Ana Sayfa Haberler Roketsan’dan Tek Er için Tanksavar Silahı: KARAOK

Roketsan’dan Tek Er için Tanksavar Silahı: KARAOK

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın üçüncü bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

IDEF Özel Dosyası’nın 2’nci bölümünde, Roketsan ile ilgili olarak, firmanın fuarda ilk kez sergilediği; Mikro uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) ile TANOK ve YATAĞAN® füzelerine ilişkin haberlere yer vermiştik. Bu bölümde ise KARAOK füzesi ve Roketsan’ın fuarda imzaladığı iş birliği anlaşmaları ile ilgili haberlerle devam ediyoruz.

Roketsan ve TÜBİTAK SAGE, TST 101 Tapa Komplesi’ne yönelik bir iş birliği anlaşması imzaladılar.

 

Vurucu Çok Rotorlu İHA Sistemi’nin Geliştirilmesi konusunda iş birliği anlaşması, ASELSAN ve Roketsan arasında imzalandı.

 

Roketsan’ın fuarda sergilediği ürünlerden KARAOK, Tek Er Tarafından Kullanılan Kısa Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı (KARAOK) Projesi kapsamında geliştirildi. Firma, bu füze ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını özgün bir çözümle karşılıyor.

KARAOK

 

KARAOK taşınabilir tanksavar füze sistemi; hava hücum, hava indirme ve amfibi harekâtta, komando ve piyade taburlarının zırhlı ve mekanize birliklerini kısa menzilde durdurma, geciktirme, kanalize etme ve imha etme görevlerini, etkili bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayacak. Üzerinde yer alacak termal görüntüleyiciler sayesinde KARAOK, gece ve gündüz görev yapmaya olanak sağlayacak, hafif ve portatif bir sistem olacak.

 

 

Roketsan, YATAĞAN® Füze Sistemi’ne yönelik olarak, ATA ARMS (solda) ve AKDAŞ Makina Silah Sanayi (sağda) ile iki farklı iş birliği niyet anlaşması imzaladı.

 

Yeni İş Birlikleri ve Yeni Projeler

Roketsan, fuarda bir dizi önemli iş birliğinin altına da imzasını attı. Bunlardan TÜBİTAK SAGE ile fuarın 2’nci gününde imzalanan iş birliği protokolü, TST-101 Tapa Komplesi’nin geliştirilmesi ve üretimini kapsıyor. Elektromekanik tapa ve tapa başlatıcısından oluşan TST-101 Tapa Komplesi, Mk-80 serisi uçak bombaları ve Nüfuz Edici Bomba ile SOM ve SOM-J seyir füzeleri gibi mühimmatlarda kullanılıyor.

Protokol kapsamında, TST-101, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilecek. Geliştirme döneminin sonundaki kalifikasyon sürecinin ardından da iki kuruluşun iş birliği ile Roketsan bünyesinde faaliyet gösteren ve 8.500 metrekare kapalı alana sahip Tapa Teknoloji Merkezi’nde bir seri üretim hattı kurulacak.

Fuarda ilk kez sergilediği YATAĞAN® mini füze sistemi ile çok küçük ebatlı akıllı mühimmat sistemleri geliştirebileceğini bir kez daha kanıtlayan Roketsan, yine fuarın 2’nci gününde, ASELSAN ile Vurucu Çok Rotorlu İHA Sistemi’nin Geliştirilmesi konusunda iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında, öncelikli olarak, ASELSAN’ın Çok Rotorlu İHA Sistemi’ne, Roketsan tarafından geliştirilen Roketsan İnsansız Hava Aracı Mühimmatı (RİHAM) entegre edilecek. Ayrıca RİHAM başta olmak üzere, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak farklı mühimmatların da ASELSAN ürünü İHA’lara entegrasyonu sağlanacak.

Bunların haricinde, Roketsan, YATAĞAN® Füze Sistemi’ne yönelik olarak, ATA ARMS ve AKDAŞ Makina Silah Sanayi ile iki farklı iş birliği niyet anlaşması imzaladı.

 1,994 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.