Ana Sayfa Haberler Dr. Celal Sami Tüfekci, Türk Savunma Sanayisinin Ar-Ge Vizyonunu Çizdi

Dr. Celal Sami Tüfekci, Türk Savunma Sanayisinin Ar-Ge Vizyonunu Çizdi

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekci, SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA MBA Yönetici Geliştirme Programı kapsamında, 15 Haziran’da verdiği eğitimde Türk savunma ve havacılık sanayisinin Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Dr. Tüfekci’nin “Savunma Sanayii Gelişim Süreci ve Bu Sürece Eşlik Eden Önemli Mühendislik Alanları” konulu eğitimini, SAHA MBA programından ve sektör basınından 80’in üzerinde katılımcının takip etti.

Türk savunma ve havacılık sanayisinin yaşadığı dönüşümün ilk olarak 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türkiye’ye uygulanan ambargolarla başladığını ifade eden Dr. Tüfekci bu dönüşümün, 2004 yılında Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin “platformların yerli olarak geliştirilmesi” yönünde aldığı kararla ivme kazandığını ifade etti.

Bugünün Değil Geleceğin Teknolojileri Önemli

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) Ar-Ge projeleriyle ilgili stratejisini anlatan Dr. Tüfekci, yürütülmekte olan projelerle ilgili günümüzde gerekli olan teknolojiler üzerinde çalışmasının önemli olduğunun ancak esas kritik olanın gelecekte ihtiyaç duyulacak teknolojiler olduğunun altını çizdi. Dr. Tüfekci bu noktada, SSB’nin geleceğin teknolojilerine odaklandığını ifade etti.

“Örneğin bir hava savunma sistemindeki bir yaklaşma sensörünün bize verilmemesi, hava savunma projemizi akamete uğratıyor. Biz tabii bunu geri dönüp kendimiz yapmak durumundayız ve yapıyoruz da. TÜBİTAK enstitülerimiz vasıtasıyla savunma sanayii firmalarımız vasıtasıyla bunları yapıyoruz. Ama biz Ar-Ge konusunda kendimize şöyle bir hedef koyduk: 2040 yılı gelmeden, bütçemizi bu temel teknolojilerde azaltarak, fark yaratacak ve sürpriz etkisi yaratacak ileri teknolojilerdeki bütçemizi arttırmak istiyoruz. Onun için buradaki misyonumuz da ülkemizi öncü yapacak teknoloji kazanımı.”

Ar-Ge Bütçesi için Sivil Kullanım Şart

Milli Muharip Uçak

“Savunma sanayisi, Türkiye’nin başarılı olduğu ama başarılı olduğu kadar ciddi anlamda para da harcadığı bir alan. Bu paranın geri döndürülmesi çok elzem.” diyen Dr. Tüfekci, söz konusu bütçenin, Ar-Ge projeleri sırasında geliştirilen teknolojilerin sivil sektörlerde de kullanılarak elde edilebileceğini ifade etti.

Milli Muharip Uçak (MMU) ve TF-2000 gibi projelerde kullanılacak olan AESA radarları ve faz dizinli radarlarda “güç yükseltici” bileşenlerinin bulunduğunu, bu bileşenlerde ise galyum-nitrat (GaN) tabanlı teknolojiler kullanıldığını belirten Tüfekci, bu teknolojinin aynı zamanda; otomotiv, haberleşme, güneş panelleri ve güç elektroniği gibi sivil alanlarda kullanılabileceğine değindi.  Dr. Tüfekci, benzer şekilde, MMU ve İHA projelerinde kullanılan kompozit teknolojilerinin de otomotiv, deniz araçları ve rüzgâr endüstrisi gibi ticari uygulamaları olduğunun altını çizdi.

TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi

 216 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.