Ana Sayfa Haberler Samsun Yurt Savunma’dan, Rekabet Üstünlüğünü Destekleyecek Yeni Ar-Ge Hamlesi

Samsun Yurt Savunma’dan, Rekabet Üstünlüğünü Destekleyecek Yeni Ar-Ge Hamlesi

Samsun Yurt Savunma (SYS), CANİK markası ile tabanca pazarında; iştiraki Unidef ile de silah sistemleri alanında önemli projelere imza atmayı sürdürüyor. Fabrikası ve Ar-Ge merkezi Samsun’da bulunan SYS, Teknopark İstanbul’da kurduğu yeni Ar-Ge merkezi ile özgün ve yenilikçi ürün geliştirme çalışmalarına ivme kazandıracak. SAHA İstanbul üyesi olan SYS, SAHA EXPO’da da yer alarak, iş birliklerini daha da geliştirmeyi hedefliyor.

SYS’nin yeni Ar-Ge merkezi, Teknopark İstanbul’da inşa ediliyor. Merkezin, 2019 yılının ortalarında faaliyete geçmesi planlanıyor.

SYS, farklı ihtiyaçları olan dünya genelindeki kullanıcılarına; etkin ve güvenilir tabancalar sağlamak için, çok uzun süredir kapsamlı Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Türkiye’nin, tabanca ihracatının %70’inden fazlasını tek başına gerçekleştiren SYS; hem sivil hem de askeri ve güvenlik güçleri pazarlarında, dünyanın önde gelen firmaları ile rekabet ediyor. Ar-Ge çalışmaları, bu rekabette, SYS’ye önemli üstünlükler sağlıyor.

SYS, kuruluş çalışmaları süren yeni Ar-Ge merkezinde, Unidef’in üstlendiği entegrasyon projelerinin, tasarım ve geliştirme çalışmalarına katkı sağlamayı da hedefliyor. Unidef’in üstlendiği; AS532 COUGAR ve S70i BLACK HAWK helikopterlerine M134 Minigun silahının entegrasyonu gibi projeler, zorlu gereksinimlere sahip. Kullanıcı, bu entegrasyonunun, platform üzerinde hiçbir değişiklik yapılmayacak şekilde gerçekleştirilmesini talep ediyor. Bu zorlu talep ise özel analizler ve testlerin ardından üretilebilen, çok özel mesnetlerin tasarlanmasını gerekli kılıyor.

 

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

 

Dünyanın Tercihi Tabancalar

SYS, SAHA EXPO’da, dünya genelindeki çeşitli kullanıcıların tercih ettiği, geniş tabanca ürün ailesini sergiliyor. Firma cephesinde, son dönemde, tabanca alanında, hem yurt içinde hem de yurt dışında yaşanan kritik gelişmeler şöyle:

  • SYS, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığı Özgün Yerli Tabanca Projesi kapsamında, teslimatlarına devam ediyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yapılan teslimatlar tamamlandı. Ağustos ayı içinde, Polis Özel Harekat’ın kalifikasyon testleri tamamlanacak. Ekim ayında ise Jandarma Genel Komutanlığının, 10.000 adetlik teslimatı yapılacak.
  • Filipinler Polis Teşkilatı (PNP)’nın tabanca ihtiyacına yönelik açtığı uluslararası ihaleyi, TP9SF Elite-S modeli ile kazanan SYS, 10.000 adetlik teslimatı tamamladı.
  • Kenya Kolluk Kuvvetlerinin açtığı ihaleyi de TP9SF Elite modeli ile kazanan SYS, 7.000 adet tabanca için sözleşme imzaladı. Sevkiyatların, bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor.
  • ABD’de, özellikle sivil pazarda önemli bir paya sahip olan SYS, bu ülkenin resmi kurumlarının da tercihi olmayı hedefliyor. Firma, yakın zamanda açılacak olan ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (US Customs and Border Protection) ihalesine hazırlanıyor. Bu ihale, firmanın, ABD’de katılacağı ilk resmi ihale olma özelliğini de taşıyor. SYS, 2017 yılında, ABD’de düzenlenen Annual Firearms Industry Team Challenge and Firearms Industry Choice Awards (Yılın Ateşli Silahlar Endüstrisi Takım Yarışması ve Ateşli Silahlar Endüstrisi Tercih Ödülleri) etkinliğinde, Canik TP9SFx ile “Yılın Tabancası” ödülünü kazanmıştı.
  • SYS ayrıca, Danimarka’da, resmi bir kurum tarafından açılan ilahede de kısa listeye kalmayı başaran iki firmadan birisi konumunda.

SYS, Türkiye’nin tabanca ihracatının %70’inden fazlasını, tek başına gerçekleştiriyor.

 

Unidef, Güzel Haberlerle Gelecek

SYS’nin iştiraki Unidef ise SAHA EXPO’ya, projeleri ile ilgili önemli haberlerle katılmayı hedefliyor. Firmanın, S70i BLACK HAWK helikopteri için gerçekleştirdiği M134 Minigun entegrasyonunun kalifikasyon çalışmaları ve testleri, Ağustos ayında, başarıyla tamamlandı. Eylül ayında ise AS532 Cougar helikopterlerinin, entegrasyon ve test çalışmaları tamamlanacak.

Firma, SAHA EXPO’da, BLACK HAWK ve COUGAR entegrasyonlarının yanı sıra diğer projelerini de standında tanıtacak. Unidef’in gündemindeki bu projelerden öne çıkanlar, şöyle sıralanıyor:

  • Üst düzey bir son kullanıcının kara araçlarında kullanılmak üzere tasarladığı özel bir taret sistemi,
  • CH-47 Chinook helikopterlerinin, sağ ve sol pencereleri ile arka rampasına uygun, farklı kalibrelerde silah sistemlerinin entegrasyonuna yönelik kavramsal tasarım çalışmaları,
  • S60 SEAHAWK platformuna yönelik silah entegrasyon çalışmaları ve
  • Orta kalibre bir silah sistemini, döner kanatlı bir platforma, “crew serve” olarak entegre etme çalışmaları.

Unidef, AS532 Cougar helikopterlerinin entegrasyon ve test çalışmalarını, Eylül ayında tamamlayacak.

 

SAHA İstanbul’un Geleceğine Güven

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, SAHA EXPO katılımları ile ilgili şunları söylüyor: “Bilindiği üzere, SYS’nin idari merkezinin de İstanbul’da olması sebebi ile 2018 yılı başında, SAHA İstanbul’a üye olduk. Samsun’da bulunan tesisimiz ve Ar-Ge merkezimizde yürüttüğümüz çalışmalarımızı da desteklemesini planladığımız Teknopark İstanbul’daki yeni Ar-Ge merkezimizin inşasını da 2019 yılı ortasına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece, İstanbul’daki varlığımız, daha da artacak.

SAHA İstanbul’un, her geçen gün, ülkemizin savunma ve havacılık sanayisine daha çok katkı sağladığını gözlemliyoruz. Bu durum, SAHA İstanbul ve SAHA EXPO’da, daha aktif rol alma motivasyonumuzu arttırıyor. SAHA EXPO’ya, özel bir önem veriyoruz.

Ülkemizin duayen sanayicilerinden ve SAHA İstanbul’un kuruluşundan itibaren yönetim kurulu başkanlığı görevini icra eden Sayın Hasan Büyükdede’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda, Bakan Yardımcılığı görevine getirilmesi ve SAHA İstanbul’un yeni yönetim kurulu başkanı olarak da Türk savunma ve havacılık sanayisinin, genç ve başarılı iş adamlarından Sayın Haluk Bayraktar’ın seçilmesi, derneğin, ne kadar kuvvetli temeller üzerine inşa edildiğinin de bir göstergesi. Umarız SAHA İstanbul, kuvvetli kadrosu ile sanayimize yön çizen bir statü kazanacak.”

 2,240 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.