Ana Sayfa Haberler Çevre için Kolları Sıvayan Roketsan, ‘Sıfır Atık’ Dedi

Çevre için Kolları Sıvayan Roketsan, ‘Sıfır Atık’ Dedi

Roketsan; Türkiye’nin geleceği için özgün, güvenilir ve çığır açan roket ve füze çözümlerinin lideri olmak vizyonuyla çıktığı yolda, yaşamı sürdürülebilir kılmak için üzerine düşen sorumlulukları da yerine getiriyor. Firma bu kapsamda başlattığı Sıfır Atık Projesi’nin lansmanı için 23 Haziran’da, Lalahan’daki tesislerinde bir tören düzenledi ve törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da dahil olmak üzere pek çok davetli katıldı.

Törene katılanlar arasında, Emine Erdoğan’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Genel Müdürü Murat İkinci de vardı.

Törende, misafirlere hitap eden Emine Erdoğan, Roketsan’ı Sıfır Atık Projesi kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalar ve 33. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tebrik etti ve şunları söyledi: “Milletimizin Roketsan’ı, savunma sanayinin çok güçlü bir aktörü olmasının yanında, sosyal konuların da takipçisi. Savunma sanayinde, kadınların güçlendirilmesi için yaptıklarınızla sektörde öncü konumdasınız. Kadın çalışanların, liderlik pozisyonlarında ve karar alma mekanizmalarında olduğunu görüyoruz. Bu hassasiyetin, gerçekten takdire şayan olduğunu düşünüyorum.’’ 

Roketsan’ın bu alandaki çalışmalarını yerinde inceleyen Erdoğan ayrıca Prof. Dr. Yiğit’e, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Sıfır Atık Belgesi verdi.

Birçok Çalışmaya İmza Atıldı

Roketsan, bu alandaki çalışmalarında, efektif ve sürdürülebilir bir atık yönetim süreci ile sıfır atık felsefesini bir araya getirdi ve pek çok önlemi hayata geçirdi. Firma bu sayede, kısa sürede önemli kazanımlar elde etti. Yürüttüğü atık yönetimi süreci ile 2019 ve 2020 yıllarında, yılda 1.095 tonun üzerinde atık ayrıştırarak toplamda 1 milyon lira gelir elde etmeyi başardı.

Öte yandan Roketsan; Sıfır Atık Projesi kapsamında yürüttüğü farkındalık ve iyileştirme çalışmaları ile atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanması ve geri dönüşümü konularında önemli kazanımlar elde etti. Sadece kâğıt atıkların yönetimi sayesinde, her yıl ortalama olarak 850 yetişkin ağacın kurtarıldığı, 205.000 kwh enerji tasarruf edildiği ve 8.850 kg’lık sera gazı salınımının engellendiği hesaplanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.