Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul ve MKEK, İş Birliği İçin İlk Adımı Attı

SAHA İstanbul ve MKEK, İş Birliği İçin İlk Adımı Attı

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul)’nin, savunma ve havacılık sanayisine yönelik üretim yapma potansiyeline sahip 57 üyesi, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) fabrikalarını ziyaret etti.

SAHA İstanbul, 19 Mart’ta yayınladığı basın açıklamasında, ziyaretle ilgili çeşitli bilgiler paylaştı. Küme üyeleri, MKEK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Ahmet Taşkın, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Ünal ve Hayrettin Özden ile bir araya geldi. Bir hafta boyunca MKEK fabrikalarını gezerek incelemelerde bulunan üyeler; üretim, fabrikaların kapasitesi, makine teçhizat ve ekipmanlar, ihtiyaç duyulan ve yurt dışından ithal edilen hammadde ve yarı mamuller ile ilgili detaylı bilgi aldı.

MKEK ile SAHA İstanbul organizatörlüğünde gerçekleştirilen program boyunca; Ar-Ge Başkanlığı, Gazi Fişek Fabrikası, MAKSAM Makine ve Maske Fabrikası, Kapsül Fabrikası, Roket ve Patlayıcı Fabrikası, Mühimmat, Pirinç ve Barut Fabrikaları, Ağır Silah ve Çelik fabrikası ve son olarak Hafif Silah Fabrikası ziyaret edildi. Küme üyesi sanayicilere, MKEK fabrika ziyaretleri sırasında, yapılması planlanın yatırımlar, geliştirilecek alanlar ve ihtiyaçlar konusunda bilgi aktarıldı.

Tüm ziyaretler sırasında firmalara eşlik eden SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada; “Bir hafta boyunca MKEK’nin farklı fabrikalarını ziyaret ettik ve yetkili kişilerden bilgiler aldık. TSK’nin ihraç ettiği ürünlerin ve üretimde kullanılan bazı hammaddelerin SAHA İstanbul üyeleri tarafından üretilebileceğini gördük. Yenileme çalışmaları yapılan bazı alanlarda da SAHA İstanbul üyeleri ile iş birlikleri yapılabilir. Üyelerimiz için oldukça faydalı bir ziyaret oldu. MKEK yönetiminin ve fabrika yönetimlerinin ilgisi, motivasyonu ve milli sanayi ile çalışma iradeleri çok güzeldi. MKEK ile SAHA İstanbul üyelerinin iş birliği yapabilmeleri için çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve bu kurumlarla iletişime devam edeceğiz.” dedi.

Keleş, SAHA İstanbul tarafından 13 – 15 Eylül tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan SAHA EXPO fuarında da savunma sanayisine üretim yapma potansiyeline sahip firmaları,  bu alanda üretim yapan resmi devlet kurumlarıyla bir araya getireceklerini ifade etti.

Basın bülteninde, MKEK ile SAHA İstanbul üyeleri arasındaki bu ilk temasın önümüzdeki günlerde iş birliklerine dönüşebilmesi için çalışmalara devam edileceği, bu çalışmaların bir sonraki aşaması olarak MKEK’nin ihtiyaçlarını karşılayabilecek SAHA İstanbul üyeleri hakkında bilgilerin ve üretime yapabilecekleri katkıların MKEK yönetimi ile paylaşılacağı bilgisi de yer aldı.

MKEK’nin 1 milyar dolarlık 2020 ciro hedefine ulaşmak için genişlemeyi planladığı alanlar arasında; güdümlü mühimmat sistemleri, atış kontrol ve kumanda sistemleri, kimyasal ve hammadde üretimi, elektronik ve mekanik tapalar, vasıflı çelik üretimi, güç grubu geliştirilmesi, ihracat ve yurt dışı tesis kurulumu yer alıyor.

 1,684 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.