Ana Sayfa Haberler Saab, Gripen F’nin İlk Metalini Kesti

Saab, Gripen F’nin İlk Metalini Kesti

Saab, 26 Mart’ta, Brezilya Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçları kapsamında geliştirilen çift kişilik Gripen F savaş uçağının, ilk metal kesme işleminin gerçekleştirildiğini duyurdu. Böylece projede önemli bir aşama geride kalmış oldu. Kokpitin hemen arkasında yer alan hava alığında kullanılacak ilk parçanın üretimi, Saab’ın Linköping tesislerinde gerçekleştirildi.

Gripen F, tek kişilik Gripen E ile aynı gelişmiş tasarım özelliklerine sahip. Bununla birlikte Gripen F’de, ikinci bir pilot için de gerekli göstergeler ve kontroller bulunuyor. Gripen F bu özellikleri ile hem bir eğitim uçağı gibi hem de 2 pilotun farklı ekran ayarları vasıtasıyla iş yükünü paylaşabileceği bir savaş uçağı olarak kullanılabiliyor.

Gripen F, Gripen D gibi iki kişilik bir uçak olacak

Uçaklar hem İsveç’te hem de Brezilya’daki firmalar tarafından üretiliyor. Brezilya’daki firmalar arasında Embraer, AEL Sistemas, Akaer ve Atech gibi üreticiler de yer alıyor.

Brezilya’nın hâlihazırda siparişini vermiş olduğu 28 adet Gripen E, 8 adet de Gripen F uçağı bulunuyor. E sürümünün teslimatlarının 2021’de, F sürümünün ise 2023’de başlaması hedefleniyor.

Brezilya Hava Kuvvetleri için üretilen Gripen E

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.