Ana Sayfa Haberler Roketsan, TEBER-82 Teslimatlarına Devam Ediyor

Roketsan, TEBER-82 Teslimatlarına Devam Ediyor

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Roketsan tarafından geliştirilen TEBER-82 güdüm kitlerinin, yeni teslimatlarının gerçekleştirildiğini açıkladı. SSB tarafından konu ile ilgili yayınlanan videoda, güdüm kitinin teknik özellikleri yer alırken, açıklamada kullanıcı ile ilgili bir bilgi verilmedi. Bununla birlikte TEBER Lazer Güdüm Kiti, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde de yer alan MK-81 ve MK-82 serisi genel maksat bombalarına entegre edilebiliyor. TEBER’in MK-81’e entegre edilen sürümü TEBER-81, MK-82’ye entegre edilen sürümü ise TEBER-82 olarak adlandırılıyor.

TEBER ile serbest düşüş özellikli genel maksat bombaları, hedeflerini uzun menzillerden ve yüksek hassasiyetle vurabilen birer güdümlü mühimmat haline geliyor. TEBER, akıllı bir silah sistemi için gereken altyapıyı; Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB) özellikleri ile sağlıyor.

Kullanıcı tarafından, saha şartlarında bile çok hızlı bir şekilde genel maksat bombasına entegre edilebilme özelliğine sahip olan TEBER’in modüler tasarımı, yenilikçi ve maliyet etkin bir çözüm sunuyor. Hassas güdüm özelliğini sağlayacak AÖB ve KKS, TEBER’in kuyruk bölümünde yer alıyor.

Bombaların burun kısmına takılabilen yarı aktif LAB ise silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. LAB bölümüne, yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut. TEBER’in kuyruk bölümü, entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan da kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen çok sayıda başarılı atışlı test sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ve F-16’larda kullanılan TEBER, sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki hava kuvvetlerinin de yoğun ilgi gösterdiği bir güdüm kiti olarak dikkat çekiyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.