Ana Sayfa Haberler SAHA İstanbul’un Öncü Olduğu Çalışma Sonucunda Türk Firmaları AS9100 Belgesi Vermeye Başladı

SAHA İstanbul’un Öncü Olduğu Çalışma Sonucunda Türk Firmaları AS9100 Belgesi Vermeye Başladı

Türkiye’de TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından yetkilendirilen firmalar, AS9100 belgesi verebilecek. TÜRKAK’ın bu konudaki yetkisi (Accreditation Body), SAHA İstanbul tarafından 4 yıl önce başlatılan çalışmalar sonucunda, 21 Eylül’de, Zürih’te gerçekleştirilen European Aerospace Quality Group (EAQG / Avrupa Havacılık ve Uzay Kalite Grubu) Genel Kurul Toplantısında oybirliği ile onaylandı. SAHA İstanbul, SAHA Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi’ni (SAHA MİHENK) 2017 yılında kurmuş ve bu komite de geçtiğimiz yıl EAQG’a üye olmuştu.

Bu sürecin bir parçası olarak Türk Loydu da TÜRKAK’tan AS9100 belgesi verebilme (Sertification Body) yetkisi aldı. Roketsan’ın AS9100 kurulumunu SAHA MİHENK üzerinden EAQG gözetiminde denetleyen Türk Loydu, AS9100 belgesi vermeye yetkili ilk Türk firması oldu. Böylece, Roketsan da akredite bir Türk firması tarafından AS9100 belgesi alan ilk Türk şirketi oldu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.