Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul’dan Milli Havacılık Endüstrisi Çalıştayı

SAHA İstanbul’dan Milli Havacılık Endüstrisi Çalıştayı

SAHA İstanbul tarafından kurulan ve Türkiye’yi Uluslararası Havacılık Kalite Grubu’nda (IAQG) Bölgesel Yönetim Yapısı (RMS) olarak temsil eden Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi’nin (SAHA MİHENK) ilk çalıştayı 13 Şubat’ta Teknopark Ankara’da gerçekleşti. 300’den fazla sektör temsilcisinin katıldığı çalıştayda, milli havacılık endüstrisinin mevcut durumu, üretim ve tedarikte kalite süreçleri, kalite ve sertifikasyon düzenlemelerinin önemi konuları ele alındı.

Çalıştayda konuşan TEI TUSAŞ Motor Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Öztürk, Türkiye’nin geleceğinin yüksek teknolojiden geçtiğine vurgu yaparak, “Yüksek teknolojinin ülkemizdeki öncü sektörlerinden havacılık ve savunma ekosistemi için sistemin en önemli parçalarından olan sertifikasyon konusunu hep beraber ilerletiyoruz. Dokümantasyon ve sertifikasyon, sektörlerimiz için kritik öneme sahip.” ifadelerini kullandı.

“Türk Loydu Tarafından Sertifikalandırılan İlk Firma Roketsan Oldu”

SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, Türk Loydu’nun yetkili sertifikasyon firması olarak IAQG tarafından akredite edildiğini belirterek, “Daha önce yurt dışındaki kurumlar tarafından yürütülen AS 9100 serisi sertifikasyon süreçleri yerlileştirilerek, Türk firmalarının yerli denetçiler tarafından denetlenmesinin ve sertifika süreçlerinin daha uygun koşullarda yerli kurumlar tarafından yürütülmesinin önü açıldı. Bu kapsamda da Roketsan yerli denetçiler tarafından denetlenen ve yerli sertifikasyon kuruluşumuz Türk Loydu tarafından sertifikalandırılan ilk firmamız oldu” dedi.

Çalışmalar 2019 Yılında Uluslararası Boyuta Taşındı

SAHA İstanbul’un 11 teknik komitesinden biri olan SAHA MİHENK, 2019 yılında dünyada havacılık endüstrisi alanında kalite standartlarını belirleyen, kuralları koyan, sertifikasyon süreçlerini yöneten ve denetleyen IAQG’nin Avrupa Bölgesine (EAQG) 11’inci üye olarak, çalışmaları uluslararası boyuta taşıdı. SAHA MİHENK komitesinin ilk çalıştayı, Millî Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Türk Standartları Enstitüsü’nün katılımıyla gerçekleşti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.