Ana Sayfa Haberler Geleceğin Roketleri, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE Yürütücülüğünde Düzenlenen Yarışmada Havalanıyor

Geleceğin Roketleri, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE Yürütücülüğünde Düzenlenen Yarışmada Havalanıyor

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen ve bu yıl, 1-12 Eylül tarihleri arasında Aksaray’daki Tuz Gölü’nde gerçekleştirilen Roket Yarışması’nda, genç yeteneklerin geliştirdiği roketler, kıyasıya bir mücadele içinde kabiliyetlerini sergiliyor. T3 Vakfı çatısı altında, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren takımlar ise 21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek olan TEKNOFEST’te açıklanacak.

Öğrencilerin uzay teknolojileri alanlarına ilgilerini arttırmak ve bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmek üzere düzenlenen Roket Yarışması, bu yıl, 4. kez yarışmacıları ağırlıyor. Yarışma; lise (5.000 feet), orta irtifa (10.000 feet), zorlu görev (10.000 feet) ve yüksek irtifa (20.000 feet) kategorilerinden oluşuyor. Bu sene ilk defa düzenlenen zorlu görev kategorisinde yarışacak olan takımların daha önce bir roket yarışmasında yer almış olmaları gerekiyor. Yarışmada temel olarak, takımların tasarlayıp ürettikleri roketlerin hedef irtifaya erişmesi, roket içerisinde taşınan asgari 4 kg’lık faydalı yükün roketten çeşitli yöntemlerle ayrılması, hem roket bileşenleri hem de faydalı yükün paraşütle yere sağlam indirilerek kurtarılması hedefleniyor.

Bu sene 544 takım ile rekor düzeyde başvuru alan yarışmada, en fazla başvuru, “orta irtifa” kategorisinde, 296 takım ile kayda geçti. Bunu, 223 başvuru ile “lise” kategorisi takip etti. 21 takım “yüksek irtifa” kategorisi için başvururken, 4 takım bu yıl ilk defa açılan “zorlu görev” kategorisine başvurularını yaptı. Bunlardan 13’ü lise kategorisi, 55’i orta irtifa, 10’u yüksek irtifa ve 2’si zorlu görev olmak üzere toplam 80 takım yarışmaya katılma hakkı kazandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.