Ana Sayfa Haberler SAHA EXPO 2018 ile Millileşme Hamlesi Hız Kazanacak

SAHA EXPO 2018 ile Millileşme Hamlesi Hız Kazanacak

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) tarafından organize edilen ve 13- 15 Eylül tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilecek olan SAHA EXPO Fuarı’nın sponsorları da belli olmaya başladı. ASELSAN ve BAYKAR Makina’nın Platin Sponsor olduğu SAHA EXPO’nun Altın Sponsorları arasına BMC, Kale Grubu ve ROKETSAN; Gümüş Sponsorları arasında ise Akım Metal ve Altınay Havacılık katıldı.

Fuar ile ilgili bir açıklama yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede; fuar süresince; savunma, havacılık ve denizcilik endüstrisinde yer alan yabancı üreticilerin temsilcilerini ve alım heyetlerini ağırlayacaklarını ve uluslararası düzeyde gerçekleştirecekleri ikili iş görüşmeleri ile firmaların ihracatlarını arttırmalarına destek vereceklerini söyledi.

Büyükdede, ayrıca şunları söyledi: “Bu fuarda önce ana sanayi firmalarımız ile yan sanayilerimizi bir araya getirip tanıştırmayı ve  firmalarımızın talepleri karşılama imkânlarını değerlendirmelerini istiyoruz. Üyelerimize talep oluşturulmalarını, üyelerimizin de kendilerini gelmesi muhtemel taleplere uygun iyileştirme çalışmaları yaparak ilgili sertifikaları alıp, kapasitelerini yeniden gözden geçirmelerini bekliyoruz.”

Dünyaya yayılan korumacılık politikalarının, önce savunma sanayisi ile başladığını, özelikle, çeşitli ülkelerin Türkiye’ye ambargolar uyguladığını vurgulayan Büyükdede, milli anlamda kendi teknolojisini geliştirme vizyon ve hedefinin, devletin en üst organından, halkın tüm kesimlerine kadar tüm ülkede sahiplenildiğini belirtti. Bütün milli kurumlar arasında eşgüdüm ile hedefe koşma zamanının geldiğinin de altını çizdi.

SAHA İstanbul’un kuruluş amacının, savunma sanayisinde, Türkiye’nin bağımsızlığını kazanmasına katkı sağlamak olduğuna dikkat çeken Büyükdede, şunları ilave etti: “Kıbrıs Harekâtı ile başlayan yabancılara güvenmeme ve kendi savunma sanayimizi geliştirme algısı, son 15 yılda, mutlaka yerli ve milli sanayimizi geliştirmemiz, bu konuda bağımsız hareket kabiliyetine sahip olmamız gerekliliğini ortaya koydu.”

SAHA İstanbul olarak 3 yıldır yaptıkları çalışmaların vitrini olacak SAHA EXPO 2018’in, savunma sanayisine dâhil olan yerli sanayici sayısının artmasına önemli katkı sağlamasını beklediklerini ifade eden Büyükdede, son olarak şunları aktardı: “Bulunduğumuz coğrafya ve tarihimiz bizim güçlü devlet olmamızı zorunlu kılmaktadır. Savunma, havacılık, denizcilik ve uzay sanayileri için yakın gelecekte dışarıdan bağımsız, kendi teknolojimize dayanan altyapımızı kurmak zorundayız.”

 1,526 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.