Ana Sayfa Haberler Roketsan Navigasyon Çözümleri: Füze ve Mühimmat Ürün Ailesinin Arkasındaki Hassas Güç

Roketsan Navigasyon Çözümleri: Füze ve Mühimmat Ürün Ailesinin Arkasındaki Hassas Güç

Mühimmat ve füzelerin menzilleri arttıkça, navigasyon sistemlerinin hassasiyeti, görev başarımını etkileyen en kritik sistemlerden biri haline geliyor. Dünyanın önde gelen füze ve mühimmat üreticilerinden biri olan Roketsan, bu konumunun bir gereği olarak kendi özgün navigasyon çözümlerine sahip.

 

Roketsan tarafından geliştirilen ve kalifiye edilen ataletsel navigasyon çözümleri ürün ailesi, Roketsan’ın sistemlerine, yüksek hassasiyet ve güvenilirlik özellikleri kazandırıyor. Bu ürün ailesi aynı zamanda, hassas ataletsel sensör tasarımı ve üretimi konusunda, yurt dışına bağımlılığı da ortadan kaldırıyor ve bu açıdan da stratejik öneme sahip. Ataletsel navigasyon teknolojilerindeki kendi kendine yeterlilik seviyesi ve teknolojik hâkimiyeti ile Türkiye’nin dışa bağımlılığını ortadan kaldıran Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine, yerli ve millî ataletsel sensörlerle üretilmiş Ataletsel Ölçüm Birimi’ne (AÖB) sahip sistemler teslim ederek çıtayı en yüksekte tutuyor.

 

Ataletsel Navigasyon Sistemleri; herhangi bir kara, hava, uzay veya deniz taşıtının taktik ve/veya stratejik ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmiş bir rotayı takip edecek şekilde, bir noktadan diğer bir noktaya tamamen bağımsız bir şekilde veya küresel konumlama sistemi (KKS), odometre, parakete, yıldız takip sistemi gibi yardımcı sistemlerin desteği ile gidebilmesini sağlar.

 

Roketsan, millî ve yerli ürün ve teknoloji vizyonu doğrultusunda, 20 yılı aşkın zamandır millî imkânlarla ataletsel sensör ve çok sistemli KKS alıcısı geliştirme ve üretim çalışmaları yürütüyor. Bu doğrultuda, sensör seviyesinden başlayan tasarım ve üretim çalışmaları; ihtiyaç duyulan performans özelliklerinde AÖB ve ataletsel navigasyon sistemi (ANS) seviyesi ürünlere evirilerek başarıyla tamamlanan yer ve uçuş testlerinin sonucunda, kalifiye edilerek seri üretime taşındı.

 

Roketsan, navigasyon çözümleri konusunda önümüzdeki dönemde de yenilikçi ve özgün çözümler sunmaya hazır olduklarını vurguluyor: “Ataletsel navigasyon ve KKS teknolojileri alanında elde ettiğimiz 20 yıllık bilgi birikimimiz, tecrübemiz, yeteneklerimiz ve altyapımız ışığında; devletimizin, savunma sanayisi kuruluşlarımızın ve diğer paydaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak, yerli ve millî navigasyon çözümleri oluşturmaya hazırız.”

 2,375 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.