Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul, Ankara İrtibat Ofisi ile İki Şehir Arasında Yeni Bir Köprü Kuruyor

SAHA İstanbul, Ankara İrtibat Ofisi ile İki Şehir Arasında Yeni Bir Köprü Kuruyor

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

 

SAHA İstanbul’un Ankara Teknopark’ta yer alan Ankara İrtibat Ofisi’nin resmi açılışı, 2 Ağustos’ta gerçekleştirildi. 2015 yılında faaliyetlerine başlayan ve toplam 21 ile ve 391 üyeye ulaşan SAHA İstanbul, Ankara’daki faaliyetlerini destekleyeceği irtibat ofisi ile savunma ve havacılık sanayisinde yakalanan yerli ve milli üretim ivmesini daha da artırmayı hedefliyor.

 

 

Savunma ve havacılık sanayisinden birçok temsilcinin katıldığı açılış töreni, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’ın konuşması ile başladı. SAHA İstanbul’un, 2015 yılında, 27 üyeyle kurulduğu günden bugüne çok hızlı bir ivmeyle büyüdüğünü ve sahip olduğunu üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olduğunu vurgulayan Bayraktar, konuşmasında şu noktalara değindi: “Bizim amacımız; Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde başlatılan milli ve özgün üretim modelini desteklemek. Faaliyetlerimizi İstanbul merkezli yürütüyor olsak da 21 ilde üyelerimiz bulunuyor ve sektörün kalbi olan Ankara’da olmamamız düşünülemezdi. Bugün, bu eksikliği, hep birlikte kapatıyoruz. SAHA İstanbul, bir nevi özel sektör dinamizmini temsil ediyor. Kıbrıs Barış Harekâtı olduğu zaman, Türkiye’ye bir ambargo uygulanmıştı. Bugün TUSAŞ varsa o dönem yapılan ‘Kendi uçağını kendin yap’ kampanyası sonucunda ortaya çıktı. Keza, ASELSAN, ambargo döneminde ortaya çıkan sorunlara, milli çözümler üretmek için ortaya çıkmıştı. SAHA İstanbul da bugün Türkiye’nin yaşadığı sorunları çözmek için faaliyet yürütüyor. Bu, artık devlet eliyle değil, devletin desteğiyle; ama özel sektörün dinamizmi, üniversite sanayi iş birliği ile yürütülüyor. Bu devrin şartları, artık bizim bu dinamizmi daha fazla harekete geçirerek burada daha etkin bir şekilde rol almamızı gerektiriyor.”

İvedik Organize Sanayi ve Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin de Türkiye’nin bir dönüşüm süreci içinde olmasına rağmen her alanda hızlı bir ilerleme kaydettiğini söyledi. Gültekin, SAHA İstanbul’un yüksek teknolojiler alanında faaliyet gösteren firmaları tek çatı altında toplamasının, Türkiye için çok büyük getirileri olduğunu ve olacağını da vurguladı.

  

SAHA İstanbul Rol Model Oluyor

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, konuşmasında, savunma ve havacılık sektörünün son yıllarda gösterdiği başarılara değindi: “Savunma ve havacılık sanayisi, bundan birkaç yıl önceye kadar, [ihracattaki artışta], Türkiye’deki 28 sektör arasında en gerilerdeydi. Son 2 yılda, birinciliğe yerleşti. Şu an ihracat artış oramız %40’ı gördü. Son 8 sene içerisinde, savunma ve havacılık sanayisinin ihracatı, %400 arttı. Son 12 aydaki savunma ve havacılık sanayisi ihracatımız, 2,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Sektör olarak, yurt dışına katma değeri yüksek ürünler ihracımız, yükselen ivme ile devam ediyor. Tabii ki yeni ürünler, yeni KOBİ’ler, yeni firmalar, SAHA İstanbul gibi kümelenmelerin rol model olması ile ortaya çıkıyor. Tüm bu çalışmalar, ülkemizin kalkınmasına büyük katkılar sağlıyor.”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise SAHA İstanbul ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA)’nin birlikte çalışması gerektiğine vurgu yaptı. Yedek parça üretimi ve metali işlemekten ziyade yazılım ve tasarım alanına daha çok ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Özdebir, KOBİ’lerin, bu kabiliyetleri, alt sistem bazında da olsa kazanması gerektiğini vurguladı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, konuşmasında, Ankara ve İstanbul’un güçlerini birleştirdiğini ifade etti. Baran, “Daha çok üretim nasıl yaparız, üretemediğimiz teknolojileri nasıl üretiriz, üniversitelerimizi ve ilgili sektörlerimizi bu işin içine nasıl dâhil ederiz?” soruları üzerinde çalışılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

İhracatta Bürokrasi Kalkıyor

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit, bu ofisin, İstanbul-Ankara arasında yeni bir köprü olacağını söyledi. Sektörün önünde ağır bir yük olduğunu belirten Prof. Dr. Yiğit, “Ne kadar [çok] el bu taşın altına konursa, [her birinin] üzerine düşen pay o kadar azalır.” ifadelerini kullandı.

 

 

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, SAHA İstanbul’un, vizyon ve misyonunda millilik ve yerlileşme vurgusunun ön plana çıktığını vurgulayarak şunları ekledi: “Milli Savunma Bakanlığı (MSB) olarak, tedarik mevzuatımızı yenilerken fabrikalarda, tersanelerde kullanılan yabancı girdileri en az seviyeye indirme vizyonuyla hareket ediyoruz. Bütün sistemlerde, alt sitemlerde, bir millileşme atağı başlattık. Bu kapsamda, onlarca firmayla stratejik iş birliği anlaşması imzaladık. Bu sayı artacak. Savunma ve havacılık sanayimizde, ihracat olmadan mevcut yapının devam etme olasılığı yok. Biz de MSB olarak, ihracat alanında, izinler konusunda, süreçleri kısaltmak için birçok adım attık. Bundan sonra da bu alanlarda hiçbir sorun yaşanmayacak şekilde bürokrasiyi kaldırmış olacağız.”

Aynı zamanda SAHA İstanbul Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olan Savunma ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, son 2 yıl içerisinde, SAHA İstanbul’un, iki mislinden daha büyük bir gelişme sağladığını vurguladı ve şöyle devam etti: “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, SAHA İstanbul’u ilgilendiren konular önümüze geldiğinde, özellikle baktığımızı belirtmem lazım. Ama oraya baktığımızda, biz şunu görüyoruz: Savunma ve havacılık sanayimizde almamız gereken daha çok mesafe var. Savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu o kadar çok malzeme ile karşı karşıya kalıyoruz ki; bizim bunların her birine yeni kaynaklar bulmamız, yeni sanayi bölgeleri oluşturmamız ve yeni insan kaynağı yetiştirmemiz gerekiyor.”

Konuşmaların ardından, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, gerçekleştirdiği sunum ile kümelenmenin kurulduğu günden bugüne yaptığı faaliyetleri özetledi. Keleş, sunumunda, SAHA İstanbul Ankara İrtibat Ofisi’nin açılma ihtiyacını dört maddede özetledi:

  • Ankara’daki üye firmalara daha kolay hizmet verebilme,
  • Ankara’daki sektörel etkinliklere ve toplantılara katılımın kolaylaştırılması,
  • Savunma bürokrasisi ile daha yakın iş birliğinin geliştirilmesi ve
  • Savunma ve havacılık sanayisinin ana yüklenici firmaları ile daha yakın koordinasyon ihtiyacı.

Etkinlik, açılış kurdelesinin kesilmesi ve SAHA İstanbul’a yeni üye olan firmalara üyelik beratı verilmesiyle son buldu.

SAHA İstanbul’un merkez ofisi, Teknopark İstanbul’da bulunuyor. SAHA İstanbul Ankara İrtibat Ofisi, kümenin, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark ve Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nin ardından, 3’üncü irtibat ofisi oldu.

 1,133 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.