Ana Sayfa Haberler Roketsan’ın Geliştirdiği ALKA, Hedefi Tam İsabetle Etkisiz Hale Getirdi

Roketsan’ın Geliştirdiği ALKA, Hedefi Tam İsabetle Etkisiz Hale Getirdi

Bir yandan konvansiyonel roket, füze ve mühimmat alanında çalışmalarını sürdüren Roketsan bir yandan da yenilikçi silah sistemlerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 21 Mayıs’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Roketsan ziyareti sırasında ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (ALKA YESS)’nin testini başarıyla gerçekleştirdiklerini duyurdu. Prof. Dr. Demir, “Emeği geçen tüm Roketsan personeline teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebilen ALKA YESS, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneği ile tek veya sürü halindeki dronların işlevsel olarak engellenmesini; elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de dronların, dron sürülerinin ve el yapımı patlayıcıların (EYP’ler) güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hâle getiriyor. Sistem, sahip olduğu elektromanyetik karıştırma sistemi (EKS) ve lazer tahrip sistemi ile geliştirme çalışmaları sürdürülen elektromanyetik tahrip sistemi (ETS) sayesinde, kullanıcıya üç kademeli bir savunma yeteneği kazandırıyor.

 

ALKA YESS, yönlendirilmiş enerjiyi hedef üzerinde yüksek hassasiyetle yoğunlaştırdığından, hedefi istenen noktasından vurabiliyor ve bu sayede, harici hasar oluşmasının da önüne geçiliyor. Işık hızında reaksiyon gösteren ve gece ve gündüz şartlarında kullanılabilen sistemin atım başı maliyeti ise klasik mühimmatlara göre çok daha düşük.

Otonom dronlar, casus dronlar, patlayıcı taşıyan dronlar, sürü insansız hava aracı (İHA) saldırıları ve EYP’ler gibi farklı özelliklerdeki tehditleri bertaraf edebilen ALKA YESS, kullanıcı ihtiyaçlarına göre, mobil veya sabit olarak kullanılabiliyor. Mobil sistem, intikal halindeki veya sahada konuşlu birliklerin savunması ile meskûn mahal operasyonları için; sabit sistem ise karargâh, üs-liman, kalekol vb. kritik tesislerin nokta hava savunması için ideal bir çözüm olarak değerlendiriliyor.

 1,867 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.