Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul’a Avrupa’dan Küme Mükemmeliyeti Ödülü

SAHA İstanbul’a Avrupa’dan Küme Mükemmeliyeti Ödülü

Savunma, havacılık ve uzay teknolojileri sanayisinde yer alan 1.001 firma ve 26 üniversiteyi bünyesinde barındıran SAHA İstanbul, Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olarak sektörün gelişimine katkıda bulunmayı sürdürüyor. SAHA İstanbul, Avrupa Küme Analizleri Sekreteryası ESCA (European Secretariat for Cluster Analysis) tarafından “Küme Yönetiminde” mükemmellikte “SILVER” kalite etiketi ile ödüllendirildi. SAHA İstanbul, kalite etiketi alan Türkiye’de ilk, dünyada 4’üncü kümelenme olarak önemli bir başarıya imza attı.

Avrupa’daki 400’den fazla kümenin faaliyetlerini, yapılarını ve yönetimlerini değerlendiren ESCA; kümeleri, küme yönetimi ve sağlanan sektörel fayda gibi kriterler çerçevesinde analiz ediyor ve başarılı kümeleri yetkinliklerine göre sınıflandırarak ödüllendiriyor. SAHA İstanbul bu çerçevede kümelenmenin yapısı, yönetimi, stratejik faaliyetleri, finansmanı, firmalara yönelik hizmetleri, ulusal ve uluslararası iş birlikleri, küme içindeki etkileşimleri, başarıları, kümenin tanınırlığı ve sektörel fayda gibi farklı göstergeler üzerinden değerlendirildi ve “SILVER” kalite etiketi ile ödüllendirildi.

Avrupa’nın En Büyük Kümelenmesi

52 farklı sektörden 1.001 firma ve 26 üniversitenin üye olduğu, 11 teknik komite ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul, savunma, havacılık ve uzay teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların teknolojik altyapılarını ve kabiliyetlerini üst seviyeye taşımak, yerli ve milli teknolojiler geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda yerli ve milli projelerinin uluslararası alanda güçlü şekilde temsil edilmesi ve küresel pazarda yer almasını sağlamak amacıyla 2 yılda bir SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Fuarı’nı organize eden SAHA İstanbul, ayrıca savunma sanayisinin liderlik okulu SAHA MBA, SAHA AKADEMİ ve SAHA GİRİŞİM programlarını sürdürüyor.

SAHA İstanbul’un Hedefi GOLD Etiketi

Avrupa Komisyonu tarafından 2009 yılında başlatılan ESCA Küme Analizi Avrupa Sekreteryası, küme organizasyonlarının yönetim kapasitelerini ve operasyonel yeteneklerini geliştirmelerini desteklemek için çalışıyor. Bu sürece başvuran kümeler hem kalite göstergeleri hem de ESCA’ya üye diğer kümelerle kıyaslama yöntemiyle değerlendiriliyor. Değerlendirme kapsamında yeterlilik gösteren kümelere her seviyede en az 2 yıl süreklilik sağlamak şartıyla sırasıyla BRONZE, SILVER ve GOLD ​​seviyelerinde kalite etiketleri veriliyor.  2021 yılında “BRONZE” etiketi ile ödüllendirilen SAHA İstanbul, “SILVER” etiket süreklilik sürecini tamamladıktan sonra “GOLD” etiketi alarak bu alanda Türkiye’deki tek kümelenme olmayı hedefliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.