Ana Sayfa Haberler Roketsan, Operasyonel Etkinlik Sunan Yeni Seyir Füzesi ÇAKIR’ı Tanıttı

Roketsan, Operasyonel Etkinlik Sunan Yeni Seyir Füzesi ÇAKIR’ı Tanıttı

Roketsan geliştirdiği yeni teknolojiler ile harp sahasında yeni konseptler oluşturmaya devam ediyor. Firma, yeni geliştirdiği ÇAKIR isimli seyir füzesini, 31 Mart’ta Lalahan’daki tesislerinde düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıttı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit’in de katıldığı toplantıda, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, kara, hava ve deniz platformlarından atılabilecek şekilde geliştirilen ve taşıyabildiği faklı faydalı yüklerle (harp başlıkları ve elektronik harp sistemleri gibi) kullanıcıya operasyonel esneklik sunan ÇAKIR hakkında bilgiler verdi.

Sabit ve döner kanatlı hava araçları, TİHA, SİHA, SİDA, taktik tekerlekli kara araçları ve su üstü platformlardan atılabilen ÇAKIR; kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılabiliyor. 150 kilometrenin üzerinde menzili bulunan ÇAKIR’ın hedefleri arasında sahildeki ve açıktaki su üstü hedefleri, kara araçları, stratejik kara hedefleri, alan hedefleri ve mağaralar bulunuyor.

ÇAKIR, gücünü, Kale Arge tarafından geliştirilen yerli ve milli KTJ-1750 turbojet motorundan alıyor. Füze, tasarımının getirdiği çeviklik sayesinde, görev planlama esnasında tanımlanan üç boyutlu dönüş noktalarını içeren görevleri kolaylıkla icra edebiliyor. Hedef üzerinde vuruş noktası seçimi ve özgün harp başlığıyla hedeflere karşı yüksek imha kabiliyeti sunuyor. Gelişmiş ara safha ve terminal güdüm sistemleriyle, hedeflerine tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle angajman sağlayabiliyor. Kullanıcı ayrıca ağ tabanlı veri bağı sayesinde, füze hedefe ilerlerken hedef değiştirme ve görev iptali yapabiliyor.

ÇAKIR’ın dikkat çeken bir diğer özelliği de aynı platformda çoklu taşımaya imkân veren tasarımı ve sürü konseptinde görev icra yeteneği. ÇAKIR, Çok sayıda mühimmatla koordineli taarruz imkânı veren sürü konseptiyle düşmanın savunma sistemlerinin aşılmasını kolaylaştırırken, bir ya da birden fazla hedefte yüksek etkinlik sağlıyor. Deniz üzerinde su sathına çok yakın uçuş, kara üzerinde ise arazi maskeleme kabiliyetlerine ek olarak radar soğurucu gövde yapısıyla düşman hava savunma sistemlerinin etkinliğini azaltıyor. Karıştırmaya dayanıklı Küresel Konumlama Sistemi (GNSS) ve altimetre destekli ataletsel seyrüsefer sistemi ile yoğun elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da seyrine devam edebiliyor.

Roketsan, öz kaynaklarıyla başlattığı yerli ve milli seyir füzesi ÇAKIR’ın tasarım çalışmalarına devam ederken; ilk atış testini bu yıl içerisinde, platform entegrasyonunu ise 2023 yılında yapmayı hedefliyor.

ÇAKIR’ın Temel Özellikleri

Menzil150 + km
Füze Ağırlığı≤ 275 kg (Fırlatma Motorsuz)
≤ 330 kg (Fırlatma Motorlu)
Füze Çapı≤ 275 mm
Füze Boyu≤ 3,3 m (Fırlatma Motorsuz)
≤ 4,1 m (Fırlatma Motorlu)
Harp Başlığı Ağırlığı70 kg
Harp Başlığı TipiYüksel Patlayıcılı Yarı Delici Parçacık Etkili Termobarik
Uçuş MotoruTurbojet Motor
Fırlatma MotoruKatı Yakıtlı Motor
Seyir HızıYüksek Ses Altı (0,75 – 0,85 Mach)
GüdümAra Safha Güdüm:
Ataletsel Seyrüsefer Sistemi
Karıştırmaya Dayanıklı Küresel Konumlama Sistemi
Radar Altimetre
Barometrik Altimetre
Yeryüzü Referanslı Seyrüsefer Sistemi
Terminal Güdüm:
Kızılötesi Görüntüleyicili Arayıcı Başlık (İng. Imaging Infrared-IIR)
RF Arayıcı Hibrit (IIR+RF) Arayıcı
Veri bağıAğ Tabanlı Çift Yönlü Veri bağı
Atılabildiği PlatformlarSabit ve Döner Kanatlı Hava Araçları, TİHA, SİHA, SİDA, Taktik Tekerlekli Kara Araçları ve Su Üstü Platformlar

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.