Ana Sayfa Haberler Roketsan, Uluslararası Uzay Federasyonu Üyesi Oldu

Roketsan, Uluslararası Uzay Federasyonu Üyesi Oldu

Roketsan, 74. Uluslararası Uzay Kongresi’nde (International Astronautical Congress / IAC) Uluslararası Uzay Federasyonu’na (AIF) üyelik sertifikasını teslim aldı. Firmadan yapılan yazılı açıklamada Türkiye’nin uzay çalışmalarında önemli görevler üstlenen Roketsan’ın, uzay alanında faaliyet gösteren farklı unsurlarını bir araya getirerek hem uzay ekonomisini canlı tutmak hem de uzay ekosistemini geliştirmek amacıyla Uluslararası Uzay Federasyonu’na üyeliğinin onaylandığı bilgisi verildi.

Geliştirdiği roket, füze ve mühimmatla global bir savunma sanayisi oyuncusu olan Roketsan, 1951 yılında Paris’te kurulan ve 75 ülkeden 500’ün üzerinde üyesi bulunan AIF’in üyeleri arasında yerini aldı. Federasyonun her yıl düzenlediği kongre ile sektördeki güncel gelişmeler ele alınıyor. Bu yıl 74’ünücüsü düzenlenen kongre, 2-6 Ekim tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılıyor. 2026 yılındaki kongre için Türkiye ve Polonya’nın yarıştığı adaylık süreci de Bakü’de belli olacak. Türkiye 2026 kongresini Antalya’da yapmak için başvuruda bulunmuştu.

Roketsan’ın Uzay Çalışmaları

2012 yılında, Savunma Sanayii İcra Kurulu’nda alınan karar ile Türkiye’yi uzay ligine taşıma görevi Roketsan’a verildi. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde yürütülen çalışmalarda, 4 yılda uzaya erişme hedefine bir sene erken ulaşılarak, 2017 yılında, ilk yerli sonda roketi ile 126 kilometre irtifaya çıkıldı. 2020’de ise yeni sonda roketleriyle yapılan fırlatma testlerinde 136 kilometre irtifaya ulaşıldı. Roketsan’ın yeni hedefi ise yakın bir zamanda uzay çalışmalarına katkı sağlayacak faydalı yükler barındıran, 100 kilogramlık yük kapasitesine sahip, yeni bir sonda roketi ile 300+ kilometre irtifada bir yörünge-altı uçuş gerçekleştirmek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.