Ana Sayfa Manşet SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk BAYRAKTAR’ın SAHA EXPO 2022 Mesajı

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk BAYRAKTAR’ın SAHA EXPO 2022 Mesajı

Türkiye’de özel sektör dinamizminin savunma ve havacılık sanayisine katılımını ve entegrasyonunu sağlamak için 7 yıl önce kurulan SAHA İstanbul, adım adım büyüyerek bugün Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi haline geldi. Kuruluş amacı; kamu, özel sektör ve akademi iş birliklerini tetiklemek olan kümemiz, çalışma hedefine; savunma ve havacılık sanayisinde iş birlikleri oluşturma, mali etkinlik, sürdürülebilirlik, sinerji, ihracat ve eğitim gibi alanlarda yaptığı faaliyetlerle devam ediyor. Bunlardan “ihracat” ve “yerli üretimi destekleme” alanlarında önemli katma değer sunan SAHA EXPO fuarımızı, bu yıl, hem fiziki hem de dünyada bir ilk olarak metaverse ortamında gerçekleştireceğiz.

Bildiğiniz gibi, savunma ve havacılık sektörümüzdeki ana yüklenicileri ve alt yüklenicileri bir araya getirdiğimiz ilk fuarımızı, 2018 yılında gerçekleştirmiştik. Yurt içi ve yurt dışından gelen alım heyetlerine, ana yüklenici firmaların temsilcilerine, resmi heyet ziyaretlerine ve panellere ev sahipliği yapan SAHA EXPO, özellikle sektörümüz için ortak bir platforma dönüştü.

2020 yılında planlanan ve COVID-19 salgını nedeniyle fiziksel ortamda gerçekleştiremediğimiz fuarımızı, aynı sene, dünyanın ilk 3 boyutlu sanal fuarı olarak icra ettik. Dünyanın dört bir yanından çok büyük ilgi gören sanal fuarımızı, 115 binden fazla kişi ziyaret etti ve 32 binin üzerinde de B2B görüşme gerçekleştirildi. 10-13 Kasım 2021 tarihlerinde, 4 salonda, 481 firmanın ve 36 ülkeden 597 delegasyonun katılımıyla gerçekleştirdiğimiz SAHA EXPO 2021, 15 Kasım 2021 – 15 Şubat 2022 tarihleri arasında ise sanal olarak devam etti. Böylece savunma ve havacılık sanayisinde, dünyanın ilk 3 boyutlu hibrit fuarı gerçekleştirilmiş oldu.

SAHA EXPO 2022 ise Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde; Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle bir devlet programı olarak ele alınıyor. Fuarımız, bu yıl SAHA EXPO Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. organizatörlüğünde, 25-28 Ekim tarihleri arasında, İstanbul Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleniyor. Toplam 6 salonda yerli ve yabancı yaklaşık 1.000 firmanın katıldığı; Ekim ayının ilk haftası itibarıyla 58 ülkeden 1 başbakanın, 10 bakanın, aralarında genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının da olduğu 143 resmi delegasyonun ve 119 ticari delegasyonun yer almasının planlandığı SAHA EXPO’nun uluslararası boyutta yoğun ilgi görmesini bekliyoruz. SAHA EXPO 2022, katılımcıların; mevcut ve potansiyel iş ortakları, yerli ve yabancı sektör profesyonelleri ve tedarikçilerle bağlantı kurmalarını sağlayacak. Fiziki fuarın bitiminin ardından da dünyanın ilk metaverse savunma ve havacılık sanayisi fuarı olan SAHA EXPO, çevrimiçi olarak 1 Kasım 2022’de açılacak ve 1 Şubat 2023’e kadar katılımcılara ve ziyaretçilere açık olacak.

Geçtiğimiz 15 yıl içinde özel sektör sanayicilerimizin sektöre katılımı ile zenginleşen ve hız kazanan milli savunma ve havacılık sanayimizin yeteneklerini göreceğiniz SAHA EXPO 2022’de, güzel iş birliklerine de şahit olacaksınız. Fuarımızda ilk defa sergilenen birçok sistem ve alt sistem görülebilecek. Katılımcıların ulusal ve uluslararası ana yüklenici firmalarla bir araya geldiği SAHA EXPO 2022, önemli iş birliklerinin başlayacağı, bağlantıların kurulacağı, savunmadaki gerçekten derinleştirici hamlenin yapılacağı bir fuar olacak.

SAHA EXPO 2022’de, yeni milli ürünler, sistemler ve teknolojiler, yine ilk defa görücüye çıkacak. Türkiye’nin yerli üretim gücünü göstereceği fuarda; savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında harekât ortamında kullanılacak en modern platformların alt sistemlerinin ve parçalarının tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi alanında faaliyet gösteren firmalar ürünleri sergileyecekler.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla birlikte ortaya konulan iradeyle ülkemiz adım adım dışa bağımlılıktan kurtuluyor ve geliştirdiği teknolojilerle, dünya harp tarihinde doktrin belirleyen ülke haline geliyor. Türkiye, bu yılın ilk 9 ayında, savunma ve havacılık sanayisinde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 42,2 artışla 2 milyar 636 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 15 yıl önce, Türkiye’de savunma ve havacılık sanayisi yüzde 15-20 yerlilik oranına sahipken, bugün bu oran yüzde 80’lere ulaşmış durumda. Son 10 yılda, ihracatta dolar bazında her yıl yüzde 10 artış sağlandı. Yükselen ihracat trendi, önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek.

Ülkemiz artık geliştirdiği yüksek teknolojilerle sahada oyunu değiştiren bir konuma geldi. Sınırlarımıza yönelik tehditlere karşı mücadele ettiğimiz Kuzey Irak ve Suriye’de, bunun yanında Azerbaycan, Libya ve Ukrayna gibi bölgelerde, teknolojimizin katkısıyla üstün başarılar sergileniyor. Güvenlik güçlerimiz nasıl sahada gece-gündüz aktifse bizler de fabrikalarımızda, Ar-Ge merkezlerimizde, üniversitelerimizde yoğun bir şekilde çalışarak onlara katkı sunmaya gayret ediyoruz.

Özellikle ülkemizin güvenliği için kritik konumda bulunan savunma ve havacılık alanlarında millileşme hareketine, seferberlik halinde devam edilmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ni destekleyecek birçok proje de geliştirilmeye devam ediyor. Yerlilik oranımız yüzde 80’lere çıkarken, bu gelişimi temele yayarak hep birlikte omuz omuza katkı sunuyoruz.

Savunma ve havacılık sektöründe ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı artarken, pazardaki katma değeri yüksek Türk malı ürünlerin sayısı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Kararlılıkla attığımız adımlar, yüksek teknoloji ve savunma ve havacılık sanayisi yatırımları, ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağının yetiştirilmesi için verdiğimiz emekler, geleceğimizin garantisidir. Hepimiz biliyoruz ki birlik olduğumuzda, önümüzü kesmek isteyenlerin gücü bize yetmeyecektir. İleri teknoloji üretebilen, savunma ve havacılık sanayisinde bağımsız, dünyada sesini daha güçlü çıkaran bir Türkiye var artık.

SAHA İstanbul’un “Birlikte daha güçlüyüz” mottosunu sanayicilerimizle birlikte başarıyla hayata geçireceğimiz en güçlü platform, SAHA EXPO 2022 olacak. Havacılıkta, savunmada ve uzay teknolojilerinde yeni başarı hikâyeleri yazmaya devam edeceğiz. SAHA İstanbul olarak, yeni projelerimizle, güçlü iş birliklerimizle, yurt içinde ve yurt dışında Türkiye için çalışmalarımızı, SAHA EXPO 2022’de de tüm hızıyla sürdüreceğiz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.