Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul, 1.100’den Fazla Üyesiyle 9’uncu Yılını Kutluyor

SAHA İstanbul, 1.100’den Fazla Üyesiyle 9’uncu Yılını Kutluyor

Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, 17 Mar 2015’te 27 üyeyle çıktığı yolda, 9’uncu yılında 52 farklı sektörden 1.100’den fazla üyeye ulaştı. Türk savunma, havacılık ve uzay sanayisinde yerlilik oranının arttırılması amacıyla ana yükleniciler ile üyelerinin bir araya geldiği etkinlikler organize eden kurum, bu sayede güçlü bir ekosistem kurulmasına da aracılık ediyor. İş geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra sektörel eğitim konusunda da firmalara destek veren SAHA İstanbul, SAHA Akademi bünyesinde SAHA Yönetici Geliştirme Programı (MBA) ile sektörün ihtiyaç duyduğu eğitimleri sunuyor.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, kurumun misyonunu, “Özellikle ülkemizin güvenliği için kritik konumda bulunan savunma ve havacılık alanlarında yerlileşme hareketine seferberlik halinde devam edilmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz.” ifadesiyle özetledi. SAHA İstanbul’un gelişimini değerlendiren Bayraktar, “1.100 firmayla ana platform, alt sistem ve kritik bileşenleri milli olarak geliştirip üretmeye ve bunları ihraç etme çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Bu maksatla kurulan teknik komiteler bünyesinde 6 UR-GE Projesi yürütüyoruz. Bu kapsamda şimdiye kadar 76 firmamızın ürünlerine yurt dışında talep oluşturulmasına ve rekabetçiliğini arttırması noktasında destek verdik.” dedi. Bayraktar, 2022’de 250’den fazla yabancı firmanın katıldığı ve bu yıl 22-26 Ekim’de düzenlenecek SAHA EXPO 2024 fuarıyla da yerli üreticinin; yabancı firmalar, askeri ve sivil alım heyetleri ile buluşmalarını sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

SAHA İstanbul’un, İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliği ile 17 Ekim 2023’te İstanbul’da düzenlediği 5. Savunma Sanayii Buluşmaları’na, sektörde faaliyet gösteren 600 firmadan 1.000’in üzerinde temsilci katıldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.