Ana Sayfa Haberler Roketsan, Taktik Füze Sistemleri ile Gemilere Maliyet Etkin Ateş Gücü Alternatifi Sunuyor

Roketsan, Taktik Füze Sistemleri ile Gemilere Maliyet Etkin Ateş Gücü Alternatifi Sunuyor

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan DSS 2019 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Roketsan’ın seminerde öne çıkardığı konulardan biri, farklı platformlar için geliştirdiği ürünlerin, su üstü platformlara entegrasyonu oldu. Firma yetkilileri tarafından yapılan sunumlarda, bu yaklaşım ile Ar-Ge süreçleri tamamlanmış mevcut ürünlerin, savaş gemilerine hızlı ve maliyet-etkin şekilde entegre edilebileceği vurgulandı. Firmanın seminerde öne çıkardığı diğer bir konu ise su üstü platformları için geliştirilen çeşitli çözümlerin; kara, deniz ve hava platformlarına entegre edilmesi oldu. Roketsan’ın bu konuda sunduğu çözümleri; Roketsan Taktik Füze Sistemleri Grup Başkanlığı Deniz Sistemleri İş Geliştirme Takım Lideri Serkan Çelebi, Balistik Sistemler Grup Başkanlığı Sistem Mühendisliği ve Teknoloji Yönetimi Birimi Yöneticisi Ali Gürün ve Balistik Sistemler Grup Başkanlığı Sistem Mühendisliği ve Teknoloji Yönetimi Takım Lideri Utku Gümüş anlattı.

Roketsan, DSH Roketi’ni, hava platformlarına da entegre etmeyi planlıyor.

 

DSH Roketi’nin Geleceğinde, Hava Platformları da Var

Roketsan, su üstü platformlar için geliştirdiği ve hâlihazırda Yeni Tip Karakol Botları’nda da kullanılmakta olan Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi ve Atıcı Sistemi’nin kabiliyetlerini, gelecekte arttırmayı hedefliyor. Bu iyileştirme alanları şu şekilde sıralanıyor:

  • Azami menzilin, 2.000 metreden 4.000 metreye çıkarılması
  • Hâlihazırda 300 metre olan, DSH Roketi’nin angaje olabileceği azami hedef derinliğinin, 500 metreye kadar arttırılması
  • Döner kanatlı ve sabit kanatlı, insanlı ve insansız hava araçlarına entegrasyon
  • Karaya konuşlandırma
  • DSH Roketi’ne su altında güdüm yeteneği kazandırılması

DSH Roketi’ne, gelecekte, harp başlığının yerine alternatif faydalı yüklerin entegrasyonu da gündemde. Bu sayede, ürüne yeni kabiliyetler kazandırılması hedefleniyor. Bu faydalı yükler ve ilave kabiliyetlerden bazıları şunlar:

  • Sonobuoy: DSH Roketi üzerindeki entegre edilecek şamandıra tipi bir sonar ile potansiyel su altı tehditlerine karşı dinleme yapılması hedefleniyor.
  • Akustik Yanıltıcı: Düşman torpidolarına karşı kullanılabilecek olan bu sistem, torpidoların akustik güdüm sistemlerinin karıştırılması ve yanıltılması maksadıyla kullanılabilir.

Roketsan’ın, su üstü platformlara yönelik olarak geliştirdiği, farklı konfigürasyonlardaki kule çözümleri.

 

Satıhtan Satıha Füzelerin, Gemilere Entegrasyonu

Roketsan’ın önerdiği bir diğer yenilikçi çözüm de satıhtan satha topçu füze sistemlerinin, gemi güvertelerine yerleştirilmesi ve hassas güdümlü füzelerin gemilere entegrasyonu. Bu sayede, esas olarak kara kuvvetleri için geliştirilen çeşitli füze sistemlerinin, ilave Ar-Ge maliyetlerine katlanmaksızın, ekonomik bir şekilde, su üstü platformlara entegre edilmesi hedefleniyor.

Roketsan’ın konteyner halindeki çözümü; güdümlü füzeleri, Silah Sistemi Kundağını, Silah Destek Ekipmanlarını ve Silah Yönetim Sistemi Ekipmanlarını da içeriyor.

 

Roketsan’ın bu konudaki önerilerinden ilki, hâlihazırda çeşitli ülkelerin kara kuvvetleri tarafından kullanılmakta olan satıhtan satha füze sistemlerinin, su üstü gemilerde kullanımı. Firma bu yönde, 21-22 Mayıs tarihlerinde, atışlı testler gerçekleştirdi. 8×8 taktik tekerlekli araca monteli ÇNRA Silah Sistemi, bir vinç yardımıyla TCG BAYRAKTAR (L-402)’ın güvertesi üzerine yerleştirildi. TCG BAYRAKTAR hareket halindeyken denizdeki ve karadaki birer hedefe atış yapıldı. Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ile güdüm yapan TRG-122 füzeleri, 22 kilometre mesafedeki hedefleri, 2 metre hassasiyetinde başarı ile vurdu. Böylelikle topçu füze sistemlerinin su üstü platformlardan yüksek hassasiyetle kullanılabileceği gösterilmiş oldu. Roketsan, bu tip uygulamalar için, ilk etapta TRG-122, TRG-230 ve TRG-300 güdümlü füze sistemlerinin; kundak ve destek ekipmanları ile birlikte konteyner içerisine yerleştirilmesi veya ayrı olarak su üstü platforma entegrasyonu üzerine çalışıyor. Kundak üzerinde; atışa hazır halde 40 adet 122 milimetre, 12 adet 230 milimetre veya 4 adet 300 milimetrelik füze yerleştirilebilecek.

 

Konteyner içerisine yerleştirilecek veya tek başına kullanılabilecek olan, 12 adet TRG-230 füzesi taşıyan silah sistemi.

 2,201 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.