Ana Sayfa Haberler Roketsan ve STM’den Yeni Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi: ALPAGUT

Roketsan ve STM’den Yeni Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi: ALPAGUT

Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT’un lansmanı,  SAHA EXPO 2022’nin 2. gününde, 26 Ekim’de yapıldı.

ALPAGUT, ateşlendikten ya da bırakıldıktan sonra, havada belli bir süre dolanarak hedef tespiti, takibi ve hedef kıymetlendirme faaliyetlerini icra edecek ve yerden gönderilen kullanıcı onayı ile otonom olarak belirlenmiş hedefe dalış yaparak hedefi imha edecek.

Gece-gündüz operasyon yapabilecek olan ALPAGUT, hareketli veya sabit kara ve deniz hedeflerine, radar ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı kullanılabilecek. 60 kilometre operasyonel yarıçapına ve 60 dakikadan fazla havada kalma süresine sahip ALPAGUT, farklı tipte harp başlıkları taşıyabilecek ve tek başına ya da sürü olarak kullanılabilecek.

ALPAGUT, sahip olduğu iki modlu arayıcı başlık ile hedefi fark edilmeden tespit ve teşhis edebilecek, konum karıştırıcı sistemlerden etkilenmeyecek ve hassas güdüm-kontrol tahrik sistemi ile hedefe nokta atışı yönlenebilecek. Sistem, at-unut özelliğine de sahip olacak.

ALPAGUT için düzenlenen lansman törenine, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz de katıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, törende, şunları kaydetti: “Türk savunma sanayiinin önemli iki kurumu ROKETSAN ve STM, akıllı dolanan mühimmat sistemi ALPAGUT için güçlerini birleştirdi. Bu alandaki milli mühendislik tecrübemizin önemli bir yansıması olan ALPAGUT, kara, deniz hedeflerinin yanı sıra, radar ve haberleşme sistemlerine, komuta merkezi gibi kritik tesislere ve fırsat hedeflerine karşı etkin bir güç olacak.”

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, “STM ile gerçekleştirdiğimiz başarılı iş birliğinin sonucunda harp sahasının değişen konseptlerine uygun bu teknolojiyi Türkiye’mize kazandırıyoruz. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri’miz ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiğimiz ALPAGUT’un önemli bir ihracat potansiyeline de sahip olacağını ve Türkiye’nin savunma sanayisindeki öncü rolünü pekiştireceğini şimdiden görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise, “Akıllı dolanan mühimmat alanındaki STM tecrübesi ve yetkinliğini, ROKETSAN iş birliği ile farklı bir seviyeye çıkarıyoruz. ALPAGUT’un, güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere, dost ve kardeş ülke orduları için sahada oyun değiştirici ve vurucu bir güç olacağını değerlendiriyoruz” diye konuştu.

ALPAGUT ‘un Teknik Özellikleri

Operasyon Menzili60+ km
Havada Kalış Süresi60+ dk
Harp Başlığı11 kg – Parçacık etkili, zırh delici ve termobarik seçenekli
TapaÇarpma ve yaklaşma algılayıcı tapa
Etkinlik Yarıçap45 m
Seyir / Dalış Hızı35 m/s – 100 m/s
Dolanma İrtifası300 – 1.500 m (1.000-5.000 ft)
Azami İrtifa3.500 m (10.000 ft)
İtkiElektrik Motoru – Pervane
Ağırlık45 kg
Boy2,3 m
Kanat Açıklığı2,5 m
Kesit Alanı240 mm
Operasyon Sıcaklığı-35 / +55℃’de görev yapabilme
Hedef SetiMobil ve yerleşik düşman hava savunma unsurları, radar veya haberleşme unsurları, komuta merkezleri, hafif zırhlı kara araçları ve diğer hedefler

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.