Ana Sayfa Haberler Sanayileşme İcra Komitesi Kuruluyor

Sanayileşme İcra Komitesi Kuruluyor

14 Ekim’de Resmî Gazete’de yayınlanan 68 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kalkınma planlarında yer alan hedefler doğrultusunda, yerli üretimin ve teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesini sağlamak amacıyla, kısa adı SAİK olan Sanayileşme İcra Komitesi kuruldu.

Komite, Cumhurbaşkanının başkanlığında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, Ticaret Bakanı ile Strateji ve Bütçe Başkanından oluşuyor. Gerekli görüldüğü takdirde ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri de komite toplantılarına davet edilebiliyor.

Kurulan bu komite ile kamu alımlarının; yerli üretim, sanayileşme ve Milli Teknoloji Hamlesi önceliklerine göre gerçekleştirilmesi ve sanayinin daha rekabetçi olmasını sağlamak amacıyla üreticilerin; yatırım, üretim ve finansman süreçlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor. Ayrıca yeni yatırımların, yurtiçi üretimin olmadığı veya kısıtlı olduğu alanlara yönlendirilmesi de amaçlanıyor.  Bu doğrultuda komitenin; gerekli gördüğü takdirde kamu kurumlarının alımlarının uzun vadeli olarak planlanması, tedarik politikalarının yerli ürünleri teşvik edecek şekilde revize edilmesi, gerektiğinde şirket birleşmelerinin özendirilmesi, reel sektörün küresel rekabet gücünü arttırmaya yönelik olarak kurumlar arası koordinasyonun sağlanması gibi konularda kararlar alması bekleniyor. Komite, gerekli gördüğünde, Türkiye için kritik öneme sahip şirketlerin ortaklık yapılarına yönelik kararlar da alabilecek.

Komitenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak sekretaryası, komite çalışmalarına ilişkin gerekli hazırlıkları yapacak ve ilgili kurumlar arasında koordinasyonu sağlayacak. Ayrıca komite tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarında, komite ile eşgüdüm sağlamak amacıyla Sanayileşme Koordinasyon Birimleri de oluşturulacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.