Ana Sayfa Kapak Dosyası Samsun Yurt Savunma, 2023’e Görkemli Bir Giriş Yaptı

Samsun Yurt Savunma, 2023’e Görkemli Bir Giriş Yaptı

Geçtiğimiz yıl uluslararası fuar katılımlarında yüksek performans sergileyen Samsun Yurt Savunma (SYS), 2023 yılının ilk çeyreğinde de başarı çıtasını daha yükseğe taşımak için kaldığı yerden devam etti. Uluslararası pazarlardan daha fazla pay almaya yönelik etkinlik katılımlarını arttırarak sürdüren SYS, Türkiye’nin tanıtımına da büyük katkı sağlıyor. ABD pazarında CANiK markasıyla geniş kitlelere ulaşan firma, bu ülkedeki en bilinen üç Türk markasından biri konumunda. SYS, Avrupa’da katıldığı fuarlarda da ürün kalitesi ve çeşitliliğiyle büyük beğeni topluyor.

Dünyanın en büyük ateşli silah pazarı ABD’de, SHOT Show ve NRA gibi alanının en önde gelen fuarlarına katılan SYS, başarılı ürünleriyle ön plana çıktı ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Firmanın ürünlerini sergilemek ve hedef kitlesiyle bir araya gelmek için Avrupa pazarında tercih ettiği fuarlar ise Enforce TAC ve IWA OutdoorClassics oldu. Firma, katıldığı fuarlarda hem tasarlamış olduğu silahlarla hem de MECANiK marka aksesuarları ve outdoor tekstil ürünleriyle ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

İlk Durak Shot SHOW

SYS’nin ABD’deki ilk fuar katılımı, 17-20 Ocak tarihlerinde, Las Vegas kentinde gerçekleştirilen Shot SHOW oldu. Shot SHOW fuarındaki iddialı performansıyla yıla hızlı bir giriş yapan SYS, bu etkinlikte, özellikle yeni tabanca modellerini öne çıkardı. Firmanın mikro kompakt sınıftaki CANiK METE MC9 tabancasının ve tamamen çelik gövdeli ilk müsabaka tabancası CANiK SFx RIVAL-S’nin lansmanları, SHOT Show’da yapıldı. Fuarda sergilenen CANiK M2 QCB 12,7 mm’lik ağır makinalı tüfek de sadece üstün özellikleriyle değil 4×4 araç üzerinde konumlandırılmış sunumuyla da dikkatleri üzerine topladı.

CANiK SFx RIVAL-S, Amerikalı Atıcıların Takdirini Siparişe Dönüştürmeyi Başardı

SYS, kullanıcı talepleri ve hassasiyetle yürütülen pazar araştırmaları sonrasında; mühendislik ve tasarım kabiliyetleri ile yüksek teknolojili üretim kabiliyetini bir potada eriterek, polimer gövdeli CANiK SFx RIVAL tabancasını ortaya çıkarmıştı. Türkiye lansmanı IDEF’21 fuarı sırasında yapılan SFx RIVAL’a dış pazarlarda gösterilen ilgi ve müşteri talepleri, bu modelin tamamen çelik gövdeli versiyonu olan SFx RIVAL-S’nin geliştirilmesine giden yolu açtı.

SFx RIVAL-S, geliştirilmiş özel tasarımlı yeni gövdesi, kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğuyla kullanıcıya yüksek bir ergonomi sunuyor. Tabancanın 90° derecede kırılan hafifletilmiş özel alüminyum tetiği ve şarjör değiştirmeyi kolaylaştıran şarjör hunisi (mag-well) ise saliselerin bile önemli olduğu yarışmalarda, vakit kayıplarının önüne geçebilmek için tasarlandı. Bunların yanında ayarlanabilir arka geziyle müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri kutusundan çıktığı gibi sunan SFx RIVAL-S, agresif görünümüyle de dikkat çekiyor. Tamamen çelik gövdeli bu yeni model, artan ağırlığı sayesinde atıcıya daha az geri tepme etkisi ve dolayısıyla da daha fazla hedefte kalma becerisi kazandırıyor. SFx RIVAL-S, polimer gövdeli versiyonunda da bulunan ve “CANiK Zımba” olarak adlandırılan özel aparat sayesinde, tetik grubu dâhil en ufak parçasına kadar, başka bir aparata ihtiyaç duyulmadan sökülebiliyor.

SYS Genel Müdürü C. Utku ARAL

CANiK METE MC9, Başarı ve Ergonomi Genlerini METE Ailesinden Miras Aldı

Mikro kompakt sınıfının niteliklerinin, CANiK markalı tabancaların üstün özellikleriyle bir araya getirildiği METE MC9, yüksek fişek kapasitesi ve beraberinde getirdiği etkin ateş gücüyle dikkat çekiyor. METE MC9 ile SYS; kullanıcıların daha küçük boyutlu, daha hafif, gizli taşımaya uygun, terminal etkisi yüksek ve aynı zamanda iyi atıcılık özelliklerine sahip tabanca taleplerini karşılamayı hedefliyor. Özellikle askeri kullanıcılara ve güvenlik kuvvetlerine; konforu, taşıma kolaylığını ve hedef üzerinde yüksek etki gücünü bir arada sunan tabanca, tüm bu özellikler sayesinde, kişisel müdafaa ve konut güvenliği gibi kullanım amaçlarının öne çıktığı ABD sivil pazarında da iddialı.

Tabanca kullanıcılarının farklı talepleri, büyükten küçüğe; tam boy uzun kapak, tam boy (full-size), kompakt boy, sub[1]kompakt ve mikro kompakt gibi sınıflara ayrılan tabanca modelleri arasından, kullanım amacı doğrultusunda bir tercih yapılmasını gerektiriyor. Bunların arasında en küçük boyutlara sahip sınıf olan mikro kompakt sınıfındaki tabancalar, sub-kompakt sınıfından, özellikle daha ince olmalarıyla farklılaşıyor. Mikro kompakt sınıfından beklenen nitelikleri, METE serisinin oturmuş ve beğenilen tasarım diliyle yorumlayan MC9 modeli, 28 mm’lik kalınlığı ve yüksek kapasiteli şarjörüyle; gizli taşımayı gerektiren tüm görevler için biçilmiş kaftan.

METE serisi tabancalar, özel tasarımları sayesinde, tetik grubu dâhil en küçük parçasına kadar çok hızlı bir şekilde sökülerek tekrar monte edilebiliyor. Bu sayede kullanıcı, tabancasının ayarlarını, tamamen kendi tercihine göre, hiçbir profesyonel yardım almadan yapabiliyor. Tabancanın sökme işlemi, yeni geliştirilen ve tabanca kutusuna dâhil edilen, CANiK Zımba aparatı kullanılarak yapılıyor.

SYS ve markalarının SHOT Show katılımını değerlendiren SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, şunları söyledi: “Dünyanın en büyük 6. hafif silah üretici firması olarak gücümüze güç katmaya, başarılarımızı katlamaya devam ediyoruz. 2022 yılında yoğun bir fuar trafiği gerçekleştirdik. Türkiye sınırlarını aşarak dünyanın dört kıtasını turladık ve geldiğimiz noktada, üretiminin yüzde 95’ini dünyanın 69 ülkesine ihraç eden global bir marka haline geldik. 2008 yılından bu yana her sene katılım gösterdiğimiz SHOT Show’da, bu yıl çok daha büyük bir ilgi ve övgüyle karşılaşmak bizi ayrıca gururlandırdı. 70’e yakın ülkeden ziyaretçilerimiz, yeni ürünlerimizi heyecanla beklediklerini belirterek sipariş için sıraya girdiler. Lansmanları gerçekleşen METE MC9 ile SFx RIVAL-S tabancalarımız, tahminimizin çok üstünde bir ilgiyle karşılaştı. CANiK olarak gerek ülkemizde gerekse ABD başta olmak üzere dünya çapında pek çok ülkede başarılar elde ettiğimiz olağanüstü bir seneyi geride bıraktık. Yakaladığımız bu ivmeyi hiç düşürmeden daha da yukarılara çıkarmak için 2023 yılına dair yoğun bir program hazırladık.”

SYS, Almanya’daki fuarlara katılan 30 kişilik uzman ve güler yüzlü ekibiyle birçok ziyaretçiyle birebir etkileşimde bulunma imkânına kavuştu.

NRA Fuarında da Büyük İlgi

SYS’nin Amerika Kıtası’ndaki bir sonraki durağı, 14-16 Nisan arasında, National Rifle Association (Ulusal Silah Birliği / NRA) tarafından organize edilen, 152. NRA Annual Meetings & Exhibits (NRA Yıllık Konferansı ve Fuarı) oldu. SYS, NRA fuarında da METE MC9 ve SFx RIVAL-S tabanca modellerinin yanı sıra MECANiK markalı aksesuarlarıyla büyük ilgi topladı.

NRA fuarında beklediklerinin çok üstünde bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen C. Utku Aral, “ABD pazarında devam etmekte olan pazar yavaşlaması ile rakiplerimiz satış rakamlarında önemli düşüşler yaşarken, biz satış rakamlarımız ile birlikte pazar payımızı arttırmaya devam ediyoruz. Bunun en önemli sebebi, dünyanın en rekabetçi silah pazarı olan ABD pazarını çok iyi okuyup ihtiyaçları önceden belirliyor olmamızdır. Ayrıca bir kez daha dünyanın en büyük silah pazarı olan ABD’de, bu kadar büyük ilgi, saygı ve talep görmek, bizim için gerçekten de büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı oluyor. Beklentiler yüksek, tabancalarımız ise gerçekten çok başarılı” dedi.

CANiK tabancaları, CANiK Zımba aparatı dâhil standart kutu içeriğiyle de kullanıcıların
büyük ilgi ve takdirini topluyor.

CANiK Store Corner: Kullanıcıların Bütün İhtiyaçları Tek Bir Yerde

 SYS açısından ABD’deki fuarlarla ilgili önemli bir gelişme de CANiK Store Corner’ların tanıtımı oldu. SYS, kendi mağaza zinciri CANiK Store’un bir uzantısı şeklinde kurgulanan CANiK Store Corner konsepti ile ABD’deki önde gelen ateşli silah mağazalarıyla hâlihazırda devam eden iş birliğini bir adım öteye taşıyor. CANiK Store Corner konsepti sayesinde, ABD’deki mağazalarda uzun süredir satışta olan tabancaların ve yedek parçaların da dahil olduğu CANiK markalı tüm ürünler, bu mağazalara yerleştirilen; özel olarak tasarlanmış stantlarda sunulacak. CANiK markasının bilinirliğini de güçlendirecek bu uygulama ile Amerikalı CANiK kullanıcıları, ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada bulabilecekler.

Tüm bu faaliyetler, CANiK markasının, başta ABD olmak üzere uluslararası pazarlardaki bilinirliğinin ve CANiK’in marka değerinin artmasına da önemli katkılar sağlıyor. ABD’de en çok bilinen Türk markaları ile ilgili birkaç sene önce yapılan bir araştırmada, CANiK’in 3’üncü sırada yer aldığının altını çizen Aral, konuya ilişkin şunları söyledi: “CANiK, ABD’de en çok bilinen Türk markası olma yolunda da önemli adımlar atarak ilerliyor. Tabii ki tüm bunlar, özverili CANiK çalışanlarının yarattığı fark sayesinde mümkün oluyor. CANiK’in özverili çalışanları; üst yöneticilerinden mühendislerine kadar, dünyanın herhangi bir yerinde CANiK’in bir ürününe temas etmiş herkesle iletişim kurmaktan kaçınmayan; fuarlarda ziyarete gelen herkesle etkileşim içinde olan; müşteri taleplerini dikkatle dinleyen ve bu taleplerin üzerine çalışan bir yapıya sahip. Tüm CANiK severler de bunun farkında ve markaya aidiyet duyuyorlar. Yeni çıkan birçok ürünümüzün ve aksesuarımızın, reyonlara ve satış ofislerine geldiği gün tükenmesi de bunun en güzel örneği. CANiK’in bu kadar saygın ve dünyanın dört bir yanında takip edilen bir marka olmasını sağlayan dev bir kadromuz var. Her çalışanımız bizim için ayrı öneme sahip. Çünkü bu ve benzeri başarılar, ancak adanmış bir ekiple ve uzun süren süreçler sayesinde gerçekleşebilir. Bizler de bunun farkındayız. Her defasında 7’den 70’e tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 2023, kuruluşumuzun 25’inci yılını da kutlayacağımız sene oluyor. Ama şunu biliyoruz ki; önümüzde çok uzun yıllar ve nice başarılar var.”

CANiK Store Corner konsepti sayesinde, ABD’deki mağazalarda uzun süredir satışta olan tabancaların ve yedek parçaların da dahil olduğu CANiK markalı tüm ürünler, bu mağazalara yerleştirilen; özel olarak tasarlanmış stantlarda sunulacak.

SYS’nin Avrupa’daki Durakları, Enforce Tac ve IWA OutdoorClassics Oldu

Kullanıcı ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını büyük bir özenle değerlendiren SYS, ürünlerini daha iyi hale getirmek için Ar-Ge faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor. Firma, bu konuya gösterdiği özenin meyvelerini, CANiK markasına duyulan ve her geçen gün yükselen güvenle sadece ABD’de değil Avrupa’da da topluyor.

Firmanın Avrupa’daki tanıtım yolculuğunda yılın ilk durağı, 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde, Nürnberg kentindeki Enforce Tac savunma ve güvenlik ekipmanları fuarı oldu. Kolluk kuvvetlerine ve silahlı kuvvetlere yönelik düzenlenen fuarda, SYS standında öne çıkan ürünler; CANiK M2 QCB ve M2F makineli tüfekleriyle SYS’nin 2022 yılında satın aldığı İngiliz şirketi AEI Systems’in 30×113 mm orta kalibre topu VENOM LR oldu. SYS’nin iştiraklerinden UNIROBOTICS’in farklı konseptlere yönelik uzaktan kumandalı silah kuleleri ve entegrasyon çözümleri de firma standında yer aldı.

SYS, bu fuarın hemen ardından, 2-5 Mart tarihlerinde, yine aynı kentte düzenlenen; atıcılık, avcılık ve outdoor fuarı, IWA OutdoorClassics 2023’te yer aldı. SYS standında öne çıkan ürünler ise CANiK markalı geniş tabanca ürün ailesi ve MECANiK markalı aksesuarlar oldu. Fuarda ayrıca, CANiK Academy çatısı altında sunulan eğitim hizmetleri de tanıtıldı. Bireysel silahlanma konusunda Atlantik Okyanusu’nun karşı tarafına göre çok daha tutucu olan Avrupa’da, tabanca bulunduran bireylerin ve ailelerin silah eğitimlerine verdiği önem, güvenliğin ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor. Bu da CANiK Academy’nin faaliyetleri açısından kritik önem taşıyor.

Aral, iki fuarda da beklentileri aşan bir ilgiyle karşılaştıklarını belirterek şunları söyledi: “Almanya’nın Nürnberg şehrinde gerçekleşen iki önemli fuarda yer aldığımız için çok mutluyuz. Bugün tüm dünya, Türkiye’nin savunma sanayisinde ne kadar geliştiğine ve nasıl bir hızla gelişmeye devam ettiğine şahitlik ediyor. Bizler bu başarının bir parçası olmaktan onur duyuyoruz.”

CANİK M2 QCB Avrupa’da

Tasarım kökeni İkinci Dünya Savaşı’nın öncesine dayanan 12,7 mm’lik M2 ağır makineli tüfeği, NATO standardına dönüşmesinden yarım asır sonra dahi günümüzü ve yakın geleceği kucaklayabiliyor. SYS, muadillerinin üzerinde bir performans gösteren ve fark yaratan CANiK M2 QCB’yi, bu nedenle geliştirdi. Hızla değiştirilebilen namlusu ve üstün mekanik dayanımı sayesinde silah, geleceğin insanlı ve insansız araçlarının ağır makineli tüfek tercihi olma yönünde ilerliyor.

CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfek üretimiyle dünyada bu tür silahların üretimini yapan 5’inci şirket olduklarını vurgulayan Aral, sözlerine şunları ekledi: “Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri kapsamında geliştirdiğimiz inovatif ürünlerle global adımlarımızı hızlandırdık. 2020 ve 2021 yılında ihracatta elde ettiğimiz şampiyonlukların bir kazanımı olarak mevcut pazarlarımızın gücüne güç katarken yeni hedef pazar arayışlarımız da devam ediyor. Dolayısıyla böylesi önemli fuarlarda gerçekleştirdiğimiz tanıtımlar, bizim için hayati önem taşıyor.”

Ar-Ge çalışmalarına 2018 yılında başlanan CANiK M2 QCB’nin kalifikasyon testleri büyük bir başarıyla tamamlandı. Dünya genelindeki standart testlere göre çok daha kapsamlı olan ve daha ağır koşullarda gerçekleştirilen testleri müteakiben seri üretime giren CANiK M2 QCB, uluslararası rekabette de öne geçen bir 12,7 mm çözümü oldu. Son teknolojiye sahip SYS tesislerinde, üstün malzeme kalitesiyle üretilen CANiK M2 QCB, dost ve müttefik ülkelerin test ve değerlendirmelerini de alnının akıyla geçiyor.

MECANiK’e Yoğun İlgi

MECANiK markasının, Nisan 2021 tarihinde ve SYS çatısı altında faaliyete geçtiğini dile getiren Aral, dünya markası olan CANiK’i, MECANiK ürünleriyle en iyi şekilde desteklediklerini ifade etti. “Silahlarımızın yanında aksesuar ve outdoor ürünlerimiz de fuarlarda yerlerini aldı. MECANiK markası altında kendi üretimimiz olan optiklerden kılıflara, şarjörlerden yaylara kadar yayılan yüzlerce ürünümüz bulunuyor. MECANiK tekstil ürünleri, taktik ve outdoor alanlarında yeni ve farklı teknolojiler ile üretiliyor.” şeklinde konuşan Aral, MECANiK ürünlerinin rakiplerine göre daha inovatif olması ve doğrudan ihtiyaca yönelik olarak tasarlanmış olması sebebiyle sektörde önemli bir yer edineceğine inandığını da sözlerine ekledi.

MECANiK Marka, MO1 ve MO2 nişangâhları.
CANiK M2 OCB ağır makinalı tüfek, katıldığı fuarların ilgi odağı oldu.

“Doğru Yolda İlerliyoruz”

Aral, sözlerini şöyle tamamladı: “Türk savunma sanayisi ve CANiK olarak, kendi teknolojimizi ve konseptlerimizi, bu önemli fuarlar sayesinde tüm dünyaya birinci ağızdan aktarabiliyoruz. Bugün, Amerika ve diğer kıtalarda olduğu gibi CANiK’in, Avrupa’da da sektöre yön veren saygın bir noktaya geldiğini görmek, bizlere ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi ispat ediyor.” SYS, CANiK markasıyla 2023’ün geri kalanında da yeni başarılara imza atmayı; ürün ve teknolojilerini fuar ve etkinliklerle tanıtarak profesyonellere ve atıcılığa gönül vermiş kullanıcılara ulaşmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda, sadece profesyonellere yönelik sektörel etkinliklere katılmakla kalmayan SYS, bireysel atıcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerde de sahne alarak hem SYS’nin ve markalarının hem de Türkiye’nin temsil ve tanıtımına katkıda bulunacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.