Ana Sayfa Manşet Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın SAHA EXPO 2020 Mesajı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın SAHA EXPO 2020 Mesajı

İleri teknolojilerin hâkim olduğu savunma ve havacılık sanayisi, tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye için de stratejik öneme sahip. Son dönemde bizzat şahit olduğumuz şekilde, savunma ve havacılık sanayisinde bağımsız ve güçlü olmak, ülkeleri uluslararası ilişkilerde de güçlü kılıyor. Türkiye de bu çerçevede, dünyada etkinliğini her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

Bu bilinçle başarıyla sürdürdüğümüz Milli Teknoloji Hamlesi sayesinde, Türkiye, artık çok daha bağımsız ve güçlü bir ülke. Kamu ve özel sektörün iş birliğiyle savunma ve havacılık sanayisinde yerlilik oranlarımız %20’lerden %68’lere ulaştı ve artmaya devam ediyor. 2019 yılında, savunma ve havacılık sektörünün ihracatı, 2018’e göre yüzde 35’lik rekor artışla 3 milyar 68 milyon dolara ulaştı. Yine 2019’da, savunma ve havacılık sanayisinin yurt içi ve yurt dışı satışlar toplamı, 10 milyar 884 milyon dolar oldu. Bu yüksek performansın ardından Türkiye, 2020’ye de iyi bir başlangıç yaptı. Güçlü seyreden ilk iki ayın ardından, koronavirüsle birlikte dış talepteki yavaşlama, savunma ve havacılık sanayisinde de kendini gösterdi. Haziran’dan itibarense; hem üretim hem de ihracatta canlanma tekrar başladı.

Savunma ve havacılık sanayisinde yerlilik oranlarını arttırmak ve kritik malzemelerde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak hedefiyle kurulan; kamu ve özel sektör arasında adeta bir köprü görevi gören SAHA İstanbul, salgın döneminde de çalışmalarına ara vermeden devam etti. Milli Teknoloji Hamlesi’ne, 551 üyesiyle en güçlü desteği veren SAHA İstanbul, Türkiye’de üretilemeyen alt sistemlerin geliştirilmesi, ürünlerin üretilmesi ve ihtiyaç duyulan teknolojilerin ve yazılımların yerli olarak geliştirilmesi için çalışıyor ve başarılı sonuçlar elde ediyor.

Kamu, özel sektör ve üniversite iş birliğini başarıyla hayat geçiren SAHA İstanbul, bugün, savunma ve havacılık sanayisinin en önemli oyunculardan biri haline geldi. Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisi ihracat rakamlarının neredeyse %90’ı, SAHA İstanbul üyesi firmalar sayesinde elde edildi. Bugüne kadar sektörün gelişimine, yerlileşmesine katkı sağlayan pek çok başarılı projede, SAHA İstanbul’un imzası var.

Alanında pek çok konuda öncü adımlara imza atan SAHA İstanbul, bu yıl bir ilki daha gerçekleştiriyor. SAHA İstanbul tarafından organize edilen ve 9 Kasım 2020 – 9 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan SAHA EXPO Sanal Fuarı, ülkemizin, savunma ve havacılık sanayisindeki potansiyelini, tüm dünyaya göstereceği dijital bir platform olacak. 7 gün 24 saat, dünyanın herhangi bir noktasından ziyaret edilebilecek SAHA EXPO Sanal Fuarı, farklı ülkelerden binlerce profesyoneli, yerli bir yazılımla, Türkiye’nin gücü ile buluşturacak.

Dünyanın ilk 3 Boyutlu Sanal Savunma Sanayi Fuarı SAHA EXPO, Türkiye’nin, yerli ve milli savunma ve havacılık sanayisine katkı sağlayacak önemli bir buluşma olacak. Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren fuar, Türk savunma ve havacılık sanayisinin ileri teknoloji üretim kabiliyetlerinin sergilendiği, uluslararası iş birliği için video konferanslarla ikili iş görüşmelerinin yapıldığı, Türkiye’nin yerli üretim gücünü gösterdiği önemli bir platform olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin dünyaca tanınan ana platform üreticileri, alt sistem üreticileri, tedarikçileri, filiz girişimleri, üniversiteleri ve Ar-Ge merkezlerini buluşturan SAHA EXPO Sanal Fuarı, savunma ve havacılık sanayisine ve çarpan etkisiyle diğer sektörlere önemli katkılar sağlayacak.

Birçok paydaşla birlikte bakanlığımızın destekleriyle düzenlenecek SAHA EXPO Sanal Fuarı, Türkiye’nin birlik içinde hareket ettiği zaman ne kadar güçlü olduğunu, bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Sahip olduğumuz potansiyelle daha yapacak çok işimiz var. Fuarda, dünya ile buluşacak yerli her bir ürün, sistem ve tasarım, bizim için gurur kaynağıdır. SAHA EXPO Sanal Fuarı’nın, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim.

Mustafa VARANK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.