha yüksek güvenle kullanılabilecek seviyeye ulaşıyor.

Yetgin, uyguladıkları mühendislik yaklaşımları sayesinde, ROKETSAN’ın tasarladığı silah sistem platformlarının hepsinin, ilk atış testlerinde başarılı olduğunu belirtti.

Kundak ve hidrolik ayaklarla beraber ek şasi, silah sistemi platformunda üst yapıyı oluşturuyor.

 

 1,248 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.