Ana Sayfa Advertorial Samanlıktaki İğneyi Bulan Radar: PrecISR™

Samanlıktaki İğneyi Bulan Radar: PrecISR™

Kullanıcıların; hava, deniz ya da kara hedeflerine karşı icra edilen istihbarat, gözetleme ve keşif (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance / ISR) görevlerinin zorluklarının üstesinden gelebilmesi için HENSOLDT, hava platformlarında kullanılan ve en güncel teknolojileriyle fark yaratan PrecISR™’ı geliştirdi.

İHA’lar, helikopterler, sabit kanatlı uçaklar ve özel görev uçakları da dâhil olmak üzere çok çeşitli hava platformları tarafından kullanılabilecek şekilde tasarlanan PrecISR™, farklı tehditlere karşı etkili bir ISR ​​sensörü olarak, hem silahlı kuvvetler hem de güvenlik güçleri tarafından tercih ediliyor. Sentetik Açıklıklı Radar (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve Ters Sentetik Açıklıklı Radar (Inverse Synthetic Aperture Radar / ISAR)görüntüleme kabiliyetleri sayesinde PrecISR™, insan ve uyuşturucu kaçakçılığından terörizme, korsanlıktan yasadışı avlanmaya kadar farklı güvenlik tehditlerine veya denizleri kirleten tekneler gibi çevresel tehditlere karşı etkinlikle kullanılabiliyor.

PrecISR™, özel görev uçaklarını, etkili birer platforma dönüştürüyor.

Yazılım tabanlı radar modları ve elektronik huzme yönlendirme yeteneği sayesinde PrecISR™, “samanlıktaki iğneyi” bulmak için 1.000’den fazla hedefi aynı anda tespit ve takip edebiliyor. Bu kapsamda, örneğin, Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) veya Dost düşman Tanıma Sistemi (IFF) sorgulamasında tanımlanamayan (bu sistemleri kullanmayan ya da bu sistemlere cevap vermeyen) deniz araçlarını, hızlı bir şekilde teşhis edebilen PrecISR™, bu tip hedefler için gerçek anlamda kaçacak yer bırakmıyor 

PrecISR™, çok sayıda farklı görev profilinin gereksinimlerini karşılayacak şekilde, bu gereksinimleri tam olarak karşılayan çok çeşitli yazılım tabanlı radar modları sunuyor. SAR ve ISAR modlarına ek olarak, hareketli kara, deniz ve hava hedef işaretleyici (GMTI/MMTI/AMTI) ve mesafe tespiti gibi modlarıyla kara, deniz ve hava hedeflerini eş zamanlı olarak takip edebiliyor ve bu sayede de birçok farklı görevi aynı anda gerçekleştirebiliyor.

PrecISR™, bir özel görev uçağına entegre edilmiş halde görülüyor.

En yeni nesil Aktif Elektronik Taramalı Dizin (Active Electronically Scanned Array / AESA) anten teknolojisine sahip olan PrecISR™, birkaç farklı radar modunun eş zamanlı çalışmasını sağlayarak gerçek zamanlı olarak tanımlanabilecek çözümler üretiyor. Antenin Galyum Nitrat (GaN) alıcı-verici modülleri, geleneksel bir AESA anteninden iki kat fazla radyo frekans (RF) gücü üretiyor. Bu sayede, küçük boyutuna ve düşük güç tüketimine rağmen, yüksek performans sağlayabiliyor ve yüksek kaliteli görüntüler üretebiliyor.

PrecISR™ kullanıcıları, en zorlu çevre koşullarında ve deniz durumlarında bile, rakipsiz bir durumsal farkındalık düzeyinden yararlanıyorlar. Görevlerini, her koşulda gerçekleştirebiliyorlar ve böylece, uçuş maliyetlerinden önemli derecede tasarruf edebiliyorlar.

PrecISR™’ın tek bir modülden oluşan “tak ve çalıştır” bir radar olması ve kompakt tasarımı; kurulumunu, bakımını ve gerektiğinde modernizasyonunu, diğer radarlara kıyasla çok daha kolay hale getiriyor.

PrecISR™’ın tek bir modülden oluşan “tak ve çalıştır” bir radar olması ve kompakt tasarımı; kurulumunu, bakımını ve gerektiğinde modernizasyonunu, diğer radarlara kıyasla çok daha kolay hale getiriyor. Hava aracına, gövdesinin içine yerleştirilmeden entegre edilebildiğinden, ihtiyaç halinde, 30 dakikadan daha kısa sürede sökülebiliyor.

Hâlihazırda özel görev uçaklarında kullanılan ve çeşitli sabit kanatlı, döner kanatlı ve İHA platformları için de önerilen PrecISR™, ITAR kısıtlamalarına tabi olmamasıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca, sipariş edilmesinin ardından, 9 ay gibi çok kısa ve sektörde rakipsiz bir süre içinde, göreve hazır bir şekilde teslim edilebiliyor.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, savunma ve güvenliğe yönelik elektronik sistemler alanında, dünya çapında teknoloji ve yenilik lideri konumunda bulunuyor. Askeri ve sivil ihtiyaçlara yönelik sensör çözümleri konusunda pazar liderlerinden biri olan şirket; büyük veri, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda da yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili yeni ürünler geliştiriyor. Yaklaşık 5.500 çalışanıyla faaliyetlerini yürüten HENSOLDT’un cirosu, 1,11 milyar avro (2019) seviyesine ulaşıyor. Eylül 2020’den bu yana Frankfurt Borsası’nda işlem gören HENSOLDT hisseleri, SDAX borsa endeksinde de yer alıyor.

www.hensoldt.net

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.