Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 Roketsan, Çok Sayıda Yeni Ürünüyle IDEF’e Çıkarma Yaptı

Roketsan, Çok Sayıda Yeni Ürünüyle IDEF’e Çıkarma Yaptı

SSB ile Roketsan arasında Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara ATMACA) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

Roketsan’ın IDEF gündemi, fuar öncesinde hareketlenmeye başladı. Firma, fuarın hemen öncesinde, 16 Ağustos’ta düzenlediği bir basın toplantısı ile fuar gündemi hakkında bilgilendirme yaptı. Toplantıya, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci katıldı.

Fuara geniş bir stantla katılım gösteren Roketsan; aralarında torpidoların ve deniz platformlarına yönelik hava savunma sistemlerinin de bulunduğu pek çok yeni ürününü ilk kez ziyaretçilerle buluşturdu. Standında; geniş ürün gamının tüm üyelerine yer veren firmanın ilk kez sergilediği ürünler şunlar oldu:

 • KARA ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi
 • TRLG-122 ve TRLG-230 lazer güdümlü füzeleri
 • Mesafece Düzeltme Kiti
 • SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi
 • ALKA Ağ Yetenekli Silah
 • METE Lazer Güdümlü Mini Füze Sistemi
 • LEVENT Yakın Hava Savunma Füze Sistemi
 • AKYA Yeni Nesil Ağır Sınıf Torpido
 • ORKA Yeni Nesil Hafif Sınıf Torpido
 • LAÇİN Güdüm Kiti
 • MAM-T Akıllı Mühimmat
SSB tarafından başlatılan SOM ve ATMACA İçin KTJ-3200 Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu Projesi, Roketsan ve Kale Arge arasında imzalandı.

Kara Birlikleri için Vurucu Gücü

İlk kez sergilenen ürünlerden KARA ATMACA, Roketsan’ın ATMACA Satıhtan Satıha Güdümlü Mermi ürününün, kara hedeflerine taarruz edebilen sürümü. Kara platformlarından atılabilecek şekilde geliştirilen bu seyir füzesi, ATMACA’nın deniz sürümünden farklı olarak kızılötesi arayıcı başlığa sahip olacak. KARA ATMACA’nın bir diğer farkı da deniz sürümünde yer alan Küresel Konumlama Sistemi ve Ataletsel Navigasyon Sistemi gibi güdüm sistemlerine ilave olarak Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi’ne de sahip olması. 280 km menzile sahip olacak füzenin, 2025 yılında envanterde yerini alması hedefleniyor.

TRLG-122 ve TRLG-230 füzeleri ise Roketsan’ın TRG-122 ve TRG-230 füzelerinin lazer güdümlü versiyonları. Bu füzeler, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan savaş sırasında edinilen tecrübeler ışığında geliştirildi.

Roketsan, Teknopark İstanbul ile “Stratejik Çözüm Ortakları İşbirliği Protokolü”nü imzalayan; ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, TEI, BMC ve SAHA İstanbul Kümelenmesi gibi kurum ve kuruluşlar arasında yer aldı.

Roketsan’ın, 105 ve 155 mm’lik top mermilerinde, standart tapaların yerine kullanılabilecek şekilde geliştirdiği Mesafece Düzeltme Kiti, üzerinde yer alan fren halkası ile top mermilerinin mesafece dağılımını 50 metrenin altına düşürecek. Ürün, küresel konumlama sistemlerinden bağımsız şekilde çalışabilmesiyle öne çıkıyor. Ürünün, ileride geliştirilerek, dağılım mesafesinin daha da azaltılması hedefleniyor.

Roketsan, ilk kez bir önceki IDEF fuarında tanıttığı Lazer Güdümlü Mini Füze Sistemi’ni, bu yılki fuarda farklı bir konsept ile sergiledi. METE olarak adlandırılan bu yeni konfigürasyon; lazer işaretleyici, lançer ve füzeden oluşan sistemin, bir mini İHA’ya entegre edilmesi ile ortaya çıktı. METE’nin füzeleri; 1,2 kg ağırlığa, 40 mm çapa ve 1 km’nin üzerinde menzile sahip.

Soldan sağa; KARA ATMACA, ATMACA, ORKA ve AKYA.

SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi, taktik tekerlekli zırhlı araç üzerine entegre edilmiş şekilde sergilendi. SUNGUR, 8 km azami menzile ve 4 km önleme irtifasına sahip. Roketsan, fuar sırasında, seri üretimine başladığı bu sistemin kullanıcılara teslimatı için gün sayıyor.

Firma ayrıca, ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nin Ağ Yetenekli Silah (Network Enabled Weapon / NEW) sürümünü de sergiledi. Yeni kazanılan ağ yeteneği sayesinde birden fazla ALKA sistemi, aynı hedef üzerine yönlendirilebiliyor ve böylece, karşı tedbirin etkinliği arttırılabiliyor.

SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi, taktik tekerlekli aracın üzerine entegre şekilde; sistemin füzeleri ise aracın önünde sergilendi.

Deniz Platformları için AKYA, ORKA ve LEVENT

LEVENT Yakın Hava Savunma Füze Sistemi

Su üstü platformlarda kullanılmak üzere tasarlanan LEVENT Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, SUNGUR sistemi temel alınarak geliştiriliyor. LEVENT’in iki farklı sürümü olacak. Bunlardan ilki, üzerine entegre edildiği geminin radar ve elektro-optik sistemlerini kullanarak hedeflerine angaje olacak. İkinci sürümünde ise LEVENT, kendi radar ve elektro-optik sistemlerine kavuşacak. Roketsan ayrıca, SUNGUR sistemini daha da geliştirerek menzilini arttırmayı ve sistemin füzelerinin üzerine RF arayıcı başlık ekleyerek, hedef takip kabiliyetini daha da iyileştirmeyi hedefliyor.

Roketsan, AKYA Yeni Nesil Ağır Sınıf Torpido’yu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) envanterindeki denizaltılarda kullanılmak üzere geliştirdi. İlk atışını başarı ile geride bırakan ve testleri devam eden AKYA’nın ilk teslimatının, bu yıl içerisinde yapılması hedefleniyor. Saatte 45 deniz milinin üzerinde azami sürate sahip olan AKYA, 50 km’nin üzerinde menzile ulaşabiliyor. AKYA, fiber-optik kablo ile harici güdüm yeteneğine de sahip.

LAÇİN Güdüm Kiti

ORKA Yeni Nesil Hafif Sınıf Torpido ise Dz.K.K.lığı envanterindeki SEAHAWK helikopterleri gibi deniz hava platformlarından atılabilecek ve denizaltılara karşı kullanılabilecek. Saatte 45 deniz milinin üzerinde azami sürate sahip olacak olan ORKA’nın menzili ise 25 km’nin üzerinde olacak.

Hava Platformlarının Etkinliği, LAÇİN ve MAM-T ile Artacak

105 ve 155 mm’lik top mermilerine takılabilecek olan Mesafece Düzeltme Kiti ürün ailesi.

Roketsan, LAÇİN Güdüm Kiti’ni, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak TEBER güdüm kitini baz alarak geliştiriyor. Pilotu daima çevrimde tutacak şekilde (Man-in-the-Loop) prensibi ile) geliştirilen LAÇİN kiti takılan bombalar, uçaktan atıldıktan sonra, hedefine ulaşana kadar pilot tarafından yönlendirilebilecek. Bu sayede sığınak ve mağara gibi hedefler, son anda yapılacak yönlendirmeler ile daha hassas şekilde vurulabilecek. Pilot, yönlendirmeyi, LAÇİN için özel olarak geliştirilen LAÇİN POD (L-POD) aracılığı ile yapacak.

METE Lazer Güdümlü Mini Füze Sistemi

Roketsan’ın Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesinin en büyük üyesi olan ve ilk test atışını başarıyla geride bırakan MAM-T Akıllı Mühimmat, 95 kg ağırlığa sahip. MAM-T, kullanıcıya, SİHA platformlarında 30, hafif taarruz uçaklarında 60, savaş uçaklarında ise 80 km’yi aşan bir menzil sunuyor. Özellikle hava savunma sistemlerine yönelik olarak geliştirilen silahın ilk versiyonu, lazer güdümlü. Bununla birlikte Roketsan, bu ürünün daha gelişmiş versiyonları üzerinde çalışıyor.

Yukarıdan Aşağı: TRLG-122, TRLG-230 ve TRG-300 füzeleri

SOM ve ATMACA için Yerli Motor Geliyor

MAM-T

Roketsan, fuarda bir dizi anlaşmanın altına da imza attı. SSB ile “Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara ATMACA) Projesi Sözleşmesi”ni imzalayan Roketsan, Kale Arge ile de “SOM ve ATMACA İçin KTJ-3200 Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu Projesi” sözleşmesini imzaladı. Roketsan ayrıca, Teknopark İstanbul ile “Stratejik Çözüm Ortakları İşbirliği Protokolü”nü imzalayan kurum ve kuruluşlar arasında yer aldı.

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nin Ağ Yetenekli Silah (Network Enabled Weapon / NEW) sürümü.

 454 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.