Ana Sayfa Haberler ROKETSAN’ın TEBER Güdüm Kiti, Envantere Giriyor

ROKETSAN’ın TEBER Güdüm Kiti, Envantere Giriyor

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, 4 Temmuz’da, sosyal medya hesaplarından, ROEKTSAN tarafından geliştirilen, TEBER Lazer Güdüm Kiti’nin, Temmuz ayından itibaren, teslim edilmeye başlanacağını duyurdu.

TEBER, hâlihazırda Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan Mk-81 ve Mk-82 genel maksat bombalarına, hassas güdüm kabiliyeti kazandırılması maksadıyla geliştirildi. Kullanıcılar tarafından, sahada kolaylıkla bombalara sökülüp takılabilen ve F-16 uçaklarına entegrasyonu tamamlanan      TEBER’in atış testleri, Konya’nın Karapınar ilçesindeki Milli Savunma Bakanlığı Atış, Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığında, 21-22 Haziran’da gerçekleştirildi. Canlı harp başlığının da kullanıldığı atış testlerinde, sabit ve hareketli hedefler isabetle vuruldu. TEBER entegre edilen mühimmat, yukarı doğru 30 derece ile tırmanmakta olan uçaktan yapılan test atışlarında da başarılı oldu.

Farklı güdüm modlarında kullanılabilen TEBER, güdüm sistemleri, kanat komplesi ve bomba üzerine takılan gömleklerden oluşuyor. Bu gömlekler, TEBER entegre edilen mühimmatın dengesini arttırmanın yanı sıra, mühimmatın son güdüm safhasındaki manevra kabiliyetini de arttırıyor. Yarı aktif lazer arayıcı başlık takılması halinde 50 km/sa hıza kadar olan hareketli hedefleri vurabilen TEBER, 3 g’ye kadar manevralar gerçekleştirebiliyor. 6.500 ila 40.000 feet arası bırakma irtifası olan TEBER’in azami taşıma hızı 1,2 mach. TEBER’in, Farklı güdüm modlarına ilişkin vuruş hassasiyetine ilişkin CEP (circular error probable) değerleri ise şu şekilde:

  • Sadece ataletsel seyrüsefer sistemi (INS) ile kullanıldığında, yaklaşık 25 metre,
  • INS ve küresel konumlama sistemi (GPS) ile birlikte kullanıldığında, yaklaşık 10 metre ve
  • Lazer arayıcı başlık ile kullanıldığında 3 metreden daha az.

 1,678 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.