Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul Üyeleri, Lombardia Havacılık Kümelenmesi Heyeti ile Buluştu

SAHA İstanbul Üyeleri, Lombardia Havacılık Kümelenmesi Heyeti ile Buluştu

SAHA İstanbul, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile birlikte, Lombardia Aerospace Cluster (Lombardia Havacılık Kümelenmesi) üyesi 10 firmayı İstanbul’da ağırladı. SAHA İstanbul’dan 26 Mart’ta yapılan açıklamada, 17-19 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen buluşmada, SAHA İstanbul üyesi 107 firmanın, İtalyan heyetle 258 adet B2B görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Etkinliğin açılış oturumuna, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat, SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, Lombardia Aerospace Cluster Müdürü Giulia Fornara ve Lombardia Aerospace Cluster Yönetim Kurulu Üyesi Massimo Maronati katıldı. SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, yapılan görüşmelerde firmalar arası iş birliği, ortak girişim ve yatırım konularının değerlendirildiğini belirtti.

Lombardia Aerospace Cluster Yönetim Kurulu Üyesi Massimo Maronati ve Lombardia Aerospace Cluster Müdürü Giulia Fornara

“B2B Görüşmeler İş Birliklerine Öncü Olacak”

SAHA İstanbul olarak, üyesi olan firmaları ihracat hedeflerini desteklemek amacıyla yurt içinde ve dışında uluslararası firmalarla buluşturmaya devam edeceklerini ifade eden SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, “Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile birlikte İtalyan havacılık kümelenmesi Lombardia Aerospace Cluster ile başarılı bir etkinlik gerçekleştirdik. Lombardia Aerospace Cluster, aralarında Leonardo ve Thales gibi önemli firmaların da bulunduğu 200’den fazla üye firması, 4 üniversitesi ve 2 AR-GE Merkezi ile İtalya’nın havacılık ve uzay sektöründeki önemli endüstriyel kümelenmelerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Etkinlikte gerçekleştirilen B2B görüşmeler, iki ülke arasında önemli iş birliklerinin geliştirilmesine öncü olurken, savunma sanayisi alanında ticari hacmin artmasına da katkıda bulunacaktır.” dedi. 

İki Ülke Arasındaki Ticaret Hacmi Artıyor

Türkiye’nin hızla gelişen havacılık ve savunma sektöründeki gelişmelerin aktarıldığı program, Altınay Savunma Teknolojileri, THY Teknik ve Teknopark İstanbul’un ziyaretleri ile tamamlandı. Genel Sekreter Uça, yapılan ziyaretlere ilişkin şunları söyledi: “Yıllardır yükselmekte olan İtalya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi geçen yıl yüzde 7 artarak 25 milyar dolara ulaşmıştır. İkili ilişkileri geliştirmek, savunma ve havacılık sanayisi alanındaki iş birliğini daha da güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinlik sayesinde, önümüzdeki dönemde Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret hacminin arttırılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.