Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul, Yerli ve İhraç Edilebilir Makinalar için Önerilerini Yaptı

SAHA İstanbul, Yerli ve İhraç Edilebilir Makinalar için Önerilerini Yaptı

SAHA İstanbul’un kuruluşunun 3’üncü yıldönümü nedeniyle 17 Mart’ta gerçekleştirilen etkinlikte dağıtılan ve SAHA İstanbul’un teknik alt komiteleri tarafından hazırlanan önerilerin yer aldığı rapor hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Sırada, Metal ve Makina Teknik Alt Komitesi’nin, alt sektörlerini ilgilendiren konuları ve her konuda yapılabileceklere dair önerileri var:

  1. Makina ve Tezgâh Üretiminde Milli Yeteneklerin Geliştirilmesinin Desteklenmesi: Özellikle Endüstri 4.0’ın konuşulduğu günümüzde, milli makina ve tezgâhlara sahip olmamanın önemli riskleri dikkate alındığında, üretim proseslerinde kullanılan makina ve tezgâhların yerli olarak üretimini ve mevcut makina ve tezgâhların milli yeteneklerle yenilenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması.
  2. Devlet Desteği ile Makina ve Teçhizat Alımı: Devlet desteği ile yürüyen projelerde tedarik edilecek makina ve teçhizatlar için yerli ürün şartı getirilmeli.
  3. Atıl Kapasitenin Değerlendirilmesi: Firmaların makina ve teçhizat stoklarının ve atıl kapasitelerinin belirlenerek ihtiyaç sahiplerine servis edilebilecek bir mekanizmanın oluşturulması; TÜBİTAK ve KOSGEB proje destekleriyle makina alımlarında atıl kapasitelerin dikkate alınması.
  4. Makina İhracatında Eximbank Kredileri: Makina ihracatında Eximbank kredilerinin daha etkin kullanılması maksadıyla, kredi kullanma prosedürlerinin kolaylaştırılması ve kredi kapsam ve limitlerinin arttırılması.

 969 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.