Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul, Hızlı Gelişimini Sürdürüyor

SAHA İstanbul, Hızlı Gelişimini Sürdürüyor

MSI Dergisi’nin 172’nci sayısında yayımlanan mesaj, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında Türkiye’nin teknolojik dönüşümü ile milli teknoloji hamlesine destek vermek amacıyla çalışan Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğimiz olan SAHA İstanbul, 2018 yılını, gerçekleştirdiği 314 faaliyetle tamamladı. Yönetim ve ekip arkadaşlarımız, Türkiye’nin teknolojik gelişimi için, adeta hiç durmadan bir toplantıdan diğerine koşarak geçtiğimiz yılı geride bıraktı.

 

Yurt Dışına Açılacağız

Bu kapsamda ekibimiz, geçtiğimiz yıl, 116 firma ziyareti ve toplantısı yaptı. 76 kez de kamu kurumları ve üniversitelere ziyaretler gerçekleştirerek toplantılara katıldı. 11 kez yönetim kurulu, 21 kez komite, 13 kez proje ve 20 kez de SAHA EXPO toplantısı gerçekleştirdik. Yıl içinde, 9 kez yabancı delegasyonlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldik. 14 adet SAHA İstanbul etkinliği düzenledik. 24 kez, düzenlenen etkinliklere iştirak ettik. Yurt çapında 8 fuara katıldık. Şimdi ise sıra, Türkiye’nin, savunma, havacılık ve uzay sanayisinde ihracatçı ülkeler konumuna gelmesi için, gücümüzü yurt dışına taşımaya geldi. Önümüzdeki dönemde, SAHA İstanbul olarak, yurt dışında da fuarlara katılmayı hedefliyoruz.

 

342 Üyeye Ulaştık

Üye sayımız, 11’i üniversite olmak üzere, toplamda 342’ye yükseldi. Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olarak, milli ve yerli teknolojinin gelişimi için, geçtiğimiz yıl boyunca, birçok ikili görüşme, çalıştay ve sektör temsilcileriyle toplantılar yaptık. Bu çalışmalar sırasında, kritik milli sistemlere de destekler verdik.

 

SAHA EXPO 2018

SAHA İstanbul olarak, 2018 yılı içindeki en dikkat çekici faaliyetimiz, İstanbul Fuar Merkezi’nde, 13-15 Eylül 2018 tarihlerinde ilk kez düzenlenen, SAHA EXPO 2018 oldu. Aralarında Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, MKEK ile sektör lideri firmaların da bulunduğu 135 katılımcının yer aldığı fuarda, yerli üretim kabiliyetleri ortaya konuldu. Katılımcılarımız, hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen ziyaretçilerine, Türkiye’nin, savunma, havacılık ve uzay sanayisinde ulaştığı gelişmişlik düzeyini gösterme; kendilerini birebir anlatma fırsatı yakaladı. Fuar kapsamında, yurt içinde yeni iş birlikleri; yurt dışında ise yeni pazarlar için sanayicilere açılım sağladık. Birlik olduğumuzda, Türk savunma, havacılık ve uzay sanayisinin millileştirilmesi hamlesine önemli katkılar sağlayabileceğimizi, dünyanın önemli ülkeleri arasında yer alabileceğimizi, birlikte tecrübe ettik. SAHA EXPO’da, ayrıca URGE kapsamındaki alım heyeti faaliyetimiz, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından örnek uygulama seçildi ve sertifika verildi.

 

İlkler Sergilendi

Fuar bünyesinde, ülkemizin milli gururu BAYRAKTAR TB2 S/İHA da yer aldı. Ayrıca, ilk kez görücüye çıkan birçok yerli teknolojik ürün tanıtıldı. Fuar kapsamında, yanmayan ve su geçirmeyen malzeme Aerojel’den, BMC tarafından üretilen 600 beygirlik yerli dizel motora kadar, onlarca stratejik ürün de ilk kez sergilendi. Beklenenin çok üzerinde ilgi ile karşılanan, uluslararası önemli anlaşmaların imzalandığı SAHA EXPO’nun bir sonraki organizasyonunu, 2020 yılında yapmayı planlıyoruz.

 

HÜRKUŞ’a Destek Veriyoruz

SAHA İstanbul üyelerinin verdiği destekler sayesinde, birçok önemli proje hayata geçirildi. Türk Hava Kuvvetlerine temel eğitim uçağı olarak hizmet edecek HÜRKUŞ’un iklimlendirme ve kabin basınç sistemi için, küme üyelerinden bir konsorsiyum oluşturuldu. SAHA İstanbul’un koordinasyonunda, aralarına TUSAŞ’ın da dahil olduğu konsorsiyum, bu amaçla yeni bir şirket kuruyor. Havacılık alanında hayata geçirmeye hazırlandığımız başka projelerimiz de var. Milli Havacılık Endüstrisi Platformu (MİHENK) ve Havacılık Test ve Sertifikasyon Merkezi (HATEM) çalışmalarına devam ediyoruz. MİHENK’in kurulmasıyla TÜRKAK’ın, yerli denetim firmalarımız tarafından AS9100 sertifikası verilebilmesini mümkün kılacak akreditasyonu verebilme yetkisini alması için gerekli altyapıyı da kurmuş olacağız.

 

Gençler için Çalıştaylar Düzenledik

Ayrıca SAHA İstanbul olarak, savunma, havacılık ve uzay sanayisi alanında kalifiye personel açığını kapatmak için, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversiteler ile çalıştaylar gerçekleştirdik. Mesleki ve teknik eğitimden gelen gençlerin, koordineli olarak sanayiye katılımının sağlanması için çalışmalar yürüttük.

EYDEP Sözleşmesi, SAHA EXPO 2018 sırasında, SSTEK Genel Müdürü Mustafa Gürsoy (soldan ikinci) ve SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş
(sağdan ikinci) tarafından imzalandı. İmzalara, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi (sol başta) ve SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar (sağ başta) şahitlik ettiler.

 

Yerli Yazılım

SAHA İstanbul’un geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmalar kapsamında, lazer silah sistemleriyle ilgili çalışmalar yapacak firmaların yer aldığı bir konsorsiyum kuruldu. Dernek üyesi yetkin firmalar, 3D printer toz üretimi için bir araya geldi. Ayrıca, açık kaynak kodlarla milli ihtiyaçları karşılaması amaçlanan yerli yazılım geliştirme çalışmalarına başlandı.

 

Sektörü Kalitesini Tescillendiriyoruz

SAHA İstanbul olarak, milli teknoloji hamlesine katkı sağlarken sektörde, Türkiye’nin millileşme hamlesine katkı sağlayacak firmaların sayısını çoğaltmak ve üretim kalitelerini arttırmak için de önemli adımlar atıyoruz. Bugüne kadar, 18 firmanın AS9100 almasına destek verdik. Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) denetimlerimize başladık. 2 firmamızın denetlemesi tamamlandı. Firmalarımızın inovasyon karnelerini çıkarmaya başladık. Üyelerimizin, destek almak istedikleri her alanda yanlarında olmak misyonuyla Tasarım Analiz Merkezi’ni kurduk. SAHA İstanbul olarak, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemine geçtik.

Teknolojik gelişime verdiğimiz desteği, eğitim alanında da sürdürüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak gerçekleştirdiğimiz “Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi ile Bütünleşmesi Çalıştayı” ile sektördeki insan kaynağı eksiğimize çözümler geliştireceğiz. SAHA İstanbul üyelerimiz için de TÜBİTAK ile ortak bir “Mini MBA” programı üzerinde çalışıyoruz. Yakında eğitimler başlayacak.

 

Özverili Çalışma

Burada özetlemeye çalıştığımız bu faaliyetleri gerçekleştirirken SAHA İstanbul’un değerli üyelerine; göreve geldiğim Temmuz 2018’e kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüterek SAHA İstanbul’a çok şey katan Sayın Hasan Büyükdede’ye; SAHA İstanbul’un itici gücü olarak ekibimize güç katan Genel Sekreterimiz Sayın İlhami Keleş’e ve SAHA İstanbul ekibimize, gösterdikleri özverili çalışmalar vesilesiyle teşekkürü borç bilirim. Sizlerin desteği ve çabalarınız ile Mayıs ayında yapacağımız Genel Kurulumuza daha güçlü ve motivasyonumuz daha da yükselmiş olarak hazırlanıyoruz.

 

Atılımın Merkezi Haline Geldik

Yerli ve milli savunma ve havacılık sanayisinin itici gücü olmak için yola çıktık. Türkiye’yi, kendi savunma ve havacılık sanayisi araçları ile bölgesel ve küresel ölçekte referans ülke haline getirmek için, hep birlikte çalışıyoruz. Stratejik açıdan önemli ve katma değeri yüksek sistemler ile alt sistemlerin geliştirilmesine katalizör olmaya çabalıyoruz. Türk sanayisinin, savunma, havacılık ve uzay alanlarında yapacağı atılımın merkezi haline gelen SAHA İstanbul’un, ülkemize vereceği katkıyı en üst seviye çıkarmak için faaliyet gösteriyoruz. Bu yolda verilen desteğin çok değerli olduğunun bilinciyle çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Haluk BAYRAKTAR

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı

 834 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.