Ana Sayfa Haberler Roketsan’ın Tanksavar Füzeleri, Envanterde Yerini Alıyor

Roketsan’ın Tanksavar Füzeleri, Envanterde Yerini Alıyor

Roketsan’ın Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği tanksavar füze ailesinin üyeleri, seri üretim aşamasına geçerek envantere girmeye başladı. Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS), Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS) ve Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi’nden (OMTAS) oluşan ürün ailesi, günümüz muharebe sahasında ortaya çıkan farklı kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Roketsan’ın IDEF’teki standında sergilenen UMTAS ve L-UMTAS, 8.000 metre mesafeye kadar hedeflere; OMTAS ise 4.000 metre mesafeye kadar hedeflere karşı etkili olabiliyor.

 

 

2016 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren L-UMTAS füzesi, 2018 yılında düzenlenen EFES ve Atış Serbest tatbikatlarında başarıyla kullanıldı.

Kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlıklı UMTAS’ın, ürün ve üretim hattı kalifikasyon çalışmaları da 2017 yılında tamamlandı. Seri üretim kapsamında yapılacak ilk teslimatların ardından da füzenin, 2019 yılında envantere girmesi bekleniyor.

OMTAS’ın da ürün ve üretim hattı kalifikasyonu faaliyetleri, 2016 yılı sonunda tamamlandı ve füze, seri üretime hazır hâle getirildi.

UMTAS, L-UMTAS ve OMTAS’ın, zırhlı kara araçlarına ve kara platformlarına; UMTAS ve L-UMTAS’ın ise döner kanatlı hava platformlarına ve su üstü platformlara entegrasyon çalışmaları devam ediyor.

Roketsan, UMTAS ve OMTAS ile kullanıcısına uzun yıllar hizmet verecek bir ürün ailesi oluşturduklarını belirtiyor: “Tanksavar füzelerde konu, sadece gelişen zırh teknolojilerini bertaraf etmek değil, gelişen her türlü tehdide karşı cevap verebilmeniz gerekiyor. UMTAS ve OMTAS, asıl görevleri olan tank avcılığının yanı sıra karada ve su üstünde ortaya çıkabilecek diğer hedeflere karşı da etkili olmaları için tasarlandı.”

*IIR: Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı

*LAB: Lazer Arayıcı Başlık

 4,060 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.