Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Koronavirüs ile Mücadeledeki Son Gelişmeleri Açıkladı

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Koronavirüs ile Mücadeledeki Son Gelişmeleri Açıkladı

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, 28 Mart’ta, Yeni Koronavirüs Hastalığı’na (COVID-19) karşı yürüttükleri çalışmalar hakkında yeni bilgiler paylaştı. Açıklamasına, “Koronavirüs ile mücadelede aktif olarak ön saflarda yer alıyoruz.” diyerek başlayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalar hakkında hem sizleri bilgilendirmek hem de kabiliyet ve yetenekleri ile destek verebilecek üyelerimizin bu çalışmalara katılmasını arzu ediyoruz.

SAHA İstanbul olarak üye firmalarımızdan destek olabilecekleri konularla ilgili yeteneklerini topladık. Üretimi üstlenen firmadan yoğun bakım solunum destek ünitesi üretimi için kritik bileşen listesi aldık. Başvuran firmalarımızın yeteneklerini kategorize ederek yetenek matrisi oluşturduk. Oluşturulan bu matris, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile cihaz tasarımı ve üretimi için oluşturulan özel ekibe iletildi.  Ayrıca açık kaynak olarak başlatılan yetenek haritası çalışmalarına da destek veriyoruz.

Öte yandan yerli solunum cihazı üretimi için başlatılan ortak çalışma için Baykar, ASELSAN, Biosys ve Arçelik bünyesinde çalışan mühendislerden bir takım oluşturuldu. Yaklaşık 100’e yakın mühendisin yer aldığı bu özel ekip, yerli solunum cihazının seri üretimi için milli seferberlik ruhuyla çalışmalarına devam ediyor. Geldiğimiz noktada Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, seri üretimin başladığını ve ilk cihazların tesliminin 15 Nisan’a yetiştirilmeye çalıştığını açıkladı. Yerli solunum cihazı için ekibiyle birlikte çalışmalara devam eden Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın başlattığı kampanya ile şimdiden 1000’den fazla solunum cihazı ASELSAN, Baykar, TUSAŞ, HAVELSAN ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından sipariş edilerek Sağlık Bakanlığına hibe edildi.

Üyelerimizden Baykar yerli solunum cihazı dışında yerli PCR kiti üreten bir biyoteknoloji firmamız ile robotik tanı kiti çalışması da yürütüyor. Çalışma tamamlandığında aynı anda birçok test hızlıca sonuçlanacak. Bu çalışma içinde SAHA İstanbul üyelerimizin CNC üretim kapasitelerini de kullanmaya başlıyoruz.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır’ın başlattığı çalışmada ise üyelerimiz arasında bulunan ve 500 kişilik bir yazılım ekibine sahip olan OBSS firması dijital bir uygulama geliştiriyor. Geliştirilen uygulama ile koronavirüs salgınındaki izolasyon takip edilerek korunma ve karantina çalışmalarına etkin destek verilecek.

Değerli üyelerimiz tüm dünya ile birlikte ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde etkin bir mücadele için güçlerimizi birleştirerek bir araya gelmeliyiz. Bu noktada yaptığımız çalışmalara katılmanızı ve yeteneklerinizle bu mücadeleye destek vermenizi rica ediyorum. Tüm üyelerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Yapılan çalışmalara destek veren adını saydığımız ve sayamadığımız tüm üyelerimiz ile bu çalışmaların koordinasyonunda SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş yönetiminde görev alarak yoğun bir şekilde çalışan ekibimize çok teşekkür ederim.

Koronavirüsü birlikte yeneceğiz. “

Bayraktar, ayrıca, şu iletişim bilgilerini de paylaştı:

Telefon: +90 555 230 2323

E-Posta: covid19@sahaistanbul.org.tr

Telegram Grubu: https://t.me/SAHACovid19

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.