Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul, Sektörün Sertifikasyon Konusunda Önünü Açmanın Yollarını Ortaya Koydu

SAHA İstanbul, Sektörün Sertifikasyon Konusunda Önünü Açmanın Yollarını Ortaya Koydu

SAHA İstanbul’un kuruluşunun 3’üncü yıldönümü nedeniyle 17 Mart’ta gerçekleştirilen etkinlikte dağıtılan ve SAHA İstanbul’un teknik alt komiteleri tarafından hazırlanan önerilerin yer aldığı rapor hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Toplam 7 alt komitenin çalışmalarının bir araya toplandığı rapordaki, Test ve Sertifikasyon Teknik Alt Komitesi’nin, alt sektörlerini ilgilendiren konuları ve her konuda yapılabileceklere dair önerileri şunlar oldu:

  1. Yerli Firmaların AS9100 Kalifikasyon Belgesi Vermeye Yetkili Kılınması: TSE ve Türk Loydu gibi yerli kurum ve kuruluşların havacılık için üretim kalifikasyon belgesi verebilir hale gelmesi için TÜRKAK tarafından gerekli çalışmaların yapılması.
  2. SHGM Sertifikasyon Koordinatörlüğü’nün Altyapısının İyileştirilmesi ve Kapasitesinin Arttırılması: SHGM’nin organizasyon yapısının EASA veya FAA benzeri bir yapıya kavuşturulması (2020 Brezilya-Kanada seviyesi, 2023 EASA seviyesi hedeflenebilir), insan kaynağı ve test altyapılarının halen yürütülen hava platformu projelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve bu konuda dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak şekilde geliştirilmesi, ilerleyen aşamada yurt dışına hizmet verilebilmesi.
  3. Sivil Havacılık Konusunda Hizmet Verecek Milli Sigorta Şirketi İhtiyacı: Uçak alım-satım, bakım, imalat ve üretim için gerekli sigorta işlemlerinin yerlileştirilmesi.
  4. Havacılık Test ve Sertifikasyon Yüksek Lisans Programı Açılması: Test ve sertifikasyon uzmanlarının yetiştirilmesi için, “İTÜ/ODTÜ/ANADOLU + SHGM + THY TEKNİK AR-GE + TUSAŞ + SAHA”nın bir araya gelerek Yüksek Lisans Programları açmaları, gerekirse yurt dışından kıdemli denetçi getirilmek suretiyle insan kaynağının yetiştirilmesi.
  5. Türkiye’de Üretilen Havacılık Sanayii Ürünlerinin Yurtdışından Alımının Kısıtlanması: Türkiye’de havacılık sanayii gelişimini desteklemek üzere, zaten kısıtlı olan yurt içi pazarın yerli üreticiye talep üretmesi, yabancı ürün girişinin kısıtlanarak platform üreticilerinin yerli ürün kullanımının teşvik edilmesi ve bu konu ile ilgili kanuni düzenlemelerin yapılması.
  6. İnsansız Hava Araçlarının Sivil Hava Trafiğine Regülasyonu:  Yakın zamanda güncel hayatın bir parçası haline gelecek olan İHA’larla ilgili dünyadaki gelişmelerden geri kalmamak için İHA’ların sivil hava trafiği mevzuatına regülasyonu çalışmalarının Avrupa ve ABD ile eşzamanlı ve uyumlu yürütülmesi.
  7. Savunma, Havacılık ve Uzay Sektörlerinde İhtiyaç Duyulan Test ve Sertifikasyon Merkezleri: Test ve sertifikasyon ihtiyaçlarının belirlenip, mevcut laboratuvar altyapısı ile mukayese edilmek suretiyle ilave ihtiyaçların tespit edilmesi ve kurulacak bir merkezle bu ihtiyaçların yerel imkânlarla karşılanabilir hale gelmesi.
  8. Teknolojik Ürünlerde Milli Standartların Geliştirilmesi: TÜBİTAK, TSE, SHGM ve TR TEST A.Ş. gibi kurum ve firmaların kendi milli standartlarımızı oluşturacak ve uluslararası düzeyde akreditasyonunu sağlayacak çalışmalar yapması.
  9. Sertifika Veren Firmaların TÜRKAK Vasıtası ile Denetlenmesi: Yabancı sertifikasyon firmalarının Türkiye temsilciliklerinin denetim altına alınması, yerli firmalar aleyhine haksız rekabetin önlenmesi.

 1,140 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.