Ana Sayfa Haberler Roketsan Sponsorluğundaki Roket Yarışması’nda, Kazananlar Belli Oldu

Roketsan Sponsorluğundaki Roket Yarışması’nda, Kazananlar Belli Oldu

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi doğrultusunda gençliğe yatırımını sürdüren Roketsan’ın, TÜBİTAK SAGE ile sponsorluğunu üstlendiği Roket Yarışması’nın kazananları, 19 Eylül’de açıklandı. TEKNOFEST kapsamında, Tuz Gölü’nde, 2-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen yarışma, yüksek irtifa, orta irtifa ve alçak irtifa olmak üzere 3 ayrı kategoride düzenlendi. Hem yüksek hem de orta irtifa kategorilerinde birinciliği, Pamukkale Üniversitesi’nden Hazar Roket Takımları elde ederken, alçak irtifa kategorisinde, Tanyeli Roket Takımı liderlik koltuğuna oturdu.

Yüksek irtifa kategorisinde Genç Mimar Sinan Vefa Roket Takımı ikinci olma başarısını gösterdi. Bununla birlikte, yarışma şartnamesine göre asgari isterleri karşılayabilen bir takım olmadığı için yüksek irtifa kategorisinde üçüncülük ödülü alan olmadı. Orta irtifa kategorisinde Yıldız Roket Takımı ikinci, YTÜ SİTARE takımı üçüncü olurken, alçak irtifa kategorisinde ise Anadolu Roket Takımı ikinci, Vefa İnsansız Sistemler Takımı ise üçüncü oldu. Yarışmada, her bir kategori için “En İyi Takım Ruhu Ödülü” ve “En İyi Tasarım Ödülü” de verildi. Hazar Roket Takımları; yüksek irtifa kategorisinde “En İyi Tasarım” ödülünün de sahibi olarak, toplamda 3 ödülle Roket Yarışması’nı tamamladı.

“En İyi Takım Ruhu” ve “En İyi Tasarım” ödüllerinin diğer kazananları ise şu şekilde sıralandı:

  • Halley’in Çırakları – Alçak İrtifa, En İyi Takım Ruhu Ödülü
  • Çelikyay Uzay ve Havacılık Takımı – Orta İrtifa, En İyi Takım Ruhu Ödülü
  • Nebula Roket Takımı – Yüksek İrtifa, En İyi Takım Ruhu Ödülü
  • Anadolu Roket Takımı – Alçak İrtifa, En İyi Tasarım Ödülü
  • Maverik Roket Teknolojileri Takımı – Orta İrtifa, En İyi Tasarım Ödülü

Murat İkinci: “Gençlerimizi Desteklemeye Devam Edeceğiz”

TEKNOFEST Roket Yarışması sırasında gençleri yalnız bırakmayan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, kazanan takımları tebrik ederek: “Güçlü Türkiye vizyonunda yarınların mühendislerini kazandıran bir organizasyonun parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. ‘Denizlerin altından uzaya kadar milletimize hizmet’ misyonuyla hareket eden Roketsan Ailesi olarak, gençlerimizi desteklemeye her zaman devam edeceğiz.” dedi.

516 Takım Başvurdu, 82’si Yarıştı

Bu yılki yarışmaya başvuran 516 takım arasından, 82’si ön değerlendirme süreçlerini geçmeyi başardı. Lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan takımlardan, 4 kg ve üzeri yük taşıyan bir roket tasarlayıp üretmeleri ve fırlatmaya hazır hâle getirerek ateşlemeleri istendi. Yarışmada, her bir kategoride birinci gelen takım 50 bin lira, ikinci gelen takım 40 bin lira, üçüncü gelen takım 30 bin lira ödül kazandı. Kazanan takımlar, 24-27 Eylül tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirilecek TEKNOFEST sırasında düzenlenecek olan törenle ödüllerine kavuşacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.