Ana Sayfa Haberler Roketsan, YATAĞAN® ile Tek Piyadeye ve Mini İnsansız Araçlara, Hassas Güdümlü Füze Kabiliyeti Kazandırıyor

Roketsan, YATAĞAN® ile Tek Piyadeye ve Mini İnsansız Araçlara, Hassas Güdümlü Füze Kabiliyeti Kazandırıyor

Roketsan, füze ürün ailesinin en yeni üyelerinden biri olan YATAĞAN® Füze Sistemi’ni, IDEF 2019’da ziyaretçileri ile buluşturdu. Tek piyade tarafından mevcut bombaatar silahları ile kullanılabilecek şekilde tasarlanan YATAĞAN® Füze Sistemi, meskûn mahal muharebelerine; hassasiyet, menzil ve hedefe yönelmiş tahrip gücü getiriyor. YATAĞAN® Füze Sistemi, hafifliği ve hassasiyeti ile insansız kara/deniz ve mini insansız hava araçlarının da silahı olabilecek.

 

Günümüz meskûn mahal harp ortamında görev yapmak zorunda kalan silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri; keskin nişancılar, toplu hedefler ve çatışma bölgesine intikal eden takviye unsurlar gibi tehditlere karşı karşıya kalıyor. Bu tehditlerin hızlı ve etkin bir şekilde ateş altına alınması, genellikle tek er tarafından rahatlıkla kullanılabilen bombaatar silahları ile sağlanıyor. Diğer yandan, bu silahlardan ateşlenen mühimmatın güdümsüz olması, ortaya çıkan yeni tehditlere göre menzillerinin kısa kalması, mesafe arttıkça hedef bölgede yüksek saçılım göstermeleri ve bu nedenle istenmeyen harici hasarlar oluşturmaları, önemli dezavantajlar olarak ortaya çıkıyor.

 

YATAĞAN® Füze Sistemi ise Roketsan tarafından, tüm bu dezavantajları ortadan kaldıracak, yeni ve etkin bir çözüm olarak geliştirildi. Roketsan, yaptığı çalışmalar sonucunda; mevcut ve yeni nesil 40 mm bombaatar silahlar kullanılarak atılabilen; mevcut bombaatar mühimmatının sahip olduğu yaklaşık 400 metrelik azami menzilin çok daha ötesinde etkili menzile sahip; keskin nişancı, toplu hedef ve benzeri tehditlere karşı doğrudan, tek seferde ve yüksek hassasiyet ile ulaşacak güdümlü minyatür füze sistemi YATAĞAN®’ı ortaya koydu.

Yaklaşık 1 kg ağırlığı ile tek er tarafından kullanılan mevcut bombaatar silahlarının yanı sıra insansız kara, deniz ve hava araçları üzerinden de atılabilen YATAĞAN® Füze Sistemi, yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile azami 1 metrelik CEP mertebesinde vuruş hassasiyeti sunuyor. 1.000 metrenin üzerinde bir menzile ulaşabilen etkili bir silah sistemi olarak öne çıkan YATAĞAN®, bir lazer işaretleyici kullanılarak işaretlenen hedefe minyatür arayıcı başlığı ve minyatür kanat tahrik sistemi sayesinde yönleniyor. YATAĞAN®’ın ihtiyaç duyduğu hedef işaretleme işleminin, kullanıcının isteğine bağlı olarak; kullanıcının kendisi, bir yardımcı personel, mini insansız hava aracı (İHA) ve insansız kara/deniz araçları (İKA/İDA’lar) üzerine yerleştirilmiş lazer işaretleyiciler ile yapılması yeterli.

Düşük faydalı yük kapasitesi olan İHA ve İKA/İDA’lara kolaylıkla entegre edilebilen ve bu araçları muharip birer unsur haline getirebilen YATAĞAN® Füze Sistemi, hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, olası keskin nişancı mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere ve fırsat hedeflerine karşı etkili olabiliyor. Kullanıcıya sunduğu farklı harp başlığı seçenekleri ile YATAĞAN®’ın farklı hedef tiplerine karşı etkinliği de artırılabiliyor.

Roketsan, YATAĞAN® Füze Sistemi’ni geliştirme çalışmalarını en kısa sürede tamamlamayı ve oyun değiştirici özelliklere sahip füze sistemi ile güvenlik güçlerinin, meskûn mahal harp ortamındaki üstünlüğünü daha da artırmayı hedefliyor.

 

Roketsan, YATAĞAN® Füze Sistemi’nin yenilikçi yönünü ön plana çıkartıyor: “YATAĞAN® Füze Sistemi çözümümüzde, ürün ailemizin diğer üyeleri üzerinde geliştirdiğimiz teknolojileri ve alt sistemleri, çok ufak bir hacme sığabilecek kadar küçülttük ve belki de geçmişte güdümlü olabileceği bile düşünülmeyen bir mühimmat türünü güdümlü hale getirdik. YATAĞAN® Füze Sistemi, Roketsan’ın, füzelerin alt bileşenleri ile ilgili teknolojilere ne kadar hâkim olduğunun en güzel örneği oldu.”

 

*LAB: Lazer Arayıcı Başlık

 3,579 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.