Ana Sayfa Manşet Roketsan’dan Yeni Harp Konseptlerini Tanımlayan Seyir Füzesi: ÇAKIR

Roketsan’dan Yeni Harp Konseptlerini Tanımlayan Seyir Füzesi: ÇAKIR

Roketsan’ın geliştirdiği yeni nesil seyir füzesi ÇAKIR; çeşitli kara, deniz ve hava platformlarından atılabilmesi; özellikle hava platformlarında çoklu taşımaya olanak sağlaması; alanındaki en güncel teknolojileri barındırması; etkili harp başlığı; ağ tabanlı çift yönlü veri bağı ve sürü operasyonu kabiliyeti gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Bu kabiliyetler, ÇAKIR’ın, daha önceden mümkün olmayan operasyonel senaryolarda rol alabilmesinin ve yeni harp konseptleri kapsamında kullanılmasının da önünü açıyor.

Roketsan, geliştirdiği yeni teknolojilerle harp sahasında yeni konseptler oluşturmaya devam ediyor. Bunlardan biri olan ÇAKIR seyir füzesi; sabit ve döner kanatlı hava araçları, taarruzi insansız hava aracı (TİHA), silahlı insansız hava aracı (SİHA), silahlı insansız deniz aracı (SİDA), taktik tekerlekli kara araçları ve suüstü platformlardan atılabiliyor. Füze, gelişmiş seyir özellikleriyle kullanıcısına, kara ve deniz hedeflerine karşı geniş taarruz alternatifleri sunuyor. Menzili 150 kilometrenin üzerinde olan ÇAKIR’ın hedefleri arasında; suüstü platformları, kıyıya yakın kara ve suüstü hedefleri, stratejik kara hedefleri, alan hedefleri ve mağaralar bulunuyor.

Modern Seyir Füzelerinin Tüm Özellikleri ÇAKIR’da Bir Araya Geldi

ÇAKIR, tasarımının getirdiği çeviklik sayesinde; planlama esnasında tanımlanan 3 boyutlu dönüş noktalarını içeren görevleri kolaylıkla icra edebiliyor. Füze, hedef üzerinde vuruş noktası seçimi kabiliyeti ve özgün harp başlığı ile farklı hedeflere karşı yüksek imha kabiliyeti sunuyor. Gelişmiş ara safha ve terminal güdüm sistemleri ise ÇAKIR’ın, hedeflerine tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle taarruz edebilmesine olanak tanıyor.

ÇAKIR’ın ağ tabanlı veri bağı, füzenin, hedefe ilerlerken kullanıcı seçimine bağlı olarak hedef değiştirmesine ya da görevi iptal etmesine olanak sağlıyor.

Roketsan, ÇAKIR’ın lansmanını, 31 Mart’ta, Lalahan’daki tesislerinde düzenlediği bir basın toplantısıyla gerçekleştirdi.

ÇAKIR, Sürü Konseptiyle Öne Çıkıyor

ÇAKIR’ın en dikkat çeken özelliklerinin başında ise platformda çoklu taşımaya imkân veren tasarımı ve sürü konseptinde görev icra yeteneği geliyor. Çok sayıda mühimmatla koordineli taarruz imkânı veren sürü konsepti, karşı tarafın savunma sistemlerinin aşılmasını kolaylaşırken bir ya da birden fazla hedefte yüksek etkinlik sağlıyor.

Radar soğurucu özellikli özgün gövde tasarımı sayesinde ÇAKIR, yüksek beka kabiliyeti de sunuyor. Deniz üzerinde, su sathına çok yakın uçuş; kara üzerinde ise arazi maskeleme kabiliyetlerine ek olarak radar soğurucu gövde yapısı, füzenin düşman hava savunma sistemleri tarafından tespit edilebilirliğini asgari seviyeye indiriyor. Füze, karıştırmaya dayanıklı GNSS ve altimetre destekli ataletsel navigasyon sistemi sayesinde yoğun elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da seyrine devam edebiliyor.

Milli Füzede Milli Motor

Roketsan’ın geliştirme çalışmalarını öz kaynaklarıyla başlattığı ÇAKIR, gücünü, Kale Arge tarafından geliştirilen yerli ve milli KTJ-1750 turbojet motordan alacak. Böylece, hem yüksek bir yerlilik oranına sahip olacak hem de ihracat kısıtlamalarından etkilenmeyecek.

Tasarım çalışmaları devam eden ÇAKIR’ın ilk test atışının bu yılın sonunda; platform entegrasyonunun ise 2023 yılı içinde yapılması hedefleniyor.

ÇAKIR’ın en dikkat çeken özelliklerinin başında ise platformda çoklu taşımaya imkân veren tasarımı ve sürü konseptinde görev icra yeteneği geliyor.

Tablo. ÇAKIR’ın Teknik Özellikleri

Menzil150+ km
Füze Ağırlığı≤ 275 kg (fırlatma motorsuz) ≤ 330 kg (fırlatma motorlu)
Füze Çapı≤ 275 mm
Füze Boyu≤ 3,3 m (fırlatma motorsuz) ≤ 4,1 m (fırlatma motorlu)
Harp Başlığı Ağırlığı70 kg
Harp Başlığı TipiYüksek patlayıcılı, yarı delici, parçacık etkili termobarik
Uçuş MotoruTurbojet
Fırlatma MotoruKatı yakıtlı
Seyir HızıYüksek ses altı (0,75-0,85 Mach)
GüdümAra safha güdüm: Ataletsel navigasyon sistemiKarıştırmaya dayanıklı GNSS (Global Navigation Satellite System)Radar altimetreBarometrik altimetre Yeryüzü referanslı navigasyon sistemi Terminal güdüm: Kızılötesi görüntüleyicili arayıcı başlık (Imaging Infrared / IIR)RF arayıcıHibrit (IIR+RF) arayıcı
Veri BağıAğ tabanlı çift yönlü veri bağı
Atıcı PlatformlarSabit ve döner kanatlı hava araçları, SİHA, SİDA, taktik tekerlekli kara aracı, suüstü platformlar

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.