Ana Sayfa Haberler Roketsan’dan, Kalitesi ve Güvenilirliği Yüksek Piroteknik Sistemler

Roketsan’dan, Kalitesi ve Güvenilirliği Yüksek Piroteknik Sistemler

Ürün ailesindeki sistemlerin tüm kritik bileşenlerini özgün olarak geliştirebilen Roketsan’ın faaliyet alanları arasında, piroteknik sistemler de yer alıyor. Roket ve füze sistemlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek kalite ve güvenilirliğe sahip çeşitli piroteknik ürünler olan; roket motoru ateşleyicileri, emniyet kurma mekanizmaları, düşük ve yüksek enerjili elektro-patlayıcılar ve piroteknik tahrikli aygıtlar üzerinde de çalışan Roketsan, bunların tasarım, test ve üretimini özgün olarak gerçekleştiriyor. Çeşitli gereksinimler doğrultusunda, farklı boyut ve performanslarda ve farklı çevresel dayanımlarda tasarlanan ateşleme sistemleri ile emniyet kurma mekanizmaları, uygun piroteknik malzeme karışımları ile çeşitli konfigürasyonlarda üretilerek kalifiye ediliyor.

Piroteknik karışımların araştırma ve geliştirme faaliyetleri, mühimmatın maruz kalacağı çevresel şartlar göz önünde bulundurularak yaşlandırma ve etkileşim analizleri ile birlikte gerçekleştiriliyor. Patlayan cıvata, pim itici/çekici, piroteknik vana, ayırma somunu ve kablo/halat kesiciler gibi piroteknik tahrikli aygıtlar, farklı amaçlar için; ayırma/bırakma sistemlerinde, acil durum sistemlerinde, uzay uygulamalarında ve fırlatma sistemlerinde kullanılıyor.

 

Gaz üreteçleri ve başlatıcılar, sistem gereksinimlerine göre çeşitli ateşlenme ve ateşlenmeme akımı seviyelerine ve istenilen balistik veya fiziksel çıktılara sahip olarak tasarlanıyor. Yeni nesil başlatıcılar arasında yer alan, yüksek voltajla ateşlenen patlayan folyolu detonatörler (EFI/LEEFI) de yine Roketsan tarafından tasarlanan, geliştirilen ve seri üretimi yapılan ürünler arasında yer alıyor. Elektromanyetik ortam etkilerine karşı dayanıklı olan bu detonatörler, harp başlığını aktive etmek amacıyla veya roket motorunu ateşlemek amacıyla kullanılıyor.

Roketsan ayrıca, yeni nesil yüksek teknolojili lazer ateşleme sistemleri üzerinde de çalışmalar yapıyor. Savunma sanayisi ve uzay uygulamaları için yüksek doğruluğa sahip, zorlu ortam şartlarında çalışabilecek esnek özellikteki piroteknik sistemlerde, lazer başlatıcıların kullanılması planlanıyor.

 

Roketsan, bu alandaki çalışmaları ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Yurt içi piroteknik ürün ihtiyaçlarını yerli ve millî imkânlarla karşılayacak yeteneğe sahip olan Roketsan, yurt dışı pazarda dünyadaki rakip firmalarla yarışabilecek seviyede nihai ürünler sunuyor. Geliştirdiğimiz tüm piroteknik ürünler, elektrostatik ve elektromanyetik ortam tehditlerine karşı dayanıklıdır. Geniş piroteknik ürün yelpazemiz ile savunma sanayisi dışındaki çeşitli sivil uygulamalara da hizmet vermeye hazırız.”

 1,750 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.