Ana Sayfa Haberler Roketsan Mini Akıllı Mühimmat Ürün Ailesi, Sahada Vadettiği Performansı Gösteriyor

Roketsan Mini Akıllı Mühimmat Ürün Ailesi, Sahada Vadettiği Performansı Gösteriyor

Roketsan’ın günümüz ve geleceğin muharebe ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği MAM-L ve MAM-C’den oluşan Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesi, muharebe sahasında vadettiği performansı gösteriyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan BAYRAKTAR TB2 Taktik insansız hava araçlarına (İHA) ve ANKA MALE İHA’larına entegre edilen Mini Akıllı Mühimmat, 2016 yılından bu yana, operasyonlarda başarıyla kullanılıyor. Başta İHA’lar olmak üzere, faydalı yük taşıma kapasitesi düşük hava platformlarının etkinliğini artıran Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesi, 2019 yılından itibaren dost ve müttefik ülkelerin envanterine de girecek. MAM-L ve MAM-C, sahip oldukları teknolojinin yanı sıra muharebe tecrübeleri ile de rakiplerinin önüne geçiyor.

MAM – L

Yaklaşık 22 kg’lık bir ağırlığa sahip olan MAM-L ve 6,5 kg’lık ağırlığa sahip olan MAM-C, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor. MAM-C, atış irtifasına bağlı olarak, 8 kilometreye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor. MAM-L’nin menzili ise Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ve opsiyonel Küresel Konumlandırma Sistemi (KKS) özelliği ile 14 kilometreye kadar çıkarılabiliyor.

MAM-L, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere ve geniş alanda dağılmış personele karşı etkili olabiliyor. Ayrıca, anti-tank ve termobarik harp başlığı seçenekleri ile de mühimmatın etkili olabileceği hedefler çeşitlendiriliyor. MAM-C ise personel, zırhsız ve hafif zırhlı kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere karşı etkili olabiliyor.

MAM – C

Roketsan, Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesinin hava platformlarına entegrasyonu konusunda önemli bir tecrübeye sahip. Hava aracında gerekli altyapıların bulunması durumunda, tüm entegrasyon çalışmalarını birkaç ay içinde tamamlayarak mühimmatı kullanıma hazır hâle getirebilen Roketsan, eksik altyapılar bulunması halinde müşterilerine entegrasyon için çözümler sunarak kullanıcılarına lojistik ve eğitim desteği sağlıyor.

Roketsan, Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesinin pek çok ülke tarafından tercih edilmesini beklediklerini söylüyor: “MAM-L ve MAM-C, tasarım özellikleri ve kullanım konseptleri sayesinde kullanıcılarına, özellikle keşif ve gözetleme görevleri sırasında ortaya çıkan zaman-kritik hedefleri etkili bir şekilde tesirsiz hale getirilebilme kabiliyetini kazandırıyor. Her iki mühimmatın sahip olduğu hassas güdüm sistemleri ve küçük boyutları, harici hasarı düşük bir çözüm sunuyor. Mini Akıllı Mühimmat ve taktik İHA bileşimi, silahlı kuvvetlerin sahip olduğu diğer tüm kabiliyetlerden daha maliyet etkin bir çözüm olduğundan, diğer ülkelerin de bu konuya dikkatlerini yönelttiklerini görüyoruz. Kısa zamanda bu ürün ailemizin ilk ihracatını gerçekleştireceğiz.”

*ANS: Ataletsel Navigasyon Sistemi

*KKS: Küresel Konumlandırma Sistemi

*LAB: Lazer Arayıcı Başlık

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.