Ana Sayfa Haberler Roketsan, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi ve Navigasyon Çözümlerini İlk Kez Sergiledi

Roketsan, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi ve Navigasyon Çözümlerini İlk Kez Sergiledi

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan PARIS AIR SHOW’ 19 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarın sürekli katılımcıları arasında yer alan Roketsan, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS)’ni ve Navigasyon Çözümlerini, PAS’ta ilk defa sergiledi. Firma, mühimmat ürün ailesinden farklı üyeleri de standında, kullanıldıkları platformların maketleri ile birlikte ziyaretçilerin ilgisine sundu. Roketsan üretimi Stand-Off Mühimmatı (SOM), JSF Uyumlu Stand-Off Mühimmatı (SOM-J) ve TEBER Lazer Güdüm Kiti, ayrıca Milli Muharip Uçak’ın tam ölçekli maketi ile birlikte de sergilendi.

Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Dr. Necip Pehlivantürk, SaSaD ve GİFAS tarafından düzenlenen toplantıda bir sunum gerçekleştirdi.

 

Türkiye’nin uzaya bağımsız erişiminin sağlayacak MUFS, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Roketsan arasında, 2018 yılında imzalanan sözleşme kapsamında Roketsan tarafından geliştiriliyor. Sözleşme ile başlatılan MUFS Geliştirme Projesi tamamlandığında, 100 kilogram ve altındaki ağırlığa sahip mikro uyduların, irtifası en az 400 kilometre olan alçak dünya yörüngesine yerleştirilebilmesi kabiliyeti kazanılacak. Roketsan, proje ile Mikro Uydu Fırlatma Aracı’nın geliştirilmesinin yanı sıra test ve üretim tesisleri ile fırlatma üssünün kurulumunu da gerçekleştirecek.

Roketsan, navigasyon çözümleri kapsamında, 20 yılı aşkın zamandır özgün olarak ataletsel sensör ve çok sistemli küresel konumlama sistemi (KKS) alıcısı geliştirme ve üretim çalışmaları yürütüyor. Firmanın sensör seviyesinden başlayan tasarım ve üretim çalışmaları; ihtiyaç duyulan performans özelliklerinde Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB) ve ataletsel navigasyon sistemi (ANS) seviyesi ürünlere evirildi. Bu ürünler, yer ve uçuş testlerinin sonucunda, kalifiye edilerek seri üretime geçti.

 

Türkiye’nin uzaya bağımsız erişiminin sağlayacak MUFS, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında, 2018 yılında imzalanan sözleşme kapsamında Roketsan tarafından geliştiriliyor.

 

Roketsan’ın navigasyon çözümleri, yer ve uçuş testlerinin sonucunda, kalifiye edilerek seri üretime geçti.

 1,565 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.