Ana Sayfa Haberler Roketsan, Stratejik İş Ortaklarıyla Birlikte Geleceğe İlerliyor

Roketsan, Stratejik İş Ortaklarıyla Birlikte Geleceğe İlerliyor

Bu yıl 35’inci yaşını kutlayan Türkiye’nin roket, füze ve mühimmat geliştirme merkezi Roketsan, 250 firmanın katılımıyla Stratejik İş Ortaklığı Zirvesi düzenledi. 21 Eylül’de, Ankara’da “Yarın için Yükseliyoruz” başlığıyla gerçekleştirilen zirvede, tedarik zincirinin dijitalleştirilmesi ve sürdürülebilirlik gibi başlıkların altında gelecek dönem yol haritasının çıkarılmasının yanı sıra tedarik zinciri ekosisteminin güçlendirilmesine yönelik çözüm yolları ele alındı. Zirvede Roketsan’ın Stratejik Tedarikçi Yönetimi Programı çerçevesinde toplamda 45 paydaş firma farklı seviyelerde iş ortağı olarak seçildi.

“Milli Firmalarımızla Gelişiyoruz”

Roketsan Stratejik İş Ortaklığı Zirvesi’nin açılış konuşmalarını Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit yaptı.  Prof. Dr. Kaya, “Savunma Sanayii Başkanlığımızın stratejileri, tedarik zinciri yapısı ve ekosistemi, ülkemizin milli güvenliğini korumak ve savunma sanayisini geliştirmek için büyük önem arz ediyor. Roketsan gibi bayrağımızı dünyanın dört bir yanında gururla dalgalandıran milli firmalarımız, bu hedeflere ulaşmamızda kritik bir rol oynuyor.” dedi.

Yeni Nesil Sistemler

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yiğit de Roketsan’ın, Türkiye’nin roket ve füze ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra silahlı kuvvetlerin gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak için çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı. Yiğit, yüksek kapasiteli üretim altyapıları planlayarak yeni nesil kara, deniz ve hava sistemleri geliştiren Roketsan’ın uluslararası alanda da önemli bir ihracat hamlesi başlattığını ve önümüzdeki yıl sonuna kadar ihracat gelirlerinin toplam ciroya oranını yüzde 50’lerin üzerine çıkarmayı hedeflediğini dile getirdi.

Hedef En Büyük 50 Savunma Kuruluşundan Biri Olmak

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de zirvenin açılışında Roketsan’ın Stratejik Tedarikçi Yönetim Programı’nı anlatan bir sunum gerçekleştirdi.  İkinci, “Roketsan olarak şu anda dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında 80’inci sırada ülkemizi başarıyla temsil ediyoruz. Aynı zamanda ülkemizin en büyük üçüncü Ar-Ge kuruluşuyuz ve ülkemizin sanayi kuruluşları arasında ilk 100’de 77’nci sırada yer alıyoruz. 35 yıl önce kurulmuş Roketsan siz değerli iş ortaklarının desteği ile bugünlere geldi. Çok önemli başarılara imza attı. Roketsan’ın son 5 yıldaki en önemli stratejisi ihracat odaklı büyüyebilecek bir ekosistem yaratmaktır. En büyük hedefimiz dünyanın en büyük 50 savunma kuruluşundan biri olmak. Bunu siz değerli iş ortaklarımız ile birlikte başaracağız” dedi.

Tedarik Zinciri Süreçlerinin Dijitalleştirilmesi ve Sürdürülebilirlik

Roketsan Stratejik İş Ortaklığı Zirvesi’nde “Sürdürülebilir Bir Tedarik Zinciri Ekosistemi Oluşturmak” ve “Dijitalleşme Çağında Tedarik Zinciri Yönetimi” başlıklı iki oturum da gerçekleştirildi. Gazeteci Metehan Demir’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumlarda uzman isimler önemli bilgiler paylaştı. Oturumlarda tedarik zinciri süreçlerinin günümüz ihtiyaçlarına uygun hale getirilerek dijitalleştirilmesinin üretim süreçlerini daha hızlı ve verimli hale getirmenin başlıca yollarından biri olduğuna dikkat çekildi. Aynı zamanda sürdürülebilir tedarik zincirinin sağlanarak çevreye verilen zararı minimalize edilmesi ve geleceğimiz için daha temiz bir dünya özlemi de vurgulandı.

Roketsan yöneticilerinin tedarik süreci yönetimi hakkında sunumlar yaptığı ve “Roketsan Tedarik Zinciri Dünü ve Bugünü” filminin de gösterildiği zirvede, Stratejik Tedarikçi Yönetimi Programı çerçevesinde farklı seviyelerde iş ortağı seçilen 45 firmaya sertifika takdimi ve “Roketsan Paydaş Kıdem Ödülleri Töreni” de düzenlendi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.