Ana Sayfa Haberler ROKETSAN, Geniş Ürün Yelpazesi ile Kullanıcıların Tüm İhtiyaçlarına Çözüm Sunuyor

ROKETSAN, Geniş Ürün Yelpazesi ile Kullanıcıların Tüm İhtiyaçlarına Çözüm Sunuyor

Dünyanın önde gelen roket, füze ve güdümlü mühimmat firmalarından olan ve dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi şirketi listesinde yer alan ROKETSAN, geniş ürün yelpazesini, Eurasia Airshow 2018’de, ziyaretçilerin ilgisine sunuyor. ROKETSAN; KAAN Füzesi’nden tapa sistemlerine, SOM Stand-Off Mühimmat ailesinden MAM Akıllı Mühimmat ailesine, UMTAS’tan CİRİT’e; roket, füze ve mühimmat alanında her segmentte, etkin ürünleriyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda, balistik zırh ve mühimmat tesisleri gibi niş alanlarda çözümler sunuyor ve uzay alanında da çalışmalar yapıyor. Eurasia Airshow 2018’in ziyaretçileri, bu ürün ve çözümlerin bir bölümünü, yakından görme ve inceleme fırsatını yakalayacak.

 

ROKETSAN 122 mm Roket Ailesi

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve üretilen 122 mm roketler, yüksek isabet ve asgari dağılım özellikleri sayesinde, 40 km menzildeki yüksek öncelikli hedefleri, yoğun ve etkili bir şekilde ateş altına alabilme yeteneğine sahiptir. TR-122 ve TRB-122 roketleri, özgün yapısal ve aerodinamik özelliklerinin yanı sıra düşük dağılımı özelliği sayesinde, topçu birlikleri tarafından, bölge hedeflerine karşı kullanılan; sınıfında, dünyanın en uzun menzilli roketleri olarak öne çıkmaktadır. TR-122 Roketi, tahrip harp başlığı; TRB-122 Roketi ise içerisinde 5.500’den fazla çelik bilye bulunan harp başlığı taşımaktadır. TR-122 ve TRB-122 roketleri, bu üstün özellikleri sayesinde; zamanında, doğru ve etkili ateş gücü yaratarak manevra birliklerine, mükemmel ateş desteği sağlamaktadır.

 

ROKETSAN TR-122 ve TRB-122 Roketleri, iki farklı konfigürasyonda üretilmektedir. Birinci konfigürasyonda, TR-122 ve TRB-122 roketleri, ahşap saklama ve taşıma sandıklarında taşınacak ve çelik tüplü lançerlerde kullanılacak şekilde üretilmektedir. Diğer konfigürasyonda ise TR-122 ve TRB-122 roketleri, yalıtımlı podlar içerisinde depolanmakta, taşınmakta ve ateşlenmektedir. Podlu yapı, bakım gerektirmeme; depolama ve yükleme sırasında uzman işgücü gerektirmeme; az sayıda personel ile kısa yükleme süresi; roketlerin raf ömrü boyunca nem, korozyon, şok ve titreşime karşı korunması gibi avantajlara sahiptir.

 

TR-122 ve TRB-122 Roketlerinin Teknik Özellikleri

  TR-122 TRB-122
Çap 122 mm 122 mm
Azami Menzil 36 km (Deniz Seviyesinde)

40 km (600 m Rakımda)

36 km (Deniz Seviyesinde)

40 km (600 m Rakımda)

Asgari Menzil 16 km (Deniz Seviyesinde)

21 km (600 m Rakımda)

16 km (Deniz Seviyesinde)

21 km (600 m Rakımda)

Ağırlık 65,9 kg 65,9 kg
Yakıt Tipi Kompozit Katı Yakıt Kompozit Katı Yakıt
Harp Başlığı Tipi Tahrip Çelik Bilyeli Tahrip
Harp Başlığı Ağırlığı 18,4 kg 18,4 kg
Harp Başlığı Etkili Yarıçapı 20 m 40 m
Tapa Tipi Hassas Yaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)
Raf Ömrü 10 yıl 10 yıl

 

CİRİT, Etkisini, Termobarik Tesirli Harp Başlığıyla Arttırıyor

Sınıfının en uzun menzilli füzesi olan 2,75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT, gelişimini, termobarik tesirli yeni harp başlığı ile sürdürüyor. Bu harp başlığı ile zırh delici, anti-personel ve yangın çıkarıcı olarak işlev görebilen çok maksatlı harp başlığı ve yüksek infilaklı harp başlığı seçenekleri ile birlikte, sunulan harp başlığı alternatifi sayısı da 3’e çıkartılmış oldu.

CİRİT, kullanılabildiği platform çeşitliliği ile de dikkat çekiyor. T129 ATAK ve AH-1 COBRA taarruz helikopterlerinde kullanılan CİRİT’in, TIGER helikopterine entegrasyonu konusunda da çalışmalar devam ediyor. ROKETSAN ile MBDA Almanya, son olarak, ILA 2016 fuarı sırasında, bu konuda bir iş birliği anlaşması imzaladı.

BLACK HAWK helikopterlerine entegrasyon faaliyetleri devam eden CİRİT’in, hafif helikopterlere entegrasyonu konusunda da çalışmalar yürütülüyor. Bu konudaki en güncel gelişme ise Farnborough 2016 fuarı sırasında, ROKETSAN ile Airbus Helicopters arasında imzalanan ve CİRİT’in, H135M ve H145M helikopterlerine entegrasyonunu konu alan iş birliği anlaşması oldu.

CİRİT’in, çeşitli insansız hava araçlarına entegrasyonu ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdüren ROKETSAN, Kaideye Monteli CİRİT (KMC) Sistemi ile füzenin, kara araçlarına entegre edilebildiğini ve etkin bir silah sistemi olarak kullanılabildiğini gösterdi. ROKETSAN, müşterilerine, sabit ve mobil kara sistemleri üzerinden CİRİT kullanımı ile ilgili gösterimler de yapıyor. Çekili bir kara platformuna entegre edilen CİRİT, ROKETSAN’ın, yurt dışı müşterilerinden biri tarafından sipariş edildi ve kullanıma alındı.

Daha önce, AT-802 Sınır Devriye Uçağı’na entegre edilen CİRİT, Farnborough 2016’da, Airbus Defence and Space ile imzalanan iş birliği anlaşması uyarınca, C295W uçağına da entegre edildi ve bu uçak, Dubai Airshow 2017’de sergilendi. CİRİT’in, hücumbot ve korvet boyutunda gemilerden kullanımı ile ilgili de çalışmalar yürütülüyor. Füze, bu platformların bazıları ile çeşitli operasyonlarda kullanıldı ve muharebede de kendini ispat etti.

CİRİT’in, çok farklı ihtiyaçları tek başına karşılayabilecek bir sistem olduğuna vurgu yapan ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk YAŞAR, şunları söylüyor: “CİRİT, maliyet-etkin olması fikri ile ortaya çıkan ‘güdümlü 2,75” roket’ kavramını yeni zirvelere taşıyor. 8 km’lik menzili ile sınıfının lideri olan CİRİT, üst sınıflarda yer alan füzelerin görevlerinin bir bölümünü yerine getirebileceğini de gösterdi. Tek bir füze üretim hattı ile kara, hava ve deniz kuvvetlerinizin güdümlü füze ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsunuz. Piyasada, bu esnekliği, bu maliyetlerle sağlayacak başka bir füze olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.”

CİRİT Füzesinin Teknik Özellikleri

Boy 1.900 mm
Ağırlık 15 kg (Tüpsüz)
Menzil 1,5 km (Asgari) – 8 km (Azami)
Harp Başlığı
 • Yüksek İnfilaklı Başlık
 • Çok Maksatlı Başlık
  • Zırh Delici
  • Personel
  • Yangın Çıkarıcı
 • Termobarik Başlık
Güdüm MEMS-Ataletsel Ölçüm Birimi ile Ara Safha Güdüm

Yarı Aktif Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm

Motor HTPB Bazlı Az Dumanlı Kompozit Katı Yakıt
Platformlar Sabit ve Döner Kanatlı Hava Araçları (Atak Helikopterleri, Uçaklar ve UAV’ler), Kara Platformları, Deniz Platformları, MIL-STD-1760 Sahip Tüm Platformlar
Hedef Tipleri Hafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler
Lazer İşaretleme STANAG 3733 ile Uyumlu Lazer İşaretleyiciler

 

 

CİRİT füzesi, farklı uçak ve helikopter tiplerinin silahları arasında yer alıyor.

 

 

ROKETSAN, müşterilerine, sabit ve mobil kara sistemleri üzerinden CİRİT kullanımı ile ilgili gösterimler de yapıyor.

 

HİSAR Hava Savunma Füzeleri, Yeteneklerini Göstermeye Devam Ediyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen HİSAR hava savunma füze ailesi, nihai kalifikasyon sürecine doğru ilerlediği yolda, yoğun geliştirme ve test programının aşamalarını başarıyla geride bırakmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan Milli Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A’nın Test Füzesi atışı, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin katılımlarıyla ROKETSAN ve ASELSAN tarafından, 1 Şubat 2018 tarihinde, Aksaray Bölgesi HİSAR Test Alanı’nda başarıyla gerçekleştirildi.

Ortak alt sistemlere ve ortak füze arayüzüne sahip HİSAR hava savunma füze ailesi, önümüzdeki dönemde, alanında standartları belirleyici bir rol oynamaya hazırlanıyor. ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk YAŞAR, HİSAR füzelerinin, gelecekteki konumu ile ilgili olarak şunları söyledi: “HİSAR hava savunma füze ailesi, başta güdüm, tapa, harp başlığı ve roket motoru alanları olmak üzere, her alt sisteminde, güncel teknolojiyi içerecek şekilde geliştiriliyor. Böylece, Türk Silahlı Kuvvetleri ile dost ve müttefik ülkelere, sadece etkin bir hava savunma çözümü sunmakla kalmayacağız; bu çözümün, ROKETSAN’ın ömür devri boyunca desteği ile uzun yıllar geçerliliğini korumasını sağlayacağız. Müşterilerimiz, herhangi bir ihracat ya da kullanım kısıtı olmadan bu füzeleri tedarik edebilecek ve hava savunmalarını bu füzelere emanet edebilecek.”

 

HİSAR Hava Savunma Füze Ailesinin Taktik ve Teknik Özellikleri

Sistem Önleme Menzili 15 km (HİSAR-A), 25 km (HİSAR-O)
Harp Başlığı Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Güdüm/Arayıcı Başlık
 • Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm
 • Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
Motor Çift Kademeli Roket Motoru
Hedef Tipleri ·        Sabit Kanatlı Uçak

·        Döner Kanatlı Uçak

·        Seyir Füzeleri

·        İnsansız Hava Araçları (İHA)

·        Havadan Karaya Füzeler

 

 

TRG-300 KAPLAN Füzesi ve Silah Sistemi

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve üretilen KAPLAN füzesi (TRG-300) yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde, 30 km’den 120 km’ye kadar menzilde, yüksek öncelikli hedefleri, yoğun ve etkili şekilde ateş altına alabilir. Bu üstün özellikleri sayesinde; gece ve gündüz her türlü hava ve arazi şartlarında, zamanında, doğru ve etkili ateş gücü yaratarak manevra birliklerine, etkin ateş desteği sağlamaktadır.

KAPLAN füzesi, uydu destekli ataletsel güdüm sistemi sayesinde, hedefleri hassas olarak vurabilme yeteneğine sahiptir. Yalıtımlı pod içerisine yerleştirilerek Pod İçi Füze konfigürasyonunda depolanan, taşınan ve fırlatılabilen KAPLAN füzesi, ROKETSAN üretimi K+ Silah Sistemi, T-122/300 ÇNRA Sistemi, Çok Kundaklı Roketatar Sistemi (ÇKRA-122/300) ile entegrasyon için uygun arayüze sahip diğer platformlardan fırlatılabilmektedir.

KAPLAN Füzesi Silah Sistemi, uzun menzil ve yoğun ateş açabilme yeteneği ile bir caydırıcı güç olarak kullanılmaktadır. Bu sayede, bir manevra kuvvetinin desteklenmesi gibi standart taktik görevlerin yanı sıra barışı destekleme harekâtından, ateşle taarruza kadar oldukça geniş bir kullanım yelpazesinde, çok önemli görevler almaya hazırdır.

Yüksek teknoloji ürünü seyrüsefer ve otomatik tevcih sistemleri sayesinde, at ve kaç taktiğini başarıyla uygulayan KAPLAN Füzesi Silah Sistemi, bu maksatla Silah Yönetim Sistemine entegre Seyrüsefer Sistemine ve Otomatik Tevcih Sistemine sahiptir. Tam otomatik seyrüsefer ve tevcih sistemleri sayesinde; kısım komutanı, doldurucu ve sürücü olmak üzere, sadece 3 kişilik mürettebatla atış görevi icra edebilmektedir.

KAPLAN Füzesi Silah Sistemi, bir atış görevinin icrası için; hazırlık, planlama, görevlendirme, balistik hesaplama, tevcih gibi faaliyetler için gerekli mekanik, elektrikli ve elektronik alt sistemlerle teçhiz edilmiştir. Farklı marka ve modellerde araç, telsiz, güç sistemi, seyrüsefer sistemi gibi alt sistemlere sahip olacak şekilde, kullanıcının lojistik altyapısı ve ihtiyaçlarına göre farklı versiyonlarda tasarlanabilmektedir.

 

KAPLAN Füze Sistemi Teknik Özellikleri

Çap 300 mm
Azami Menzil 120 km
Asgari Menzil 30 km
Ağırlık 585 kg
Güdüm Uydu Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS)
Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi Kompozit Katı Yakıt
Harp Başlığı Tipi Tahrip ve Parça Tesirli
Harp Başlığı Ağırlığı 105 kg
Harp Başlığı Etkili Yarıçapı ≥ 70 m
Tapa Tipi Yaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)
Raf Ömrü 10 yıl

 

ROKETSAN, MAM-L ile İHA’ların Etkinliğini Arttırıyor

ROKETSAN’ın, günümüz muharebe sahasının gerekleri doğrultusunda geliştirdiği Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L), başta insansız hava araçları (İHA’lar) olmak üzere, faydalı yük taşıma kapasitesi düşük hava platformlarının etkinliğini arttıran bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Yine ROKETSAN tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS’ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan BAYRAKTAR TB2 ve KARAYEL taktik İHA’larına da entegre edildi. Son dönemdeki, silahlı BAYRAKTAR TB2 İHA’larının görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 22 kg’lık düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m’nin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye (opsiyonel INS/GPS özelliği ile 14 km) kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

MAM-L’nin, ROKETSAN’ın Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS ve Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS ile aynı aileye mensup olması ise eğitim ve lojistik konularında kullanıcısına önemli bir avantaj sağlıyor.

ROKETSAN, MAM-L’nin hava platformlarına entegrasyonu ile ilgili de önemli bir tecrübe edindi. Hava aracında gerekli altyapıların bulunması halinde, tüm entegrasyon çalışmalarını birkaç ay içinde tamamlayarak MAM-L’yi kullanıma hazır hale getirebilen ROKETSAN, eksik altyapılar bulunması halinde de müşterilerine entegrasyon desteği verebiliyor.

ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk YAŞAR, MAM-L’nin, pek çok ülkenin tercihi olacağını söylüyor: “MAM-L, tasarımı ve kullanım konsepti ile kullanıcılarına, özellikle keşif ve gözetleme görevleri sırasında ortaya çıkan zaman-kritik hedeflerin, etkili bir şekilde tesirsiz hale getirilebilmesi kabiliyetini kazandırıyor. Aynı zamanda MAM-L, hassas güdümü ve boyutları itibarıyla çevre hasarı düşük bir çözüm sunuyor. MAM-L-taktik İHA bileşimi, silahlı kuvvetlerin sahip olduğu diğer tüm kabiliyetlerden daha maliyet-etkin bir çözüm. Diğer ülkelerin de kısa zamanda bu konuya dikkatlerini yönelteceklerini değerlendiriyoruz.”

 

MAM-L’nin Teknik Özellikleri

Çap 160 mm
Uzunluk 1 m
Ağırlık 22 kg
Azami Menzil 8 km (opsiyonel INS/GPS özelliği ile 14 km)
Güdüm Lazer Arayıcı
Platformlar İHA’lar, Hafif Taarruz Uçakları

 

Yeni Nesil Seyir Füzesi SOM

Stand Off Mühimmat (SOM) Füzesi, havadan karaya mühimmat ailesidir ve aktif korunaklı, kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek, modüler bir tasarıma sahiptir.

SOM füzesinin ilk atış denemesi, 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş olup 2013 yılında, ROKETSAN seri üretim konusunda görevlendirilmiştir. Seri üretim çalışmaları kapsamında, üretim hattı kalifikasyonu tamamlanmış ve ilk parti SOM mühimmatıyla birlikte, SOM Silah Sistemi’ne ait Test ve Programlama Cihazı, Mekanik Eğitim Füzesi ve Elektronik Eğitim Füzesi teslimatı başarıyla gerçekleştirilmiştir. Sözleşme kapsamında üretim ve geliştirme çalışmaları halen devam etmektedir.

2012 yılında, SOM’dan yola çıkılarak, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (Joint Strike Fighter / JSF) ile uyumlu hassas güdümlü akıllı füze ihtiyacının yurt içi geliştirme yoluyla karşılanmasına yönelik Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından karar verilmiş ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalanmıştır. Bu kapsamda, 2014 yılında, SOM-J Silah Sistemi’nin; tasarımı, geliştirilmesi, üretilmesi ve pazarlanması için, Lockheed Martin Missiles and Fire Control (LMMFC) ile iş birliği anlaşması; 2016 yılında ise bu çalışmalara yönelik sözleşme imzalanmıştır. F-35 entegrasyon faaliyetleri, Lockheed Martin Aeronautics tarafından yürütülmekte olup söz konusu çalışmaların, 2023 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

SOM, açık mimari yazılımı ile farklı görevlere hızla uyarlanabilmektedir. SOM’un dış yapısında, kompozit malzemeler kullanılmıştır. Ayrıca radar sinyallerini emen bir boya ile kaplanan füzenin, radar izi de oldukça düşüktür. Dünyadaki muadillerine göre, düşük ağırlık avantajı sunan SOM’un menzili 250+ km; SOM-J’nin menzili ise 200+ kilometredir. Yeni nesil bir seyrüsefer sistemine sahip olan füzenin veri bağı ile uçuş esnasında yeniden programlanabilecek ve ağ merkezli harpte kullanılabilecek hâle getirilmesi konusundaki çalışmalar devam etmektedir.

Hâlihazırda mühimmat, uçuş öncesi programlar dâhilinde, görevler arasında seçim yapabilmekte, hedefin hangi parametrelere bağlı olarak vurulacağı da belirlenebilmektedir. SOM-A ve SOM-B1, yüksek patlayıcılı basınç parçacık etkili; SOM-B2, ardışık delici, SOM-J ise yarı-zırh delici harp başlığına sahiptir.

SOM

SOM-J

 

 

Lazer Güdüm Kiti TEBER

TEBER, MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarına, vuruş kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla entegre edilen bir lazer güdüm kitidir. TEBER, genel maksat bombalarını; Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB) kullanarak, akıllı bir silah sistemi haline getirir. TEBER kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak AÖB ve KKS’den oluşmakta olup, sahada, kullanıcı tarafından, çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebilmektedir. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra terminal güdüm fazında da yüksek manevra kabiliyeti sağlamaktadır.

TEBER’in modüler tasarımı, ekonomik ve yenilikçi özellikler sağlamaktadır. Bombaların burun kısmına, istenildiği zaman takılabilen Yarı Aktif LAB, silah sistemine, hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırmaktadır. LAB bölümüne, yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcuttur. Ayrıca kuyruk bölümü, entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

 

TEBER’in Teknik Özellikleri

Güdüm Modları Sadece AÖB

AÖB+KKS

AÖB+KKS+LAB

AÖB+LAB

Harp Başlığı MK-81,  MK-82
Arayıcı LAB
Yaklaşma Sensörü 2-15 m
Menzil (Min, Max) 2-28 km
CEP – 50 <3m
Manevra Kabiliyeti ± 3 g
Hareketli Hedef Kabiliyeti <50 km/s
Ağırlık  (TEBER-82, TEBER-81) ~270 kg (595 lb), ~155 kg (345 lb)
Uzunluk  (TEBER-82, TEBER-81) 2.650 mm (104’’), 2.100 mm (81,5’’)

 

ROKETSAN’ın Tanksavar Füze Ailesi, Farklı Uygulamalarla Geliyor

ROKETSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS ve Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS projelerinde, sona çok yaklaştı. Bir ürün ailesi anlayışıyla geliştirilen UMTAS ve OMTAS füzeleri ile ROKETSAN, günümüz muharebe sahasında ortaya çıkan, farklı kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebiliyor.

Lazer Güdümlü UMTAS (L-UMTAS)’ın kalifikasyon çalışmaları tamamlandı ve füze, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi. Kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlıklı UMTAS’ın ise ürün ve üretim hattı kalifikasyon çalışmaları tamamlandı. Ayrıca, füzenin taarruz helikopterlerinden atış testleri de başarıyla sonlandı. Füzenin seri üretimine de başlandı.

UMTAS’ın, zırhlı kara araçlarına ve kara platformlarına entegrasyon çalışmaları devam ediyor.

OMTAS’ın da başlamış olan ürün ve üretim hattı kalifikasyonu süreçleri tamamlanarak seri üretime hazır hâle getirildi.

ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk YAŞAR, UMTAS ve OMTAS ile kullanıcısına uzun yıllar hizmet verecek bir aile ortaya koyduklarını belirtiyor: “Tanksavar füzelerde konu, sadece, gelişen zırh teknolojilerini bertaraf etmek değil. Artık, gelişen her türlü tehdide karşı cevap verebilmeniz gerekiyor. UMTAS ve OMTAS, asıl görevleri tank avcılığının yanı sıra karada ve su üstünde ortaya çıkabilecek diğer hedeflere karşı da etkili olmaları için tasarlandı. Önümüzdeki dönemde, bu uygulamaları sıklıkla göreceğiz.”

 

UMTAS Füzesinin Teknik Özellikleri

Menzil 500 m – 8.000 m
Çap 160 mm
Uzunluk 1,8 m
Ağırlık 37,5 kg
Güdüm Kızılötesi Görüntülemeli Arayıcı
Harp Başlığı Tandem Harp Başlığı

 

 

L-UMTAS Füzesinin Teknik Özellikleri

Menzil 500 m – 8.000 m
Çap 160 mm
Uzunluk 1,8 m
Ağırlık 37,5 kg
Güdüm Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı Tandem Harp Başlığı

 

 

OMTAS Füzesinin Teknik Özellikleri

Menzil 200 m – 4.000 m
Çap 160 mm
Tam Atım Füze Uzunluğu 1,8 m (fırlatma tüpü ve şok sönümleyici kapaklar dâhil)
Tam Atım Füze Ağırlığı 35 kg (fırlatma tüpü dâhil)
Fırlatma Sistemi Ağırlığı 36 kg

 3,251 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

1 yorum

Yorumlara kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.