Ana Sayfa Haberler Kamu ve Özel Sektör Temsilcileri, SAHA İstanbul Öncülüğünde, Çorumlu Sanayicilerle Buluştu

Kamu ve Özel Sektör Temsilcileri, SAHA İstanbul Öncülüğünde, Çorumlu Sanayicilerle Buluştu

SAHA İstanbul’un Çorum Sanayi ve Ticaret Odası iş birliğiyle 23 Haziran’da gerçekleştirdiği Çorum Savunma Sanayi Buluşması; çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ile Çorumlu sanayicileri bir araya getirdi. Etkinliğe, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede başta olmak üzere pek çok davetli katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Çorum Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaran Hıncal, şunları söyledi: “Çorum Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaklaşık on yıldır savunma sanayisine katkılarımızı sunmak için oldukça büyük çaba sarf ediyoruz. İstanbul ve Ankara sanayi yolunda sıkışmış durumda olduğundan artık Anadolu’da üretime başlıyoruz. Bu alt yapı ve sanayi kültürü Çorum’da var. Çorum şu anda sadece savunmada değil özellikle makine sanayisinde de önemli rol oynuyor. Bugün 200 firma ürünlerini 160 ülkeye ihraç ediyor. Umarım bugünün sonunda Çorum ve savunma sanayimiz adına hayırlı sonuçlarla biter.”

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, konuşmasında, Türkiye savunma sanayisinin gelişimi hakkında bilgiler verdi: “SAHA İstanbul öncülüğünde, savunma sanayisiyle iş yapan arkadaşlarımla bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Çorum teknolojisiyle sanayisi ve 1 milyar doları aşan ihracatıyla önemli bir noktaya geldi. Bundan sonra, savunma sanayisinde en doğru isimlerle neler yapabiliriz konuşacağız. Biz savunma sanayisini ileri taşımak için her konuda iş birliğine hazırız. Türkiye’nin savunma sanayisinin yerlilik oranı bugün yüzde 70 seviyelerine ulaştı. Bugün kritik teknolojileri yerlileştirerek yüzde 90’lara nasıl çıkarırız, Çorum’daki küçük sanayicilerimizi nasıl orta ve büyük sanayiciye dönüştürürüz onu konuşmamız gerekiyor. Çorum bugün beli bir noktaya geldi. Bundan sonra neler yapabiliriz onları ele alacağız.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Çorumlu sanayicilerin, Ar-Ge çalışmalarına daha fazla önem vermeleri gerektiğinin altını çizdi: “Bugün SAHA İstanbul öncülüğünce Anadolu’da düzenlemekte olduğumuz bir sanayi buluşmasıyla bir araya geldik. Bugün burada Çorumlu firmalara savunma sanayisinde yön vermeyi, Çorum’da katma değerli ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin savunma sanayisinde yerlilik ve millilik oranını artırmak istiyoruz.  Çorum, lokasyon açısından havalimanlarına, limanlara ve birçok noktaya oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Çorum, Sungurlu ve Osmancık organize sanayi bölgelerimiz yatırma hazır bir şekilde bekliyor. Çorum bölgesel teşvik kapsamında dördüncü sırada yer alıyor. Bu konumu etkili bir şekilde kullanarak savunma sanayisinde nitelikli işler yapıp Türkiye savunma sanayisinin konumunu da daha yukarılara taşımalıyız. Bugün birçok Avrupa ülkesinin Türkiye’de üretim yapmak gibi hedefleri bulunuyor. Bizim de aynı şekilde dünyaya açılmamız gerekiyor. Bu doğrultuda da Çorum’da sanayicilerimizden istediğimiz; Ar-Ge çalışmalarına daha fazla önem vermeleri, organize sanayi bölgelerinde daha fazla çalışma yapmaları, teknoloji odaklı sanayi hamlesini yakından takip etmeleri yönünde. Yine savunma sanayi iş birliklerine önem vermelerini ve insan kaynaklarına daha fazla destek vermelerini istiyoruz.”

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, etkinlik hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “SAHA İstanbul olarak hayata geçirdiğimiz tüm etkinliklerimizle Türkiye’nin savunma sanayisini bir adım daha ileri taşıyoruz. Çorumlu sanayicileri savunma sanayisinin önemli birer oyuncusuna dönüştürmek adına gerçekleştirdiğimiz ilk etkinliğimizle de bu hedefte önemli bir yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Bu buluşmanın meyvelerini kısa süre içerisinde hem Çorumlu sanayicilerimiz hem savunma sanayimiz hem de ülkemiz toplayacak. Bu buluşma savunma, havacılık ve uzay sanayisindeki yerlilik ve millilik oranımızı daha da yukarılara taşıyacak. Kümelenme olarak Çorum’un yanı sıra Anadolulu üreticinin de savunma sanayisine katkılarını artırmak için çalışmalarımızı her geçen gün artırarak sürdüreceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.